Kako nam je rečeno, početkom prošle sedmice Šamiz je imao sastanak sa izvršnim direktorom EPCG Ivanom Bulatovićem i ministrom energetike Admirom Šahmanovićem, na kom je postignut načelan usmeni dogovor da Šamiz do 16. jula uplati 250 hiljada eura, da stavi na papir i da se obaveže da će ostatak duga izmiriti u ratama, da opremu koju je naručio u Ukrajini i koja je vrijedna prepiše na EPCG, te da ona bude kolateral za dug i da da garancije da će do 1. januara pokrenuti proizvodnju.
U EPCG i Ministarstvu energetike su očekivali da će Šamiz do petka, 11. jula, izmiriti 250 hiljada, kako bi nakon praznika, tačnije danas mogli da sjednu i dogovore se sa njim i možda potpišu aneks ugovora i daju mu drugu šansu. Međutim, kako to nije uradio do petka, u EPCG, a ni u Ministarstvu energetike nisu optimisti da će Šamiz izmiriti dio obaveza ni danas.
Šamiz je, kako smo saznali, otkako je zakupio pogone Željezare krajem prošle godine, dovodio dosta investitora i potencijalnih partnera, ali niko od njih nije bio raspoložen da ulazi u posao oko proizvodnje čelika.
Vlasnik „8B kapitala“ je zapravo do polovine jula trebalo da izmiri između 650 i 700 hiljada eura po osnovu zakupa Čeličane i Kovačnice i ustupanja radnika od oktobra do maja, kada je EPCG jednostrano raskinula ugovor.
Rukovodilac FC Proizvodnja Miro Vračar ranije je za „Dan“ pojasnio da je EPCG 8. maja poslala Šamizu obavještenje o jednostranom raskidu ugovora, ali da to obavještenje nije primljeno, te da su mu ponovo poslali obavještenje, koje je zaprimio 26. maja, od kada počinje da teče rok od 45 dana u kom treba da izmiri obaveze po osnovu zakupa i ustupanja radnika.
– Ukupno je imao između 700 i 800 hiljada eura obaveza, a izmirio je 100 hiljada po osnovu zakupnine, tako da mu je ostalo da do sredine jula izmiri između 650 i 700 hiljada eura – precizirao je tada Vračar.
Istakao je tom prilikom da ukoliko Šamiz plati dug za kiriju i ustupanje radnika EPCG, to neće značiti da će ugovor o zakupu, potpisan u drugoj polovini prošle godine, ponovo biti na snazi, već da će se tada stvoriti preduslovi da se sa Šamizom ponovo pregovara oko zakupa Čeličane i Kovačnice, ukoliko on i dalje bude zainteresovan za zakup.
Zakup potpisan na 50 godina
Ugovor o zakupu Željezare sa Šamizom lani je potpisan u prisustvu tadašnjeg ministra energetike Saše Mujovića i visokih funkcionera Elektroprivrede. Ugovor o zakupu je potpisan na 50 godina.
Od zaključenja ugovora 25. septembra 2024. godine, zakupac je imao obavezu da plaća kiriju od 31 hiljadu eura. Od tada je platio samo dvije kirije, i to je sve što je izmirio.
Nakon prvog obavještenja o raskidu, Šamiz je EPCG uplatio 40 hiljada eura, što bi značilo da je ukupno uplatio EPCG oko 100 hiljada eura, a trebalo je da uplati još 650 do 700 hiljada.
– Ako ne izmiri obaveze, ostajemo pri našem stavu o raskidu ugovora, a ako izmiri, otvoreni smo za dogovor oko novog ugovora – poručio je početkom juna Vračar.
Ipak, Šamiz je znajući sve ovo, tražio sastanak sa rukovodstvom EPCG i ministrom energetike i uspio je da dobije ponudu po kojoj bi mu se omogućilo da i dalje ostane zakupac i da pokuša da pokrene proizvodnju. Hoće li je iskoristiti ili ne, saznaćemo danas.