Ako vam visi klima na zidu u kući to ne znači da ste riješili problem sa vrućinom u stanu, jer ako uređaj imate već nekoliko godina, a niste ga očistili – ne treba ni da ga palite.
Da je čišćenje klime obavezni dio kućnog posla prije početka vrućina svi znaju, a uz par savjeta možete ovaj uređaj sami da očistite i tako uštedite sumu novca, koju bi vam inače majstori uzeli.
Zbog naslaga prašine i duvanskog dima može se javiti i neprijatan miris u stanu dok kilima radi. U većim prodavnicama možete da nabavite specijalna sredstva, najčešće u vidu spreja, kojima se uređaj čisti od bakterija i gljivica, a ujedno i dezinfikuje. Ta sredstva treba koristiti pažljivo i striktno prema uputstvu jer će samo tako biti efikasna.
Unutrašnji dio klime ima filtere koje treba promijeniti ili očistiti kako je predviđeno u uputstvu. Spoljne i lako pristupačne unutrašnje plastične djelove možete pažljivo da operete mlakom vodom u kojoj ste rastvorili neko sredstvo za čišćenje. Mnogi u tu svrhu koriste deterdžent za sudove. Ako sami skidate filtere, budite jako pažljivi jer plastične „žabice“ mogu lako da puknu. Zato najprije proučite uputstvo kako ne biste napravili štetu.