Crna Gora samostalno kreira svoj kulturni sistem, a Vlada kulturu stavlja na sve važnije mjesto, što dovodi do značajnih rezultata, jer politička zrelost društva nije samo u ekonomskim ili pravnim dostignućima, već i u sposobnosti da prepozna kulturu kao vlastiti prostor rasta.
To je poručila ministarka dr Tamara Vujović, na Novogodišnjem koktelu Ministarstva kulture i medija, organizovanom u Vladinom domu, koji je okupio brojne predstavnike Vlade i Skupštine Crne Gore, kulturne radnike iz institucija i van njih, kao i članove diplomatskog kora.
Kazala je da su kroz predan rad svih direktorata ostvareni značajni rezultati u ovoj godini kroz reforme koje su unaprijedile kulturni i medijski sektor.
„Želim da potvrdim opredijeljenost i predanost tima koji vodimna ispunjavanju zadatih ciljeva. Jedan dio zadataka smo ispunili, ali mnogo toga ne, jer ni „Rim nije sagrađen u jednom danu“. Ali nemojte sumnjati u našu spremnost i posvećenost da radimo korist dobrobiti razvoja kulture, umjetnosti i medija”, kazala je Vujović.
Naglasila je da ako se kultura postavi kao prioritet društva onaće i biti prioritet.
“Istorija nas uči da se kulture mogu grubo podijeliti na dvije vrste: na one dinamične, gdje procesi teku brzo i na one statične, gdje se promjene dešavaju tako sporo da se kultura često svodina zbir običaja. Svaka država je apsolutno odgovorna za odnos i pravila koje će imati prema svojoj kulturi i obrazovanju. Sve je ovo važno zato što je kultura prije svega polje emancipacije, jer kulturna emancipacija nije apstraktni ideal, već proces koji oblikuje naš svijet i nas same, iznova i iznova”, nedvosmislena je Vujović.
Prema njenim riječima kultura je i baština i stvaralaštvo.
“To je proces neprekidnog dijaloga između starog i novog, između tradicije i inovacije, između onoga što smo naslijedili i onoga što želimo da postignemo, i stoga je uvijek živa”, rekla je Vujović.
Crna Gora samostalno kreira svoj kulturni sistem, a Vlada stavlja kulturu na sve važnije mjesto.
“Planirano je da budžet Ministarstva kulture i medija za 2025. godinu bude uvećan za 3,7, miliona eura, odnosno 12,59 odsto, što predstavlja rekordno izdvajanje za kulturu. Ovi rezultati potvrđuju da politička zrelost društva nije samo u ekonomskimili pravnim dostignućima, već i u sposobnosti da prepoznamo kulturu kao vlastiti prostor rasta. Zato mi je drago da istaknem da smo, uz podršku Vlade, postigli značajne rezultate u unapređenju i očuvanju našeg kulturnog nasljeđa, što doprinosi daljoj emancipaciji i razvoju crnogorskog društva”, kazala je Vujović.
Naglasila je da se u Ministarstvu kulture i medija trude da zakonodavstvo postave tako da svi u sektoru slobodno žive i rade.
“Primijetili smo neuralgične tačke, uska grla Zakona o kulturi, Zakona o zaštiti kulturnih dobara i predano radimo na tome. Želimo održive i ambiciozne programe nacionalnih ustanova kulture koje su pod našom direktnom nadležnošću“, kazala je Vujović.
“Vodićemo računa i o onima koji nisu direktno u našoj nadležnosti, a to je nezavisna scena. Potrudićemo se da i njima nađemo i obezbijedimo pozornicu za rad. Pomenula bih divan primjer sinergije za Njegoševe dane uz koje smo jedni drugima pružili ruku podrške i saradnje”, rekla je Vujović.
Crnogorska kultura, sa svim svojim specifičnostima je, kako je istakla, dio šireg toka koji ne poznaje granice.
“Takvo društvo raste u emancipaciji – i individualnoj i kolektivnoj”, sigurna je Vujović.
Svima je poželjela praznike ispunjene radošću života, zajedništvom i darivanjem, onim najljepšim ljudskim osobinamakoje podsjećaju koliko je važno biti dio velike zajednice.
Velikim aplauzom nagrađeni su oni koji su ove godine, prema ocjeni međunarodnih i najviših domaćih institucija, ostvarili najbolje rezultate.
Takođe, prikazan je i film o rezultatima/postignućima rada Ministarstva u protekloj godini, sa posebnim osvrtom na zatvaranje Poglavlja 10, implementaciju međunarodnih zakona i unapređenje uslova rada za kulturne i medijske poslenike.