Iz podgoričkog preduzeća Vodovod i kanalizacija su, za Gradski portal, saopštili da se od prvog januara ove godine utrošak vode obračunava po novom cjenovniku. Fiksni dio računa je uvećan 16,21 odsto, varijabilni 24,23 odsto, dok je odvod otpadnih voda poskupio za više od 40 odsto. U ovoj godini, do prvog jula, poslovali su sa gubitkom od 1,3 miliona evra.
Preduzeće Vodovod i kanalizacija od prvog januara ove godine obračunava utrošak vode po novom cjenovniku, po kojem je cijena vode uvećana.
Kako navode, došlo je do povećanja fiksnog dijela za usluge javnog vodosnabdijevanja 16,21 odsto u odnosu na prošlu godinu.
“Ovaj (fiksni, prim. aut) dio cijene označava „start“ na računima i isti je za fizička i pravna lica. Varjabilni dio cijene usluge za javno vodosnabdijevanje za fizička lica se povećao 24,23 odsto dok se ta stavka kod pravnih lica smanjila za 7,01 odsto. Za usluge prihvatanja i odvođenja komunalnih otpadnih voda, fiksni dio cijene koji je isti za fizička i pravna lica, veći za 40,05 odsto u odnosu na prošlu godinu, dok je varjabilni dio smanjen za 7,3 odsto fizička lica, odnosno 30,92 odsto pravna lica”, saopšteno je iz Vodovoda.
Kazali su da je nova cijena za uslugu prečišćavanja komunalnih otpadnih voda ista za fizička i pravna lica i bilježi povećanje od 1,93 odsto.
Navode da su cijene regulisane shodno zakonu i Metodologiji, te da se utvrđuju za svaku godinu posebno na osnovu propisanih elemenata.
“Vodovod i kanalizacija je u zakonski propisanom roku uputilo Regulatornoj agenciji za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti zahtjev sa prijedlogom cijena usluga za 2024. godinu, na koju je dobijena saglasnost. Nakon dobijene saglasnosti od strane Regulatorne agencije, Društvo je predložene cijene proslijedilo nadležnom Sekretarijatu i Skupštini Glavnog grada na usvajanje”, kazali su iz Vodovoda.
Gradsko preduzeće Vodovod d.o.o. je od 20. maja ove godine, shodno Odluci odbora direktora, počelo sa naplatom naknade za ponovno priključenje na vodovodnu mrežu.
Naveli su da naknada obuhvata troškove deaktivacije i aktivacije magnetnog ventila mjernog mjesta korisnika usluga i iznosi 43,52 eura bez PDV-a. U slučaju plaćanja samo jedne usluge, cijena se dijeli sa dva.
Gubitak 1,3 miliona eura, broj radnika smanjiti
Gradsko preduzeće „Vodovod i kanalizacija d.o.o.“ za prvih šest mjeseci ove godine je poslovalo sa gubitkom od 1,3 miliona eura.
Da bi smanjili gubitke, iz Vodovoda, smatraju da je potrebno izvršiti niz aktivnosti za poboljšanje finansijskog stanja preduzeća. Navode da je novi menadžment započeo analizu poslovnih potreba Društva i identifikaciju funkcija koje treba optimizovati, shodno potrebama optimalnog i efikasnog obavljanja radnih obaveza.
Broj radnih mjesta, ističu, treba racionalizovati.
“Kada analiza bude završena i dođemo do tačnih podataka o optimalnom broju zaposlenih, proces smanjenja radne snage usloviće pružanje podrške zaposlenima, obezbjeđivanjem sredstava u svojstvu otpremnine”, saopšteno je iz Vodovoda.
Istakli su da se svakodnevno sprovode akcije u cilju bolje naplate potraživanja.
Takođe, očekuju značajno smanjenje obaveza prema dobavljačima.
“Aktivnosti koje se sprovode u cilju bolje naplate su: pozivanje neurednih platiša, isključenja sa vodovodne mreže, utuženja i kontrola na terenu”, kazali su iz Vodovoda..
Projekat postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu na reviziji
Iz Vodovoda su kazali da je u toku revizija glavnog projekta izgradnje sistema za prečišćavanje otpadnih voda u Podgorici, što je, kako su kazali, zakonska obaveza investitora u skladu sa zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata.
“U skladu sa zakonom o upravnom postupku i pravilniku o vršenju revizije obrazovana su dva reviziona tijela koja prije svega vrše provjeru usklađenosti glavnog projekta sa zakonom, posebnim propisima i pravilima struke u odnosu na pitanja koja nijesu uređena zakonom”, rečeno je iz Vodovoda.
Vodovod i kanalizacija d.o.o. Podgorica u svojstvu izvršne agencije Projekta je u obavezi da poštuje uslove zaključenog međunarodnog ugovora.
Istakli su da su u obavezi da poštuju uslove međunarodnog ugovora čiji su dio.
“Kako se radi o objektu od opšteg interesa te kako su svi naredni koraci u rukama resornih Ministarstava, na Vladi Crne Gore je odluka o daljem sprovođenju, uzimajući u obzir sve finansijske i socijalne odgovornosti. Lokacija sistema za prečišćavanje otpadnih voda je definisana detaljnim i prostorno urbanističkim planovima, potvrđena zaključkom Vlade 2021 godine i obrađena glavnim projektom izgradnje”, kazali su iz Vodovoda..
Iz ovog podgoričkog preduzeća su ponovili da se budući sistem nalazi u industrijskoj zoni „KAP“-a, na parceli u vlasništvu Glavnog grada.
“Radi se o izgradnji sistema za prečišćavanje a ne industrijskog zagađivača te se građanima Glavnog grada nudi isključivo rješavanje pitanja otpadnih voda. Prethodni akcioni planovi upravljanja komunalnim otpadnim vodama podrazumijevaju izgradnju zasebnih sistema u manjim opštinama kao što su Zeta i Tuzi, te ove oblasti nisu predmet projekta”, naveli su iz Vodovoda.
Kanalizaciju proširiti, Botun priključiti
Smatraju da je naselje Botun moguće priključiti na sistem i ukoliko postoji interesovanje krenulo bi se u širenje kanalizacione mreže sa pratećom infrastrukturom.
“Kanalizacioni sistem u Podgorici je više nego opterećen i izostanak realizacije ovog projekta bi imao neminovan negativan uticaj na dalji razvoj grada. Komunalna infrastruktura ove vrste u naselju Botun ne postoji te bi investicije u sklopu ovog projekta bile zamajac daljeg razvoja mjesne zajednice”, zaključili su iz Vodovoda.