Industrija video-igara posljednjih godina bilježi nevjerovatan rast i transformaciju. Ono što je nekada bila zabava za entuzijaste, danas je postalo globalni fenomen vrijedan milijarde dolara, sa širokom bazom igrača i profesionalaca koji dolaze iz različitih krajeva svijeta. Gejming više nije samo hobi – postao je ozbiljna karijera i način života za milione ljudi širom svijeta.
Sve je više takmičenja i turnira koja se organizuju, te time raste i šansa da se takmičari pokažu na međunarodnoj sceni. Savez elektronskih sportova Crne Gore već nekoliko godina unazad organizuje kvalifikacione turnire zahvaljujući kojima naši najbolji gejmeri učestvuju na evropskim i svjetskim turnirima. I pored talenta i strasti prema ovoj sve popularnijoj industriji, nijesu ostvarivali neke značajne rezultate. Međutim, 2024. godina istakla se kao najuspješnija do sada, zahvaljujući istorijskim uspjesima i prvim osvojenim medaljama za našu zemlju.
Jedan od ključnih trendova u savremenoj gejming industriji jeste sve veća zastupljenost žena. Nekada marginalizovane, žene danas zauzimaju važne pozicije kao programerke, dizajnerke, streamerke i e-sport profesionalke. I Crna Gora prati ovaj globalni trend te se sve više žena uključuje u gejming industriju, doprinoseći njenom razvoju i uspjesima. Ženska gejming scena u Crnoj Gori pokazala je ogroman napredak. Nakon što smo 2023. godine prvi put imali žensku reprezentaciju u naslovu CS:GO, koja, nažalost, nije uspjela da se plasira na Svjetsko prvenstvo koje je održano u Rumuniji, godina za nama donijela je ogroman preokret. Uspjeh crnogorskih gejmerki Bojane Goranović i Nevene Marković dugo će se pamtiti s obzirom na to da su njih dvije donijele sa nekog takmičenja prve medalje ikad za Crnu Goru.
Na Mediteranskim e-sport igrama u Bengaziju, u Libiji, koje su održane u avgustu, Crna Gora je imala četri predstavnika i to u muškim i ženskim kategorijama u naslovima “e-Football” i “Tekken8”. I dok su muški takmičari bili standardno dobri, ali nedovoljno za medalje, Bojana i Nevena su u nešto slabijoj konkurenciji uspjeli da se sa odličjem vrate kući.
Zajednica simulacije najbitnije sporedne stvari na svijetu e-Fudballa u Crnoj Gori je velika, takmičenja se održavaju i to ne samo u modu 1v1. Međutim, ovaj naslov do sada nije bilo zanimljiv pripadnicama ljepšeg pola. Goranović je prije takmičenja u Libiji rekreativno s vremena na vrijeme igrala e-Foorball, a intenzivno je vježbala pred takmičenje. I to je bilo dovoljno da već prvog dana Mediteranskih e-sport igara osvoji treće mjesto. Posljednji dan takmičenja bio je takođe značajan za Crnu Goru jer je Nevena Marković osvojila još jednu bronzu.
Svjetska federacija IESF ove godine je smanjila broj naslova na Svjetskom prvenstvu te Crna Gora nije imala svog predstavnika. No, bilo je drugih turnira. Uglavnom su u fokusu bile simulacije.
Još jedan značajan uspjeh stigao je krajem godine kada je crnogorska ekipa predvođena Cetinjaninom Matijom Markovićem trijumfovala na nedavno održanoj trci FIA South East Europe 6h of Hungaroring. U konkurenciji 22 posade iz 11 evropskih zemalja, tim Saveza elektronskih sportova Crne Gore (SESCG) osvojio je prvo mjesto nakon uzbudljivih šest sati vožnje na platformi Assetto Corsa Competizione. Ova trka održana je pod pokroviteljstvom FIA-e i Hrvatskog Auto i karting saveza, a održana je u zgradi Poduzetničkog Inkubatora PISMO Powered by A1 u Novskoj, Hrvatska.
Ne smijemo zaboraviti ni e-fudbalere Budućnosti koji su trenutno prvi na tabeli nakon deset kola u EPC balkanskoj ligi 3v3. Plavo-bijeli pretenduju na titulu, a zasada imaju samo jedan poraz i to od ekipe AEL-a iz Limasola. Slijedi pauza u regularnom dijelu takmičenja, a krajem januara kreće i odigravanje posljednja tri kola, nakon kojih će se igrati plejof, u koji će ući najboljih osam.