„Ubrzo po preuzimanju upravljanja, novo rukovodstvo Kluba zatražilo je nezavisnu reviziju, koja je završena 18. 04. 2023. godine. Na osnovu činjenice da finansijski iskazi u koje je imao uvid po svim značajnim materijalnim pitanjima ne prikazuju istinito i objektivno stanje FK Iskra, nezavisni revizor dao je negativno mišljenje na poslovanje Kluba u periodu od 2017 – 2022. godine, zaključno sa 31. decembrom. Nepravilnosti su identifikovane u svim aspektima revizije, a posebno u dijelu koji se tiče gotovinskih isplata, blagajničke dokumentacije i računovodstvene evidencije. U periodu 2017 – 2022 , poslovanje FK Iskra dominantno se odvijalo preko blagajne, odnosno putem gotovinskih isplata fudbalerima, trenerima i pomoćnom osoblju. Kako nezavisni revizor navodi u svom izvještaju, za predmetni šestogodišnji period gotovinske isplate iznosile su 1.887.847 eura, odnosno 69% od ukupno ostvarenih prihoda u tom periodu (2.728.131). Pojedinačno posmatrajući godine, taj procenat je u mnogome veći na primjeru 2017. godine – 83%, a više nego udvostručen na primjeru 2021 – 162%. Takav način poslovanja suprotan je Zakonu o sprječavanju nelegalnog poslovanja koji predviđa obavezu pravnog lica da otvori račun kod banke, vodi novčana sredstva na tom računu i preko tog računa vrši transfere sredstava“, saopštila je Opština Danilovgrad.
U saopštenju se navodi da je „u dijelu koji se tiče blagajničke dokumentacije nađeno da su gotovinske isplate fudbalerima i trenerima u 2017. godini iznosile 181. 433 eura, od čega je 53. 905 isplaćeno na ime priznanica iz prethodne, 2016. godine. “
„Takođe, počev od 2019. godine na velikom broju priznanica nijesu navedeni godina niti datum isplate, odnosno prijem isplate, zbog čega je nemoguće potvrditi da su fudbaleri zaista primili novac u godini kada su takve isplate evidentirane.“
Dodaje se da je „računovodstvena evidencija u koju je nezavisni revizor imao uvid pokazala i da je prosječan godišnji broj ugovora sa fudbalerima tokom predmetnog šestogodišnjeg perioda 4 (četiri), što ujedno znači i da su isplate najvećem broju fudbalera, kojih je u zavisnosti od sezone bilo između 15 i 20, vršene bez Ugovora o profesionalnom angažmanu kao osnova za isplatu.“
„Na samom kraju svog Izvještaja, nezavisni revizor naglasio je problematično poslovanje kluba sa dobavljačima i drugim pravnim licima, u okviru kojeg računi uglavnom nijesu ovjeravani niti potpisivani od strane kluba, zbog čega se ne može sa sigurnošću utvrditi da li su plaćene usluge zaista i izvršene. U svjetlu ovog i ovakvog Izvještaja nezavisnog revizora, novo rukovodstvo Fudbalskog kluba Iskra i Opštine kao osnivača, osjetilo je potrebu da informiše javnost o katastrofalnom stanju koje je ostavština naših prethodnika, ali i da u procesuiranju onih koji su za takvo stanje odgovorni zatraži podršku organa pravosuđa, u čemu je prvi korak bio upravo slanje Izvještaja revizije poslovanja tužilačkim institucijama“, navodi se u saopštenju Opštine Danilovgrad.