Izvor “Vijesti”, upoznat sa ponudama, tvrdi da Korejci imaju “značajnu prednost” nad luksemburško-argentinskom kompanijom jer finansijski dio ponude nosi 80 odsto bodova, po tenderskim pravilima
Premijer Milojko Spajić zatražio je od svojih ministara čiji su zaposleni članovi tenderske komisije za koncesije na crnogorske aerodrome da na današnjoj sjednici završe tehnički dio posla ocjenjivanja finansijskog dijela dvije pristigle ponude i da rezultate tendera koje potvrdi konsultant Međunarodna finansijska korporacija (IFC) pošalju Vladi, saznaju “Vijesti”.
Sagovornici lista, upoznati s prepiskom na whats app grupi u kojoj su članovi Vlade, rekli su da je prethodno premijer pitao potpredsjednika Vlade i predsjednika tenderske komsije Nika Đeljošaja , ministarku saobraćaja Maju Vukićević i ministra finansija Novicu Vukovića i ostale članove Vlade, čiji su zaposleni u tenderskoj komisiji, da li mogu završiti procedure i predati Vladi na odlučivanje u predviđenom roku izvještaj o vrednovanju ponuda jer nema formalnih prepreka za to.
Rok u kome Tenderska komsija treba da završi posao i da dostavi izvještaj ističe 9. jula, nakon što ga je Vlada produžila za mjesec, zbog spora između članova komisije iz ministarstva finansija, premijerovog kabineta i predstavnika Zajednice opština s jedne, i kolega iz ministarstva saobraćaja i Đeljošaja s druge strane, kao i spora Đeljošaja sa IFC-om koji je dio Svjetske banke. Izvještaj o rangiranju ponuda komisija prvo se dostavlja ministarstvu saobraćaja, koje ga Vladi dalje prosleđuje na odlučivanje.
Vuković je premijeru odgovorio da je njegov tim u tenderskoj komisiji na raspolaganju kad god bude sjednica, a Vukićević da je Đeljošaj zakazao sjednicu za danas i da će svi članovi komsije iz njenog ministarstva saobraćaja učestvovati, rekli su izvori “Vijesti”, dok Đeljošaj nije odgovorio premijeru na grupi.
Premijer je navodno tražio odgovor od ministara jer su se posljednjih dana iz Evropske komisije više puta interesovali za situaciju oko postupka davanja koncesija.
Komsija razmatra dvije ponude – luksemburško-američke kompanije Corporación América Airports (CAAP) i južnokorejske firme Incheon International Airport Corporation (IIAC). Komisija je tehnički dio ponuda ocjenjivala dva puta i propustila Korejce u drugi krug u kome se ocjenjuje finansijski dio ponuda, tek nakon što je IFC intervenisao tvrdeći da nisu poštovana tenderska pravila o glasanju.
Izvor “Vijesti” upoznat s dvjema ponudama tvrdi da su Korejci “u značajnoj prednosti” iako su za tehnički dio dobili manje bodova, jer finansijski dio ponude nosi 80 odsto poena, po tenderskim pravilima.
Đeljošaj se juče nije pojavio na sjednici Vlade zakazanoj za 11 sati, niti je poslao nekog iz ministarstva da ga zamijeni.
Sagovornici “Vijesti” su rekli da je Spajić bio planirao da na sjednici otvori raspravu o mogućem novom zastoju u tenderskom postupku nakon što je Đeljošaj IFC-u krajem juna u svoje ime poručio da neće nastaviti postupak za koncesiju aerodroma dok konsultant ne potpiše izjavu ovjerenu kod notara kojom preuzima materijalnu i pravnu odgovornost za štetu koju Crna Gora može imati zbog svojih pravnih tumačenja u tom poslu i optužio ga da radi za južnorejsku kompaniju.
Na objavljenom dnevnom redu sjednice Vlade nije bilo tačke o radu tenderske komisije, čija sjednica, zakazana za 13 sati, nije održana.
Izvori “Vijesti” tvrde da Đeljošaj nije odgovarao na pozive i poruke koji su mu upućeni u vezi sa dolaskom na sjednicu Vlade. “Kidnapovao koncesiju”, rekao je “Vijestima” učesnik sjednice.
Đeljošaj je “Vijestima” kazao da je odložena planirana jučerašnja sjednica tenderske komsije zbog njegovih obaveza u Skupštini gdje je branio tri zakona.
“Na sjednicu Vlade nijesam došao zbog dužeg trajanja sastanka”, kazao je on ne precizirajući kakvog sastanka, dodajući da nije bilo planirano da se na sjednici Vlade raspravlja o ACG.
Đeljošaj je rekao da vjeruje da će Tenderska komsija do 9. jula završiti posao.
“Što se tiče članova tenderske komsije mislim da možemo, ali zavisi i od konsultanta, ako i oni završe svoj dio posla, završićemo sigurno”, poručio je Đeljošaj.
Nije jasno misli li Đeljošaj na izjave IFC ovjerene kod notara o pravnoj i materijalnoj odgovornosti konsultanta ili na njihovu ocjenu finansijskog dijela ponuda i konačne rezultate tendera.
Prema saznanjima “Vijesti” do zaključenja teksta IFC nije dostavio odgovor Đeljošaju na njegovo pismo, a izvor blizak konsultantu da im to “ne pada na pamet”, jer odgovornost za postupak nije pravnog savjetnika nego članova i predsjednika tenderske komisije.
Đeljošaj je u svom pismu IFC-u sa zaglavljem ministarstva saobraćaja od 30. juna poručio da treba da pruzmu odgovornost zbog “preispitivanja načina ocjenjivanja tehničkih ponuda”.
“U vezi s pravnim stavovima i tumačenjima koje je IFC dostavio tokom sprovođenja postupka ocjenjivanja Tehničkih ponuda u okviru postupka koncesije za pravo korišćenja aerodroma Podgorica i Tivat, a koji se odnose na preispitivanje načina ocjenjivanja Tehničkih ponuda, sa fokusom na ocjenjivanje po kriterijumima koji se odnose na Plan razvoja avio dostupnosti i Investicioni plan, i tumačenje da je ponuda ponuđača IIAC u skladu sa uslovima poziva, i pored toga što ne uključuje investiciju u iznosu od minimalno 200 miliona za dvije obavezne faze, smatramo neophodnim da IFC potpiše i kod notara ovjeri izjavu kojom preuzima punu materijalnu i pravnu odgovornost za sve moguće posljedice koje mogu nastati sprovođenjem navedenih pravnih tumačenja”, navodi se u pismu.
On je ocijenio da je neophodno da “IFC potpiše i kod notara ovjeri izjavu kojom potvrđuje da preuzima odgovornost za sve potencijalne troškove i gubitke koje bi država Crna Gora mogla pretrpjeti usljed primjene gore pomenutih pravnih tumačenja, kojom potvrđuje da su pravni stavovi i sugestije IFC-a više puta iznijeti kao stručna mišljenja značajno usmjerila rad i djelovanje Tenderske komisije”.
“Kako bi se obezbijedila pravna sigurnost postupka i zaštitio integritet rada Tenderske komisije, smatramo da je ovjerena izjava o odgovornosti IFC-a potrebna kao preduslov za nastavak postupka”, kaže se u pismu.
Đeljošaj je početkom juna, u polemici oko vrednovanja tehničkog dijela ponuda između njega i IFC-a, poručio da ih je konsultant pogrešno procijenio ako smatra da članovi Tenderske komisije treba da budu samo figure i statisti, “da potvrde šta god proslijedi IFC, odnosno partner Inčona Bodin Bulatović ”.
“Što se mene tiče, i najmanje još devet članova komisije koji su pokazali profesionalnost i nijesu prihvatili da Bodin i IFC upravlja njima, pozivamo kabinet da što prije izmijenite komisiju sa ljudima koji misle da treba da prihvate sve što dolazi od IFC-a i nećemo biti smetnja. Legitimno je pravo da neko vjeruje više IFC-u, ali želimo upoznati javnost da velika većina Tenderske komisije ne vjeruje u većinu postupaka IFC-a”, kazao je tada Đeljošaj.
Sukob je nastao zbog drastične razlike u bodovanju tehničkih ponuda kada je Tenderska komisija korejsku ponudu vrednovala sa 79,7 bodova – čime bi “Incheon” ispao iz trke jer je minimum za prolaz 80 poena – dok je luksemburško-američkoj dato 85 bodova. Južnokorejskoj kompaniji IFC je dao 15 poena više nego luksemburško-američkoj i zaprijetio da će se povući iz postupka. Navodno je davanje nula bodova za tehnički dio ponude bilo suprotno tenderskim pravilima.
Vlada je onda nakon rasprave na sjednici produžila rok za završetak rada tenderske komisije. Tehničke ponude su potom ponovo vrednovane i oba ponuđača su prošla u drugi krug u kome se vrednuje finansijski dio ponude, što bi trebalo da bude na dnevnom redu današnje sjednice tenderske komisije.
Dok Đeljošaj optužuje IFC da navija za Korejce i traži da se obavežu da plate odštetu, ministar finansija Novica Vuković juče je zahvalio toj organizaciji i njenom ekspertskom timu za koncesije za ACG na “primjeni međunarodnih standarda u svim fazama tenderskog postupka.
“Budući da je IFC, na osnovu sporazuma sa Vladom Crne Gore, angažovan kao savjetnik u postupku dodjele koncesije za Aerodrome Crne Gore, od samog početka ovog složenog procesa, ministar Vuković izrazio je zahvalnost za stručnu i tehničku podršku koju je IFC pružio institucijama nadležnim za sprovođenje ovog važnog tendera. Posebno je naglasio doprinos pravnog i tehničkog tima IFC-a u primjeni međunarodnih standarda u svim fazama tenderskog postupka. Vuković je dodao da je podrška eksperata iz IFC-a bila od nemjerljivog značaja za transparentnost, zakonitost i kvalitet cjelokupnog procesa”, navedeno je u saopštenju, nakon sastanka Vukovića sa predstavnicima IFC-a na čelu sa Alfonsom Garcia Morom, regionalnim potpredsjednikom za Evropu, Latinsku Ameriku i Karibe.