Elvis Beriša, izvršni direktor romske organizacije mladih „Phiren amenca – Koračajte sa nama“, kazao je da i dalje postoji veliki broj barijera sa kojima se RE zajednica susreće, a istraživanja, kao i svjedočenja Roma i Egipćana, pokazuju da je i dalje riječ o najdiskriminisanijoj i najugroženijoj grupi.
„Postavlja se pitanje zbog čega je to tako. Želio bih da pošaljem jasnu poruku da romska zajednica ne želi da se integriše u crnogorsko društvo, već da se socijalizuje, što znači da ne želi da bude samo dio ovog društva, već i da društvo želi da romska zajednica bude njegov dio“, poručio je Beriša na okruglom stolu „Etička distanca i interkulturalizam“, koji je organizovala nevladina organizacija (NVO) „Medija tim“.
Kako je naglasio, od početka sprovođena dekade Roma, od 2003. godine, pogrešno je pristupljeno inkluziji RE zajednice, jer im nije dato dovoljno prostora da sami predlažu, implementiraju i vrše monitoring politika koje se njih tiču.
„Nažalost, vrlo često sam i lično imao priliku da se suočim sa slučajevima koji se tiču etičke distance prema romskoj zajednici i nakon desetak godina aktivizma razumijem zbog čega je to tako – naše društvo je neinformisano i nije dovoljno upoznato sa onim što je kultura, jezik, istorija romske zajednice. Smatram da kada bi naše društvo bilo upoznato sa istorijom, kulturom i jezikom zajednice da bi to uticalo da se smanji stepen etičke distance“, smatra Beriša.
To se, kako je istakao, jedino može postići kroz obrazovni sistem gdje bi mladi učili o kulturama i istoriji svih u Crnoj Gori, pa tako i o romsko-egipćanskoj zajednici.
„Jedino tako mogli bi da za nekoliko godina imamo društvo koje bi bilo oslobođeno stereotipa i diskriminatornih stavova prema RE zajednici. Današnje strategije na državnom i lokalnom nivou su u cilju da se RE zajednica socijalizuje u naše društvo. Pitanje je zbog čega to još nije urađeno i kako se romska zajednica još uvijek suočava sa svim izazovima. Sve državne strategije i svi lokalni planovi koji su usmjereni na unaprjeđenje položaja RE zajednice pokušaj da se ispravi istorijska nepravda koja je učinjena pre romskoj zajednici“, kazao je Beriša.
Dodao je da se Romi još nijesu oporavili od Drugog svjetskog rata kada je stradalo više od milion njih, mada se precizni podaci još uvijek ne znaju, i da je upravo to uticalo da se romska zajednica smatra inferiornom u odnosu na neke druge zajednice.
Čestitao je predstavnicima Opštine Nikšić na ostvarenim rezultatima u ovoj oblasti ističući da je riječ o jednoj od najaktivnijih opština, tako da je zasluženo nagrađena od strane Evropske komisije..
„Socijalizacija romske i egipćanske zajednice najbolje se može postići kroz lokalne politike, odnosno kroz uključivanje RE zajednice na lokalnom, a onda i na državnom nivou“, kazao je Beriša.
Prema riječima potpredsjednika Opštine Nikšić, Mitra Goranovića, lokalna uprava brojnim aktivnostima gradi društvo jednakih šansi.
„Etička distanca nije samo fizička razdaljina između zajednica, već i pokazatelj otvorenosti i spremnosti da gradimo društvo jednakih šansi. Što se tiče Opštine Nikšić preduzeli smo određene korake da smanjimo etičku distancu prema romskoj i egipćanskoj populaciji. U završnoj fazi je izrada Lokalnog akcionog plana za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana, u kojem su identifikovani glavni ciljevi. Ostvarivanjem tih ciljeva doći će do brže inkluzije te populacije, a neki od tih ciljeva su: smanjenje siromaštva i diskriminacije, bolja zdravstvena zaštita, mogućnost obrazovanja, zapošljavanja“, kazao je Goranović.
Podsjetio je da je u Nikšiću formiran prvi Romski omladinski parlament, da su uredili dječje igralište u romskom naselju, organizovali brojne edukativne radionice, izlete, osposobljavanje pripadnika romsko-egipćanske zajednice na radnim mjestima, kao i da je snimljen film o pravima Roma. Istakao je da Opština Nikšić svake godine obilježava Međunarodni dan Roma uz bogat kulturno-zabavni program, kako bi promovisali identitet i kulturu romskog naroda, kao i da je predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević dobitnik nagrade „Gradonačelnik – prijatelj Roma 2024. za zapadni Balkan’“.
„Aktivnosti koje realizujemo imaju za cilj da se osnaži RE populacia kroz jedan sistemski i održiv način i u tom smjeru ćemo nastaviti“, poručio je potpredsjednik Opštine Nikšić.
„Razum, tolerancija, suživot – to su vrijednosti koje nas objedinjuju. Mi u lokalnom parlamentu nosimo odgovornost da te principe i ostvarimo. U najskorije vrijeme usvojićemo Lokalni akcioni plan, a to neće biti samo formalno donošenje dokumenta. Naša obaveza je da osiguramo njegovu implementaciju, vodeći računa o svim aspektima života u našoj zajednici. Lokalna uprava se vodi onom rečenicom – sva prava svima“, kazao je potpredsjednik Skupštine opštine Nikšić, Arsenije Lalatović.
Izvršni direktor NVO „Medija tim“ Duško Marković kazao je da je tema izuzetno bitna za zajednicu i predstavio je informator o socijalnim pravima i kulturnoj posebnosti mladih RE zajednice, dok je Dragana Petrović, iz “Alfa centra”, predstavila rezultate istraživanja „Etička distanca prema pripdnicima RE zajednice“ koje je „Medija tim“ sproveo..
Rezultati istraživanja, kojim je obuhvaćeno 200 anketiranih građana Nikšića iz neromske zajednice, nedavno su predstavljeni javnosti. Istraživanje je urađeno kao doprinos nacionalnoj strategiji za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana u Crnoj Gori 2021-2025, a sa ciljem dobijanja novih podataka bitnih za praćenje trendova vezano za etičku i socijalnu distancu prema žiteljima RE zajednice u Nikšiću.
Zaključci okruglog stola su da je potrebno dodatno jačati i promovisati romsku i egipćansku kulturu i identitet kroz organizaciju kulturnih i tradicionalnih manifestacija u kojima će učešće uzeti mladi iz RE zajednice, da treba povećati broj medijskih sadržaja koji prate život, običaje i tradiciju RE zajednice, poboljšati socio-ekonomski i pravni položaja mladih Roma i Egipćana kroz definisanje jasnih, mjerljivih indikatora za sprovođenje Strategija socijalne inkluzije Roma i Egipćana za period 2021–2025. godine, obezbjediti afirmativne mjere za zapošljavanje predstavnika mladih iz RE zajednice, povećati broj stambenih jedinice koje su u vlasništvu Opštine Nikšić , a koje mogu koristiti Romi i Egipćani u stanju socijalne potrebe, organizovanje edukativnih programa iz oblasti romologije za sve osobe koje interesuje identitet, kultura, jezik i književnost Roma i Egipća
Okrugli sto je održan u sklopu projekta „Za punu inkluziju RE populacije u našem društvu“, kojeg NVO „Medija tim“ realizuje uz podršku Ministarstva za ljudska i manjinskih prava.