“Ministar Slaven Radunović treba da bude svjestan da pripada generaciji kojoj je ostao posljednji slobodni segment prostora Crne Gore, možda i jedinog nacionalnog bogatstva, koji treba biti očuvan i pažljivo valorizovan”, istakli su iz SEP-a.
Zbog toga je, kako su dodali, UNESCO postavio uslove, i dao rok, koji nijesu od juče – jer već pet godina Crna Gora živi novu vlast i upravo je ta vlast odgovorna za nepostupanje po preporukama UNESCO-a.
“Nijesu prethodne generacije u višedecenijskom i vjekovnom razvoju Crne Gore slučajno sačuvale, i na kraju pod zaštitu UNESCO stavile najvrednije prirodne ljepote i kulturnu baštinu naše zemlje. Betonirati se moglo i ranije, ali se to nije činilo”, jasni su oni.
Nego, kako kažu, da svodimo ovu temu na konkretno i korisno.
“Ponudite građanima održivi razvoj, umjesto ekspanzivne i nekontrolisane gradnje. Založite se za razvojne projekte, a ne za ekonomiju stanogradnje. U jednome se slažemo – Crnoj Gori i Bokokotorskom zalivu sa okolinom trebaju mostovi i vijadukt; ali zasigurno ne trebaju nove stambene zgrade”, ukazali su.
Prema njihovim riječi,a treba nam povezivanje sa svijetom, a ne nedostupna zemlja betonirane obale.
“Tražite od UNESCO-a saglasnost za autoputeve i brze ceste, mostove i vijadukte – i odreknite se građevinarstva u korist graditeljstva. Možda ćete tada zadobiti i kakvo takvo razumijevanje partnera, uz neki prikladniji rok za ispunjavanje obaveza zaštite prostora, prirode i baštine”, zaključili su.