Zakupci kupališta u Ulcinju nezadovoljni: Morsko dobro povećava zakup za dva do tri puta?

Zakupci kupališta u Ulcinju nezadovoljni: Morsko dobro povećava zakup za dva do tri puta?

Novim cjenovnikom, zakup kupališta na Velikoj plaži u Ulcinju mogao bi po kvadratu biti uvećan za više od dva i po puta, predočili su zakupcima kupališta, predstavnici Javnog preduzeća (JP) za upravljanjem morskim dobrom i Vlade, na sastanku održanom juče u Ulcinju. Predsjednik Udruženja zakupaca ulcinjskih plaža Prelja Škrelja, kazao je „Vijestima“ da su zakupci apsolutno nezadovoljni i da im je neprihvatljiva takva cjenovna politika.

„Ipak su nam obećali da će učiniti sve da nam obezbijede kakve takve popuste jer bi u protivnom, apsolutno bili nekonkurentni regionu što bi za posljedicu imalo i nedolazak gostiju tradicionalno naklonjenih Ulcinju“, kazao je Prelja koji je zakupac kupališta „Kopakabana“.

Podsjetio je da su do ove godine zakupci plaćali do 1,2 eura po kvadratu plaže a sada bi ta cijena mogla biti između dva i po i tri eura.

„Povećali su nam i gabarite plaža pa bi morali da plaćamo i djelove koje uopšte ne koristimo. Isto su uradili i sa objektima. Tako bi pojedine zakupce prema projektovanom cjenovniku, zakup koštao i po nekoliko stotina hiljada eura, što je stvarno nerealno“, kazao je on navodeći da je cijena zakupa plažnih objekata ostala na nivou od oko 80 eura po kvadratu.

JP kako je naveo Škrelja, planira nekoliko novih kupališta na Velikoj plaži.

Predsjednik Opštine Genci Nimanbegu, koji je bio domaćin sastanka, založio se da plažama u Ulcinju gazduje grad podsjetivši da su sa tim predlogom saglasni predsjednici i svih ostalih primorskih Opština.

Sastanku su prisustvovali i predstavnici restorana i kućica na Bojani.

Kako su „Vijesti“ objavile, JP još uvijek nije raspisalo tender za zakup crnogorskih kupališta. To, kako se i pokazalo na jučerašnjem sastanku, izaziva opravdanu bojazan zakupaca da će evntualno kašnjenje tendera i nerealna cjenovna politika ugroziti sezonu i narušiti imidž Crne Gore kao primamljive i atraktivne turističke destinacije.

JP prošle godine nije uspjelo da na vrijeme raspiše tender za zakup kupališta pa je bilo primorano da nešto prije predsezone produži sve ugovore do kraja ljeta. To se ipak odrazilo na kvalitet i tok sezone, jer su zakupci već uveliko kasnili sa pripremama dok je sezonsku radnu snagu bilo teško obezbijediti.

Tender je tada bio odložen za oktobar ali u JP ni krajem novembra, nijesu baratali preciznim datumom kada bi mogla biti raspisana ta javna licitacija. To nije saopšteno ni na jučerašnjem sastanku.

U tom preduzeću, na čijem je čelu Mladen Mikijelj, tada su u odgovoru na pitanja „Vijesti“, kazali da će tenderski ciklus biće sproveden po ispunjavanju zakonskih preduslova, odnosno donošenje dokumenta u kojem će biti sadržane lokacije kupališta i lokacije za postavljanje privremenih objekata u zoni morskog dobra.

Podsjetili su da shodno zakonu, Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine donosi Program privremenih objekata u zoni morskog dobra, koji nakon usvajanja to preduzeće sprovodi za lokacije planirane na katastarskim parcelama u državnom vlasništvu. Takođe, u odgovoru su naveli da je neophodno da Vlada shodno Zakonu o morskom dobru donese odluku kojom se uređuju uslovi, vrijeme korišćenja morskog dobra i visina naknade.