Bivši predsjednik Upravnog odbora (UO) Zavoda za geološka istraživanja i advokat Amer Šukurica podnio je ostavku na tu funkciju krajem januara ove godine, kako ne bi krivično odgovarao pri glasanju o odlukama koje je donosio direktor Zavoda Jonuz Mujević, za kojeg tvrdi da bi već trebalo da je u penziji.
To Šukurica, između ostalog, navodi u ostavci koju je uputio tadašnjem ministru rudarstva, nafte i gasa Admiru Šahmanoviću , a u koju su “Vijesti” imale uvid. Šukurica je “Vijestima” potvrdio da se o njegovoj ostavci iz nepoznatih razloga nije odlučivalo, pa je razriješen tek po isteku mandata krajem februara. Vlada je tada na čelo UO Zavoda imenovala Ervina Durakovića .
Iz Zavoda su “Vijestima” kazali da je Mujevića za direktora imenovala Vlada u avgustu 2023. godine, te da mu po Zakonu o radu zaposlenje prestaje tek kada navrši 66 godina života, što još nije ispunio. Šukurica ipak u ostavci navodi da se u slučaju Mujevića primjenjuje Zakon o penzijsko-invalidskom osiguranju (PIO), po kojem mora da se penzioniše sa 65 godina, koje je napunio u avgustu prošle godine.
Mujević, Šahmanović i Duraković politički pripadaju Bošnjačkoj stranci (BS).
“Vijesti” odgovore o imenovanju i potencijalnom penzionisanju Mujevića čekaju i od Ministarstva energetike i rudarstva, Inspekcije rada i Kadrovske komisije Vlade.
Šukurica u ostavci navodi da kao predsjednik UO Zavoda nije zaključio ugovor o radu sa Mujevićem, jer po odluci o organizovanju Zavoda i statutu nije imao ovlašćenja da to uradi, ali da to ne bi uradio i da je mogao jer bi time ušao u zonu krivične odgovornosti.
Pojasnio je da je Mujević imenovan za direktora Zavoda nakon što ga je Vlada krajem novembra 2021. godine razriješila sa pozicije direktora Monteputa. Šukurica je naglasio da je Mujević tada uzeo otpremninu od Monteputa u iznosu višem od 58.000, ali da se po odredbi člana 21 tačka 6 Zakona o radu, nije mogao zaposliti u drugoj kompaniji čiji je većinski vlasnik država, u periodu od pet godina od primanja otpremnine. Zato tvrdi da se Mujević nije smio zaposliti u Zavodu.
“Mujević nije u radnom odnosu kod Zavoda, pa samim tim se u konkretnom slučaju, na istoga ne bi mogao primijeniti Zakon o radu u dijelu koji se odnosi na sticanje uslova za starosnu penziju (66 godina života) već isključivo Zakon o PIO (65 godina života) a, kako je rukovoditeljka Službe za pravna i finansijska pitanja, a na moje traženje, obavijestila UO da je Mujević rođen u avgustu 1959. godine, što znači da je stekao uslov za odlazak u starosnu penziju, u avgustu 2024. godine. Odlučio sam se da podnesem ovu ostavku, kako ne bi, kako članovi UO tako i ja bili saučesnici u izvršenju krivičnih djela, jer je UO Zavoda ovlašćen da glasa za pojedine odluke (sada se postavlja pitanje da li su te odluke zakonite)”, naglasio je Šukurica.
U ostavci ističe i da je da je odredbom člana 416 stav 1 Krivičnog zakonika, propisano da će se službeno lice koje protivpravnim korišćenjem službenog položaja ili ovlašćenja pribavi sebi ili drugom korist, kazniti zatvorom od šest mjeseci do pet godina, ali i da će se onaj koji propustima u nadzoru ili drugim nesavjesnim postupanjem u kome može doći do imovinske štete, kazniti novčano ili zatvorom do tri godine.
“Onda se mora zaključiti da postoji osnovana sumnja da je neko zloupotrijebio službeni položaj, predložio Mujevića za direktora Zavoda i ako je znao ili je morao znati da je isti nakon razrešenja sa mjesta direktora Monteputa uzeo otpremninu ili krivično djelo iz čl. 417 KZ CG (zbog propuštanja u vršenju službe i nadzora omogućili nezakonito postavljenom licu, za koga nije pokrenuo inicijativu za razrješenje sa te funkcije (i ako ga na to zakon obavezuje), da stiče dobit (da prima platu) i pored činjenice što je inspektor rada naložio da se isti razriješi dužnosti direktora, a u međuvremenu stekao uslov za starosnu penziju, a treba naglasiti da onaj koji zna za ove činjenice i iste prikriva čini krivično djelo prikrivanja, a kako su članovima i predsjedniku UO Zavoda poznate ove činjenice (od 30. januara 2025. godine, kada smo saznali za dan mjesec i godinu rođenja direktora), ja kao predsjednik UO dužan sam da Vam ih predočim, radi znanja i daljeg postupanja”, istakao je Šukurica u ostavci i zatražio da ga Vlada razriješi na prvoj sljedećoj sjednici.
Upitani da li bi Mujević već trebalo da je u penziji i da li je bilo neke reakcije Vlade, iz Zavoda za geološka istraživanja su naglasili da je Mujevića imenovala Vlada, te da će njena Komisija za kadrovska i administativna pitanja kada bude vrijeme za to, donijeti rješenje o prestanku mandata zbog odlaska u penziju po sili zakona. Naglasili su i da je Šukuricu po isteku četvorogodišnjeg mandata razriješila Vlada, ali i da je sve vrijeme primao 100 odsto prosječne neto plate, kao i ostali članovi UO.
“Odredbom člana 164 stav 1 tačka 1 Zakona o radu propisano je da radni odnos po sili zakona prestaje kada zaposleni navrši 66 godina života, koji uslov direktor Zavoda Mujević nije ispunio. Što se tiče Vašeg pitanja u vezi podnošenja ostavke Šukurice, Zavod nikada takav akt nije primio”, naglasili su iz Zavoda.
Mujević je od 2017. do 24. novembra 2021. godine bio direktor državnog preduzeća Monteput, a za direktora Zavoda je imenovan u avgustu 2023. godine. Po Zakonu o radu ako se uzme otpremnina iz državne firme ili ustanove ona se mora vratiti ako se radni odnos zasnuje u drugoj državnoj firmi ili ustanovi, u roku kraćem od pet godina.
Iz Monteputa je Mujević tada otišao sa otpremninom od nepunih 58.400 eura i skoro 7.200 koje je dobio na ime naknade štete za neiskorišćeni godišnji odmor.
Iz Uprave za inspekcijske poslove su tada “Vijestima” kazali da nisu mogli da reaguju u vezi sa vraćanjem otpremnine jer, Mujević nije imenovan po Zakonu o radu nego ga je Vlada postavila svojim rješenjem u Zavod. Uprava je tada vodila postupak o ovom pitanju, pa povrat novca nije mogao da traži ni Monteput.
Agencija za sprečavanje korupcije je 2020. godine utvrdila je da Mujević kao tadašnji direktor Monteputa prekršio Zakon o sprečavanju korupcije, time što za dvije godine nije prijavio oko 45.000 eura svojih i prihoda svoje porodice. Odluku je tada objavila ta institucija na čijem čelu je bio v.d. direktor Savo Milašinović.
Institucija je utvrdila da je on tada prekšrio Zakon u dijelu koji se tiče dostavljanja netačnih i nepotpunih podataka u svojim imovinskim kartonima.