Ova elektrana nalaziće se na oko šest kilometara od centra Nikšića, a biće saobraćajno povezana sa magistralom Nikšić-Vilusi i lokalnim putem za Riđane
Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) planira izgradnju solarne elektrane “Štedim” u istomenom mjestu u Nikšiću, pri čemu će na 2,5 miliona kvadratnih metara biti postavljeno 236,25 hiljada panela. Na ovom mjestu se nalazi i Štedimska pećina, ali radova u njenoj neposrednoj blizini neće biti.
To između ostalog piše u dokumentaciji koju je EPCG dostavila Agenciji za zaštitu životne sredine, radi odlučivanja da li im je za ovaj posao potreban Elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu.
Planirano je da solarna elektrana ima snagu od maksimalno 137.028 megavata (MWp), dok se očekuje godišnja proizvodnja od 169.72 gigavat-sata (GWh). Ova elektrana nalaziće se na oko šest kilometara od centra Nikšića, a biće saobraćajno povezana sa magistralom Nikšić-Vilusi i lokalnim putem za Riđane.
“Lokacija za izgradnju solarne elektrane se nalazi u opštini Nikšić, katastarska opština Štedim i Kuside. Ukupna površina parcela predviđenih za izgradnju predmetne elektrane iznosi oko 2.500.000 kvadrata. U obuhvatu koji je planiran za postavljanje panela nalazi se arheološko nalazište Štedimska pećina, pa je predviđen da se montaža solarnih panela ne vrši u radijusu od oko 150 metara od ulaza u pećinu. Do navedene pećine obezbijeđen je koridor unutar kojeg se neće postavljati solarni paneli. Da bi se postigla predložena instalisana snaga od 137.028MWp, za realizaciju svake od 23 manje elektrane upotrijebljeno je 10.272 modula (panela), koji su razmješteni u veliki broj jednakih redova…”, ističe se u dokumentaciji.
Piše i da na ovim parcelama nema infrastrukture ni izgrađenih objekata, te da mjesto nije obuhvaćeno mrežom “Natura 2000”. Po podacima, očekuje se stanardno zagađenje koje se očekuje na gradilištu ali se ne očekuje da će izgradnja i rad solarne elektrane imati veći uticaj na životnu sredinu.
Ističe se da će se karakteristike pejzaža izmijeniti pri izgradnji jer će se uklanjati i biljni pokrivač radi solarne elektrane i trafostanice, ali da će se to raditi pažljivo kako bi se očuvala životinjska staništa i vrste i ekosistem. Ističe se da projekat neće proizvoditi emisije u vazduh i uticati na vodotoke i zemljište, odnosno da mali obim radova privremenog karaktera neće bitno uticati na zagađenje životne sredine.
Vlada je krajem februara ove godine izdala urbanističko tehničke uslove za izradu tehničke dokumentacije, radi izgradnje ovog projekta.