Ombudsman: Na 1.769 đaka samo 769 asistenata za podršku

Ombudsman: Na 1.769 đaka samo 769 asistenata za podršku

U predškolskim ustanovama je 216 djece sa posebnim obrazovnim potrebama, 1.225 u osnovnim školama i 328 u srednjim. To je navedeno u izvještaju zaštitnika ljudskih prava i sloboda (ombudsman), koji je na osnovu ovih podataka, obilazaka i razgovora sa direktorima ustanova, konstatovao da je sve veći broj djece koja imaju smetnje iz spektra autizma i kojima jer potrebna podrška asistenata. Takođe, zaključeno je i da jedan broj osnovnih škola nije prilagođen za djecu sa smanjenom pokretljivošću.

– Činjenica je da ima više djece sa smetnjama koja su usmjerena u odgovarajući program nego prethodne godine. Na osnovu navedenih podataka, obilazaka i razgovora sa rukovodiocima obrazovno-vaspitnih ustanova, primjećuje se da se povećava broj djece sa smetnjama u razvoju koja nijesu prošla postupak usmjeravanja. Takođe, sve veći je broj djece koja imaju smetnje iz spektra autizma i kojima je podrška asistenta potrebna. Ovakva situacija zahtijeva detaljniju analizu, koja bi neizostavno morala da uključi i aspekte zdravstvene zaštite djece, ranog razvoja, te obezbjeđenje usluga u zajednici namijenjenih djeci, preporuka je ombudsmana.

Kako se ističe u izvještaju, „radovi na ugradnji lifta u četiri obrazovne ustanove već duže vrijeme nijesu u potpunosti završeni, pa liftovi nijesu stavljeni u funkciju, iako su radovi izvođeni od strane nadležnih organa u Crnoj Gori, a finansijska sredstva bila u potpunosti obezbijeđena“. Na probleme adaptacije, renoviranja, rekonstrukcije obrazovnih ustanova zaštitnik je i u prethodnom periodu ukazivao, kao i na neophodnost bolje kontrole radova kako se ne bi došlo u situaciju da se utroše sredstva, a ne dobije željeni rezultat i pri tome niko ne snosi odgovornost! Zaštitnik je istakao da se ovakva postupanja najviše odražavaju na djecu.

Izvršiti detaljnu analizu rada resursnih centara

Zaštitnik je ocijenio neophodnim da se u što kraćem periodu izvrši detaljna analiza rada resursnih centara, prilagoditi ih stvarnim potrebama djece sa smetnjama u razvoju i pozicionirati ih u sistemu međusektorske – sveobuhvatne zaštite djece. U jednom predmetu konstatovano je da Resursni centar za obrazovanje i osposobljavanje „1. jun“ u određenim slučajevima ne postupa u skladu sa zakonom i ne ispunjava u potpunosti preporučene standarde, što dovodi do kršenja garantovanih prava djece sa posebnim obrazovnim potrebama, upozorava ombudsman.

On smatra da se nadležni organi u prethodnom periodu nijesu na adekvatan način bavili kvalitetom obrazovanja djece sa posebnim obrazovnim potrebama koja pohađaju ovu ustanovu, niti unapređenjem uslova u kojima pohađaju nastavu i provode vrijeme.

– U jednoj školi, zbog nepristupačnosti objekta, nastava za djecu sa smanjenom pokretljivošću organizovana je na prizemlju, pa je to odjeljenje izdvojeno u odnosu na ostala odjeljenja istog razreda, koje rješenje je uspostavljeno jer radovi na liftu nijesu okončani duži period. Navedena situacija ukazuje na potencijalnu diskriminaciju, zaključio je zaštitnik.