Tone goriva troše dok čekaju struju: Državna preduzeća i Vojska na Bjelasici i dalje na agregatima

Tone goriva troše dok čekaju struju: Državna preduzeća i Vojska na Bjelasici i dalje na agregatima

Trošak za gorivo za rad agregata, izostanak radova na remontu žičare i drugih pripremnih radova, novčani gubici po osnovu planirane dobiti za rad restorana, kafe bara, tjubinga i panoramske voznje žičarom… problemi su sa kojima se suočava državno preduzeće “Skijališta Crne Gore” zbog prestanka napajanja strujom od početka novembra.

Struja je nestala početkom novembra zbog kidanja kablova na jednoj privatnoj parceli zbog čega je prekinuto napajanje i objekata Radio-difuznog centra (RDC), Vojske na Zekovoj Glavi i tunela Jezerine.

Iz RDC-a kazali su “Vijestima” da su imali trošak od oko 20.000 eura za agregatsko napajanje objekta i da za sada sve nesmetano radi, ali da ako problem potraje to ne mogu da garantuju, dok su iz Ministarstva odbrane “Vijestima” rekli da na objektima i opremi Vojske na Bjelasici nije bilo oštećenja, te da u nabavci goriva predviđaju i rezervu u slučaju nestanka struje.

Ekipe Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS) su okončale saniranje pokidanih kvarova na privatanoj parceli, u okviru planinskog centra Kolašin 1450, ali ta kompanija treba da riješi i problem stuba na privatnoj parceli u selu Mušovića Rijeka, koji se prije 10-ak dana zapalio što je najavljeno za početak ove sedmice.

Stub je dio dalekovoda od Kolašina do sela, to jest dio mreže kojom se na Bjelasici snabdijeva dio objekata sa trafostanice (TS) Jezerine. Vlasnik parcele na kojoj je stub, koji je u višegodišnjem sudskom sporu sa CEDIS-om, ne dozvoljava prilaz svojoj imovini, pa do sada nije bila moguća zamjena tog dijela infrastrukture. Popravka pokidanih vodova na Bjelasici 5. decembra obezbijeđena je uz asistenciju policije, što je bila Vladina odluka. Plan je i da policija asistira CEDIS-u i prilikom popravke dalekovoda.

Iz Skijališta za “Vijesti” su kazali da šteta koju trpe, zbog nedostatka struje od početka novembra od kako su iskidani elektrovodovi na Bjelasici velika je i višestruka. Tvrde da su od 6. novembra do kraja minule sedmice potrošili više od 3.500 litara dizel goriva za potrebe rada agregata. Po jučerašnjoj cijeni to je trošak od 4.800 eura.

“Na taj način pokušavali smo da preduprijedimo dodatnu štetu u smislu grijanja objekta i za potrebe rada restorana, a sve u smanjenom kapacitetu. Zbog nedostatka napajanja električnom energijom Ski centar Kolašin 1600 nije mogao da obavi adekvatnu pripremu za zimsku sezonu – remont žičare i ostale pripremne radove…”, kažu iz kompanije.

Objašnjavaju da su uređaji, koji rade uz pomoć agregata u ispravnom stanju, dok za ostale ne mogu da znaju dok ne dobiju struju i obave njihovo ispitivanje. To što je prekinuto snabdijevanje električnom energijom, kažu u Skijalištima, uzrokovalo je i “značajne finansijske gubitke, u smislu planirane dobiti kroz rad restorana, kafe bara, tjubinga i panoramske vožnje žičarom”.

“Nedostatak napajanja električnom energijom značajno je poremetio funkcionisanje Ski centra “Kolašin1600”, kao i pripremu zimske sezone. Svi radovi koji nijesu urađeni u planiranom periodu, to jest tokom novembra, biće završeni u što kraćem roku. Taj posao obavićemo u sopstvenoj režiji, ali i uz pomoć drugih institucija i partnera, a sve u cilju da zimska sezona otpočne što je prije moguće, odnosno čim se steknu potrebni uslovi”, poručuju iz Skijališta.

Dnevna potrošnja nafte za za agregatsko napajanje objekata RDC je 400 litara. Kako objašnjavaju u RDC, za vrijeme od prekida snabdijevanja strujom do 6. decembra to je trošak 15.000 i 20.000 eura. Za sada je, kažu, obezbjeđivan nesmetan rad, ali, ukoliko problem snabdijevanja potraje, to ne mogu da garantuju.

“Zahvaljujući zalihama nafte kojima raspolažemo na pomenutoj lokaciji, obezbijedili smo nesmetan rad opreme RDC i opreme korisnika usluga. U slučaju da prekid električne energije potraje, nećemo moći izbjeći probleme vezane za rad opreme koja je montirana na objektu na Bjelasici. Takođe, ni našim zaposlenima, koji su angažovani na objektu 24 sata, neće biti moguće obezbijediti normalne uslove za rad”, zaključuju iz RDC.

Na objektima i opremi Vojske na Bjelasici bilo oštećenja zbog nedostatka struje, kazali su iz Ministarstva odbrane. Nijesu, tvrde, “uslovi za boravak i rad posluge na objektu značajnije pogoršani”.

“Naši pripadnici su profesionalci obučeni da izvršavaju zadatke i u okolnostima koje nisu idealne, pri čemu su svi potrebni resursi i mjere preduzeti kako bi se obezbijedio nesmetan rad i boravak na terenu.

Korištenje agregata u ovom slučaju ne predstavlja prepreku za kvalitetno obavljanje zadataka na čvorištu veze Bjelasica”, poručuju iz Ministarstva odbrane.

Nabavka naftnih derivata sprovodi se za sve jedinice, komande i objekte zbirno, pa su kroz navedene ugovore nabavljeni i naftni derivati (eurodizel i lož ulje) za potrebe rada čvorišta veze na Zekovoj Glavi. Zbog toga nema ni preciznog odgovora o nepredviđenim troškovima zbog agregatskog snabdijevanja.

“U skladu sa propisanim procedurama, koje definišu rad na stacionarnim čvorištima veze, predviđen je rad posluge čvorišta i u situaciji koja je trenutno nedostatak napajanja električne mreže iz distributivnog sistema. U tom smislu predviđena je i povećana potrošnja goriva u slučaju nedostatka napajanja čvorišta električne energijom iz distributivnog sistema, pa je čvorište snabdjeveno rezervnim količinama eurodizela i lož ulja za nesmetan i neprekidan rad čvorišta u dužem vremenskom periodu”, kazali su iz tog resora.

Vlasnik parcele na kojoj treba da se popravi dalekovod Milo Grujić za “Vijesti” je kazao da muke koje ima s CEDIS-om, odnosno, problemi zbog stuba na svom imanju dugo traju.

Prema njegovim riječima brojna su i odavno data i neispunjena obećanja koja je dobijao od te kompanije. Kako tvrdi, početkom 2016. godine mu je obećala da će u narednom trogodišnjem periodu kompletni nadzemni vod biti zamijenjen kablovskim podzemnim. U međuvremnu, tvrdi on, više puta žice sa stuba su kidane u neposrednoj blizini porodične kuće i pomoćnih objekata ostavši pod naponom na tlu i voćama, ugrožavajući živote ljudi i imovinu.

“Krajm aprila 2021. CEDIS me pisano obavijestio o svom ponovnom projektu podzemnog kabliranja dalekovoda Breza-Mušovića Rijeka, koji je, kako su rekli, “uvršten u budžet i u toku je priprema dokumentacije za pribavljanje urbanističko-tehničkih uslova”. Istim dopisom su mi i rekli da će, nakon toga, pristupiti izradi projektne dokumentacije i rješavanju imovinsko-pravnih odnosa od čega dominantno zavisi dinamika predmetne investicije. Te godine sud u Kolašinu odbio je predlog kojim je CEDIS tražio privremenu mjeru da “bez odlaganja omogućim pristup stubnim mjestima 71 i 72”, kaže Grujić.

Objašnjava da je podnesena tužba protiv njega zbog “smetanja posjeda” povučena 2023. godine, kao i da je Osnovni sud u Kolašinu prvostepeno usvojio njegov tužbeni zahtjev, koji je iniciran za uređenje imovinskih odnosa sa CEDIS-om.

“Taj postupak je u toku, međutim, CEDIS i Vlada nastoje pravnim nasiljem “paf-paf” metodom, uz protivpravnu asistenciju policije, da nadomjeste svoj dugovremeni nerad zbog čega trpi i ovogodišnja zimska turistička sezona. Nastoje da pregaze preko Ustava Crne Gore, Evropske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama, koji mi garantuju imovinska prava koja nastavljaju da krše partitokrate koje su zarobile državu i CEDIS”, poručuje Grujić.