Za podsticajne mjere u poljoprivredi Opština Pljevlja ove godine izdvojiće 1.113.775 eura, što je za 57 hiljada više u odnosu na prethodnu godinu, odnosno 660.000 eura u odnosu na 2022.
Kroz 22 podsticajne mjere obuhvaćena je podrška iz oblasti stočarstva, ratarstva, voćarstva, povrtlarstva, pčelarstva, organske proizvodnje, poboljšanja kvaliteta života u ruralnim područjima, kao i podrška promociji poljoprivrednih proizvoda, posjeti sajmovima, edukaciji poljoprivrednika, osiguranju poljoprivrednika i poljoprivredne proizvodnje…
Posebna pažnja, kako ističu u opštini Pljevlja, iz oblasti agrarne politike usmjerena je na mjere iz stočarske proizvodnje.
Najviše novca, 282.000 eura, opredijeljeno je za podršku preradi mlijeka u gazdinstvima. Ovom mjerom podržavaju se registrovana poljoprivredna gazdinstava koja nisu u sistemu otkupa, već se bave preradom sirovog mlijeka u sir i druge mlječne proizvode i isključivo od mlijeka sa svog gazdinstva.
Proizvođači moraju biti upisani u Registar objekata za proizvodnju, preradu i distribuciju hrane Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove u skladu sa Uredbom o higijenu objekata i prostorija u kojima se proizvode male količine primarnih proizvoda.
Pravo na podršku mogu ostvariti registrovana poljoprivredna gazdinstva koja imaju tri ili više uslovnih muznih grla i prijavljeni su za premije po litru prerađenog mlijeka u Ministarstvu poljoprivrede u 2025. godini.
Novčana podrška iznosi do 110 eura za svaku muznu kravu, do 80 eura za svaku muznu kozu i do 50 eura za svako uslovno muzno grlo ovce.
“Od ukupne proizvodnje mlijeka u opštini Pljevlja, u sistemu otkupa je oko 10 odsto. Ostale količine mlijeka se uglavnom prerađuju u sir, a manjim dijelom i u druge mlječne proizvode koji se distribuiraju na lokalnom i regionalnom tržištu. Proizvodnja se u najvećem dijelu obavlja na malim porodičnim gazdinstvima i tradicionalno je orijentisana na čuveni pljevaljski sir. Svojim kvalitetom i autohtonošću, pljevaljski sir je jedan od najznačajnijih proizvoda Crne Gore i od 2017. godine je prvi sir sa zaštićenom oznakom porijekla registrovan u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede”, neki su od razloga zbog kojih je uvedena ta podsticajna mjera.
Opština će ove godine stočarima za svaki litar isporučen registrovanim mljekarama isplaćivati sedam centi za svaki litar mlijeka koji se otkupi na području opštine. Za ovu namjenu lokalna uprava je u ovogodišnjem Agrobudžetu opredijelila 150.000 eura.
Za podršku unapređenju stočarstva ove godine opredijeljeno je 190.000 eura.
Pravo na novčanu podršku do 150 eura po grlu imaju poljoprivredna gazdinstva koja uzgajaju priplodne junice na svom gazdinstvu, imaju organizovanu proizvodnju junadi, bikova i volova.
Pravo na podršku imaju i uzgajivači ovaca koji gaje 20 i više ovaca ili 20 i više koza u stadu. Plaćanje se odnosi na svako grlo. Osnovna premija po grlu za priplodne ovce i koze iznosi do osam eura, a podržava se maksimalno 200 grla po gazdinstvu, godišnje.
Gazdinstva koja uzgajaju ninimalno pet priplodnih krmača u čistoj rasi imaju pravo na podršku u iznosi 170 eura po grlu odnosno 120 eura po grlu.
Opština će davati podršku i za nabavku mladih koka nosilja, starosti 16 do 18 nedjelja prilikom formiranja ili obnavljanja komercijalnog jata, do 1,5 eura po svakoj nabavljenoj jedinki, a podržava se maksimalno 1.000 koka po gazdinstvu, godišnje.
Sto hiljada eura opredjeljeno je za mjere za poboljšanje kvaliteta života na seoskom području. Mjere obuhvataju podršku za nabavku opreme i mehanizacije a poljoprivredo gazdinstvo može ostvariti maksimalno do dvije hiljade eura podrške godišnje. Pravo na podršku za razvoj i unapređenje u iznosu do sedam hiljada eura imaju i mladi poljoprivredni proizvođači starosti od 18 do 35 godina.
Subvencije za organsku proizvodnju iznose 60.000 eura, sa 40.000 eura Opština će pomoći proizvodnju kontinentalnog voća, a 21.000 eura Opština je opredijelila sa subvencije za proizvodnju jagodastog voća.
Opština će subvencionirati poljoprivrednike koji se odluče da proizvode povrće, cvijeće, ljekobilje i šampinjone, proizvodnju organske hrane, kao i nabavku opreme, priključaka i sitne mehanizacije, plastenika i sistema za navodnjavanje.
Predviđena je i podrška za 20 mladih pčelara početnika za nabavku po tri roja, za koje će u potpunosti Opština snositi trošak.
Opština će sa 50 odsto subvencionirati i osiguranje registrovanih poljoprivrednika za penzijsko i zdravstveno osiguranje. Za ovu namjenu Opština će izdvojiti 10 hiljada eura.
U cilju zaustavljanja depopulacije na ruralnom području, lokalna uprava će sa po 1.200 eura pomoći mlade bračne parove, poljoprivredne osiguranike na selu koji su zaključili brak ili su dobili prinovu.