Iz KCCG zbog zaštite postupka ne odgovaraju na to da li je tačno da je beba uzeta iz inkubatora i gdje je u tom trenutku bilo medicinsko osoblje
Podgoričko Osnovno državno tužilaštvo ispitaće i da li je ko od zaposlenih u Institutu za bolesti djece Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) nesavjesno vršio službenu dužnost kada je turski državljanin prije nekoliko dana usred noći ušao kroz prozor na odjeljenje neonatologije i bez odobrenja uzeo svoje dijete.
To proizlazi iz odgovora Osnovnog državnog tužilaštva (ODT), dostavljenih na upit “Vijestima”. Istovremeno, i najveća zdravstvena ustanova preduzima istražne radnje, kako bi utvrdili da li postoji odgovornost zaposlenih.
Iz ODT-a su podsjetili da su formirali predmet protiv dvoje turskih državljana G. M. C. i G. P. , zbog osnovane sumnje da su počinili krivično djelo oduzimanje djeteta. Kazali su da je predmet u fazi izviđaja i da radi zaštite interesa postupka nije moguće saopštiti više detalja. Upitani da li je eventualno formiran predmet i protiv zaposlenih na odjeljenju Instituta za bolesti djece zbog sumnje na nesavjesno vršenje dužnosti, s obzirom na činjenicu da se turski državljanin gotovo neopaženo našao u prostoriji sa bebama, iz ODT su rekli da će se to istraživati u okviru već formiranog predmeta.
KCCG je u ponedjeljak saopštio da je strani državljanin iz Instituta za bolesti djece bez odobrenja preuzeo sopstveno dijete i da su slučaj prijavili policiji.
Pojasnili su da je dijete liječeno u Institutu od 9. do 24. marta, kada je planiran otpust, uz obavezu roditelja da dostavi neophodnu dokumentaciju radi regulisanja troškova bolničkog liječenja. U toj ustanovi pretpostavljaju da je bez dozvole iznijeto iz ustanove kako ne bi bili plaćeni troškovi liječenja u iznosu od 1.498 eura.
“Vijesti” su KCCG pitale da li je beba bila u inkubatoru, gdje je u tom trenutku bilo osoblje i da li će ta ustanova pokrenuti postupak protiv dežurnog medicinskog tima te večeri.
“U kontekstu odgovornosti osoblja KCCG, kao i u svim situacijama kada postoji osnov sumnje u odnosu na odgovornost ili kvalitet pružanja zdravstvenih usluga, shodno svim važećim zakonskim odredbama i aktima ustanove, pokrenuli smo istražne radnje koje treba da utvrde da li postoje elementi odgovornosti na osnovu kojih bi se sprovodili dalji postupci”, piše u odgovoru ustanove kojom rukovodi dr Aleksandar Radović .
Podsjetili su i da su prilikom obavještavanja javnosti o ovom slučaju ukazali da KCCG neće saopštavati dodatne informacije u vezi sa događajem, s obzirom na to da su u vezi sa tim, a u skladu sa zakonskim obavazama, slučaj prijavili nadležnim organima koji u daljem sprovode odgovarajuće radnje i postupke.
Zbog slučaja oduzimanja djeteta sa odjeljenja neonatologije, direktor KCCG održao je sastanak sa Ambasadorom Republike Turske.
Iz KCCG je saopšteno da je na sastanku ustanovljeno da će turski državljanin izmiriti obaveze koje prostiču iz bolničkog liječenja u iznosu od 1.498,00 eura.
“Sagledavanjem nastale situacije, ambasador Republike Turske je obavijestio da će Ambasada dostaviti KCCG spisak ovlašćenih prevodilaca koji u budućnosti mogu vršiti prevode za turske državljane koji su na liječenju u našoj ustanovi, a da će svakako u budućnosti nastojati da obezbijede i mogućnost angažmana prevodilaca od strane turskih institucija”, saopšteno je.
Na taj način, zaključuju, državljanima Republike Turske će biti omogućen jasniji i lakši uvid u uslove i administrativne procedure liječenja u KCCG.