Uveliko traju pripreme za božićne i novogodišnje praznike, pa je dekorisanje u punom jeku, planiranje kako će biti jelka i ostatak kuće dekorisani. Lampice su u srcu svakog dekorisanja i nijedna jelka ne može proći bez njih.
Iako možda mislite da su to samo lampice i da nije važno ni kako da ih „okitite“ na jelci i u ostatku kuće, znajte da to i nije baš tačno. Evo šta sve treba da uzmete u obzir kada je riječ o božićnim lampicama.
Bitno je da li ih želite u zatvorenom ili na otvorenom
Veliki broj lampica može da radi i napolju i unutra, koja bi u tom slučaju morala da budu vodootporna i dobro zaštićena. Ako želite lampice na otvorenom, onda je tu bitna dužina koja bi trebala da bude duža od ostalih. Zato provjerite opis svake kutije sa lampicama prije nego što ih kupite.
Da li su obične ili led sijalice?
Postoji mnogo praktičnih razlika, ali mogu biti i male estetske razlike, piše „Homes and gardens“. Ukoliko se odlučite za led svijetla, znajte da će i ono malo topline kojim odiše deo doma djelovati hladno i bijelo, zbog jačine ove vrste svijetla. Ako se odlučite za obične lampice, dobićete savršenu boju koja će se uklopiti u dom. Samo imajte u vidu da se te lampice brzo zagriju pa vodite računa koliko dugo će vam biti upaljene.
Upoznajte različite stilske opcije i veličine sijalica
Količina stilova, oblika, opcija sijalica i veličina koje treba razmotriti može biti ogromna. Ali razmislite o estetici koju želite da kreirate i o tome gdje želite da svetla bude. Kada je riječ o oblicima i veličinama lampica, najčešće se mogu videti C3, C6, C7 i C9 gdje ‘C’ označava konus, a broj je prečnik sijalice.
Veličina i oblici za koje se odlučite će se naravno svesti na lični stil i na to gdje stavljate lampice. Ako kupujete spoljna svijetla, koristite sijalicu veće veličine – 7 ili 9 će vam obezbijediti taj uticaj.
Izaberite pravu boju za estetiku
Opet, boja vaših svijetala se svodi na lični stil i nema ispravnog ili pogrešnog u vezi sa višebojnim i bijelim svijetlima o kojima se mnogo raspravljalo. Ono što želite da uradite je da uspostavite šemu i osigurate da se ne dešavaju sukobi sa svijetlima koju odaberete za svoj dom – i unutra i napolju.
Gledajte da izbjegavate uparivanje hladnih i toplih lampica bijele boje. Način da se ovo izbjegne je da kupite sva ‘bijela’ svijetla od istog brenda i veća je šansa da će postojati kontinuitet u tonu.
Razmislite i o boji kablova
Najbolja boja kablova za božićna svijetla će se uklapati sa mestom na koje stavljate svijetla. Za lampice za jelku, očigledan izbor je da idete sa zelenom bojom tako da je žica prikrivena i da samo dobijete sjaj svijetala. Ali možete dobiti mikrosvetla na zlatnoj ili srebrnoj žici koja može izgledati lijepo slojevita i udvostručiti se kao ukras.
Za spoljna svijetla, prozirni kabl često najbolje funkcioniše jer će vam to dati svestranost da okačite lampice, omotate ih oko drveća ili preko trema.
Izaberite pravu dužinu i količinu sijalica
Ne morate da uzmete u obzir samo dužinu žice, već i količinu sijalica, odnosno koliko su sijalice zbijene jedna uz drugu. Kada birate božićno drvce, razmislite o veličini koju inače dobijate i koliko lampica vam je potrebno da je pokrijete. Za spoljna svijetla, dužina će biti zasnovana na tome ih stavljate, pa obavezno izmjerite površinu pre kupovine. A posebno sa spoljnim svijetlima, obratite pažnju na te dužine kabla.
Razmotrite efekte i dodatne funkcije
Možete dobiti lampice sa tajmerima, daljinskim upravljačima i čitavim brojem efekata. Takođe možete nabaviti svijetla koja menjaju boju tako da možete dobiti mnogo opcija iz jednog seta.
Ako su vam svijetla visoko podignuta ili utikač nije baš lako dostupan (možda je napolju ili u garaži), daljinski upravljač je dodatna funkcija na koju treba obratiti pažnju. Čak i sa božićnom jelkom, može biti teško da ih uključite i isključite i promijenite podešavanja.