Često umijemo da se požalimo na klimu, zimi nam je previše hladno, a ljeta su nam postala previše topla. Ipak sreća je u tome da se ne suočavamo sa nepodnošljivom vrućinom kao u Kuvajtu, najtoplijem gradu na svijetu, gde temperature dostižu 54°C i gde su klima uređaji postavljeni na ulicama zbog velike vrućine.
Takođe, možemo biti srećni što ne živimo u najhladnijem gradu na svijetu, gdje temperature padaju i do -64°C.
Ovaj ledeni grad je Jakutsk, koji se nalazi u Sibiru, u Rusiji. Grad je izgrađen na vječitom permafrostu, što znači da je tlo stalno zamrznuto. Tokom zime grad dobija manje od četiri sata sunčeve svjetlosti dnevno, što smanjuje vidljivost na manje od pet metara.
Uprkos izuzetno teškim životnim uslovima, Jakutsk je dom za više od 355.000 ljudi, a stanovnici ne samo da preživljavaju, već i napreduju. Evo kako uspjevaju.
Kakvo je vrijeme u Jakutsku?
U Jakutsku je izuzetno hladno, sa temperaturama ispod -20°C od novembra do februara, dok je prosečna temperatura u decembru -37°C. Rekordno niska temperatura od -64,4°C zabilježena je u februaru 1891. godine, dok je u januaru 2023. grad doživio najhladniju zimu u poslednje dvije decenije, sa -62,7°C.
Dobra vijest za lokalno stanovništvo je da vrijeme počinje da se popravlja u aprilu, kada temperatura konačno prelazi iznad 0°C. U junu i julu situacija se potpuno mijenja, a ljetnje temperature dostižu i do 40°C.
Topla sezona traje od maja do septembra, dok je januar najhladniji mjesec za posjetu.
Pored smrtonosno niskih temperatura, stanovnici se suočavaju i sa „ledenom maglom“, koja se javlja kada je vazduh toliko hladan da topli vazduh ne može da se podigne.
Kako ljudi podnose takvu hladnoću?
Život u najhladnijem gradu na svijetu je izazov, ali stanovnici su se prilagodili. Nošenje mnogo slojeva odjeće je apsolutno neophodno u Jakutsku. Čak i uz svu ovu zaštitu, savjetuje se izbjegavanje izlazaka u najekstremnijim vremenskim uslovima, a oni koji se usude ne bi trebalo da budu napolju duže od 10 do 20 minuta.
Univerzitet upozorava studente da „nije dobra ideja izlaziti na ulice zimi kada temperature padnu ispod -40°C“.
Kiun B, koja je čitav život provela u Jakutsku, dijeli uvid u život u ovom gradu na TikToku, objašnjavajući kako uspjeva da se izbori sa tako surovim uslovima.
Video možete pogledati OVDJE!
U jednom od snimaka, Kiun pokazuje svoju jutarnju rutinu pripreme za izlazak: termo odeća, zatim kamilji vuneni štitnici za koljena i čarape za zaštitu zglobova i stopala, izolovane postavljene pantalone, dve postavljene jakne, šal, kapa, tradicionalne rukavice i čizme koje sprečavaju promrzline.
Sve to znači da „čak i kratka posjeta prodavnici ponekad djeluje kao veliki napor“.
Prema Kiun, najbolje je kretati se gradom automobilom. Međutim, čak i posedovanje automobila je izazov, jer tokom zime automobili moraju da budu stalno upaljeni u grijanim garažama kako ulje i baterija ne bi zamrzli.
Takođe je potrebno imati specijalnu vrstu automobila sa vetrobranskim staklima koja imaju dva sloja stakla za izolaciju i spriječavanje zamrzavanja tokom vožnje. Ako automobil isključite, postaje neupotrebljiv do proljeća.
Zbog ovih problema, mnogi se oslanjaju na javni prevoz, uključujući autobuse i hoverkraft za prelazak zaleđenog jezera.
Ako ipak morate izaći zimi, najbolje je nadati se da će autobus stići na vrijeme, jer je „teško disati“ ledeni vazduh, a Kiun kaže da je jednom zaplakala od hladnoće – ali su joj suze odmah postale ledenice.
Takođe, ne možete računati na korišćenje telefona jer biste morali da skinete rukavice, što većina stanovnika Jakutska izbjegava.
Putopisci Met i Julia podijelili su svoj pogled na život u Jakutsku u video snimku iz 2023. godine, otkrivajući da je „opasno“ poljubiti nekoga na otvorenom zimi, jer ako koža dođe u kontakt s metalom, „ostajete zalepljeni“.
Video možete pogledati OVDJE!
Met je opisao svoje iskustvo u Jakutsku riječima: „Ovo je apsolutno surovo, dlake u nosu su mi zamrznute. Brada mi je zamrznuta, osjećam kao da su mi kosti unutar tijela zaleđene.“
Na sreću, domovi u Jakutsku su udobniji. Mnogi stambeni blokovi imaju centralno grijanje koje radi 24 sata dnevno, uz dvoja ili troja vrata kako bi se toplota zadržala unutra.
Zbog permafrosta, kuće u Jakutsku su izgrađene na stubovima kako ne bi direktno ležale na smrznutom tlu. Ovakvi temelji mogu podnijeti samo određenu težinu, zbog čega u gradu nema mnogo visokih zgrada.
Kako se osjeća temperatura ispod -40?
Dok stanovnici Jakutska žive svakodnevno u ovim ekstremnim temperaturama, oni koji su doživjeli slične uslove tvrde da im se ništa ne radi.
Na Reditu postavljeno je pitanje kako je živjeti na temperaturama od -30°C ili nižim, a korisnici su brzo podijelili svoja iskustva.
Korisnik Fuze rekao je: „Sva motivacija za izlazak mi nestaje.“ Dok je anonimna osoba napisala: „Ova vrsta hladnoće me tjera da se gušim kad izađem, ako mi usta i nos nisu dobro pokriveni.“
Slično, korisnik YeslamaDinosar, koji tvrdi da živi u Otavi, Kanada, odgovorio je: „-30°C je zanimljivo; kad je toliko hladno da boli da dišete, znate da je stvarno hladno. Vjetar vas bode u lice i čini da osjećate kao da nikada više neće biti toplo.“
Iako je Jakutsk najhladniji grad, on nije najhladnije mjesto na svijetu. Ta titula pripada Istočnoj Antarktičkoj visoravni u Antarktiku, gdje temperature mogu pasti i do -94°C, prenosi britanski Metro.