On ističe da se intenzivno radi na unapređenju primarnog sektora, kako bi se rasteretio tercijalni i pacijent bio pravovremeno hospitalizovan i samim tim radno sposoban član društva.
Niković ističe da Zavod ima 23 jedinice, do sada je šest savremeno opremljeno,otvorene su nove jedinice u Tuzima, Gusinju i Plužinama koje su kompletno opremljene.
„Renovirane su Podgorica,Ulcinj i Cetinje, a trenutno se radi pet jedinica hitne medicinske pomoći i do kraja mandata će biti rekonstruisane i potpuno opremljene ukupno 23 jedinice“, ističe Niković.
Vozni park je kaže, obnovljen sa 14 novih vozila, u toku je nabavka još jednog kako bi se skratilo vrijeme za pružanje usluge pacijentu i tako olakšao rad medicinskih institucija.
„Veoma je bitno pravovremeno reagovati kod kardiovaskularnih oboljenja gdje su minuti u pitanju, kako kod građana, tako i kod turista“, objašnjava on.
Niković navodi da treba spriječiti invaliditet i teže posljedice oboljenja kako bi pacijent bio radno sposoban, i aktivan član društva.
„Mora se dati veliki značaj primarnom nivou zaštite, u odnosu na tercijalni, i naravno ulagati više u ovaj nivo zaštite pacijenta,kako bi se tercijalni nivo i Klinički centar rasteretio.Ukoliko bi bio obrnut proces bili bismo u velikom problemu“, ističe Niković.
Treba, kako kaže, ulagati u laboratorijsku i ultra zvučnu dijagnostiku, zato se do kraja maja očekuje jedan takav aparat za Podgoricu, i za Bijelo Polje.
„To je neophodno u 21. vijeku i bez toga je nezamisliv rad hitne medicinske zaštite. Za godinu i devet mjeseci uloženo je negdje milion i trista hiljada eura, ali je veoma bitno ulagati u ljudski kadar, koji je u deficitu“ , ističe Niković.
Trenutno ima oko 120 ljekara, 80 je u procesu specijalizacije, a fali 30 do 40 ljekara.
„Posao u hitnoj medicinskoj pomoći je stresan i nekada nije lak,zato treba uticati na mlade ljekare da se odluče na rad u HMP. Treba uključiti mladi kadar za rad na terenu,kao specijaliste urgentne medicine. Treba preduzeti određene mjere i okrenuti mladi kadar tako što će se na medicinskom fakultetu dati veći značaj urgentnoj medicini,većim plaćama,izmjenom određenih zakona u korist ovog sektora primarne medicine“ , navodi Niković.
Kazao je da je standard da se do pacijenta dođe za 10 minuta, kada je u pitanju reanimacija.
„Pritužbe pacijenata su moguće, što je i razumljivo, ali se ulaže napor da se to vrijeme skrati i poboljša ljekarska usluga. Ima više nivoa hitnosti zavisno od težine oboljenja, zato se vrši procjena koja od njih je primarna. Radi se i na tome da se poveća broj timova u toku turističke sezone. Uvedene su i fiskalne kase,tako da je u posljednje dvije ljetnje sezone prihodovano 55 000 eura koji su uloženi u renoviranje i adaptaciju jedinice u Ulcinju“ , navodi Niković.
Smatra da je HMP na pravom putu i dalje se ulaže da se rad unaprijedi i otklone sve nepravilnosti.
„U planu je izgradnja nove zgrade Zavoda za HMP Crne Gore koja podrazumijeva objedinjavanje ambulantne jedinice Zavoda u Podgorici,Nacionalnog dispečerskog centra,Edukativnog centra i Administracije Zavoda“, zaključuje Niković.