Uspješno sprovedena prva procedura prikupljanja matičnih ćelija u CG – otvorena i prva banka matičnih ćelija

Uspješno sprovedena prva procedura prikupljanja matičnih ćelija u CG – otvorena i prva banka matičnih ćelija

U Zavodu za transfuziju krvi Crne Gore danas je prvi put izvedena procedura uzimanja matičnih ćelija hematopoeze od pacijenta i samim tim zvanično počela je sa radom prva banka matičnih ćelija u zdravstvenom sistemu Crne Gorena ovaj način napravljen je ključni korak ka izvođenju prve transplantacije matičnih ćelija u Crnoj Gori, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.

Državna sekretarka Ministarstva zdravlja, doc. dr Milena Cojić, naglasila je da uvođenjem ove procedure, zdravstveni sistem Crne Gore dobija novu mogućnost liječenja pacijenata sa teškim hematološkim oboljenjima, a uspostavljanje banke matičnih ćelija predstavlja važan iskorak ka razvoju transplantacione medicine u zemlji.

“Danas je značajan dan za cijeli crnogorski zdravstveni sistem jer se prvi put izvodi procedura uzimanja matičnih ćelija hematopoeze od donora, tačnije našeg pacijenta, a samim tim je zvanično otvorena banka matičnih ćelija pri Zavodu za transfuziju krvi Crne Gore. Ovaj projekat je rezultat vizije Ministarstva zdravlja i zdravstvenih ustanova, ali ne samo njih, već i medicinskih profesionalaca koji su svojim trudom, radom, posvećenošću pomjerili granice i praktično označili jednu novu eru u liječenju u našem zdravstvenom sistemu”, kazala je doc.dr Cojić.

Ona je istakla da se ovim projektom, u koji je uloženo pola miliona eura, pacijentima u Crnoj Gori omogućava da ne moraju ići u inostranstvo radi ove procedure, već da kompletan proces – od prikupljanja matičnih ćelija do transplantacije – bude dostupan u našoj zemlji. Time će se, kako je naglasila, ostvariti velike uštede, ali i obezbijediti komfor po samog pacijenta, koji će moći pravovremeno da dobije ovu uslugu.

“Želim da se zahvalim svim zdravstvenim profesionalcima i ustanovama koji su vrijedno radili da jedan se ovakav projekat izvodi u Crnoj Gori. Ministarstvo zdravlja će nastaviti da podržava ovakve inicijative, jer je ovo zaista jedan značajan korak i nova vrijednost našeg zdravstvenog sistema”, poručila je državna sekretarka.

Foto: Vlada Crne Gore/Saša Matić

Direktorica Zavoda za transfuziju krvi Crne Gore, dr Tamara Šćepanović, istakla je važnost ove procedure za pacijente koji se liječe od hematoloških oboljenja.

“Ova sofisticirana procedura izvodi se uz pomoć aparata automatskog separatora krvnih ćelija, koji kontinuirano prikuplja krv od pacijenta, vrši se centrifugiranje, izdvajanje matičnih ćelija hematopoeze u samom aparatu, dok se preostali dio krvi vraća u cirkulaciju pacijentu. Nakon završetka ove procedure, dobijamo produkt, transplantat koji se transportuje do novoformirane krio laboratorije u Zavodu za transfuziju, gdje se vrši specifična obrada, kao i priprema transplantata za dugoročno čuvanje. U posebnim, strogo kontroliosanim uslovima matične ćelije hematopeze čuvaju se u tankovima sa tečnim azotom, na temperature od oko minus 190 stepeni Celzijusovih, do momenta kada su one potrebne za transplantaciju, a najduže do deset godina”, pojasnila je dr Šćepanović, dodajući da će se za početak izvoditi pacijentima sa hematološkim oboljenjima.

Ona je istakla da je cijeli proces strogo kontrolisan u svim fazama od prikupljanja do skladištenja matičnih I da se uzorci se analiziraju u Institutu za javno zdravlje radi mikrobioloških ispitivanja, dok Centar za kliničko-laboratorijsku dijagnostiku KCCG-a procjenjuje broj i kvalitet matičnih ćelija.

“Zahvaljujući najsavremenijoj opremi koju posjedujemo, kvalifikovanom kadru, koji je edukovan u renomiranim transplantacionim centrima, uvjereni smo da će svi transplantati, koji se proizvedu u Zavodu za transfuziju krvi, zadovoljiti najviše standarde kvaliteta I predstavljati jednu od najvažnijih karika za buduće uspješne transplantacije koje se planiraju”, istakla je dr Šćepanović.