Iako je u javnom pozivu za imenovanje jednog od dva člana Savjeta Agencije za audiovizuelne medijske usluge jasno naznačeno da se on odnosi na nevladine organizacije (NVO) iz oblasti medija, predsjednik Skupštine Andrija Mandić ga je juče povukao na zahtjev Foruma Progres, jer se u obrazloženju citiraju članovi zakona koji definišu opšte uslove pod kojima NVO mogu predlagati kandidate.
Mandić je juče na društvenoj mreži X objavio da povlači javni poziv NVO iz oblasti medija za imenovanje jednog člana Savjeta Agencije, kao i Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti (CANU) i Crnogorskom PEN centru, takođe za imenovanje jednog člana.
On je rekao da je to učinio nakon što ga je Administrativni odbor Skupštine obavijestio da javni poziv sadrži tehničku grešku, na koju su Odboru “ukazali iz nevladinog sektora”.
“Navedeni nedostatak, kako me je u dopisu obavijestio Administrativni odbor, može uticati na zakonitost postupka, što ja ne bih želio”, naveo je Mandić.
Juče je istekao posljednji, 45. dan roka za prijavu na javni poziv.
“U predmetnoj Inicijativi navedeno je da, shodno uslovima iz Javnog poziva, nevladina organizacija može biti predlagač kandidata za člana Savjeta Agencije ako ispunjava sljedeće uslove: ‘U osnivačkom aktu i statutu, kao osnovne ciljeve i zadatke djelovanja, ima pitanja iz oblasti iz člana 148 stav 1 tač. 2 i 3 Zakona o audiovizuelni medijskim uslugama i kontinuirano se bavi tim pitanjima u prethodne tri godine prije objavljivanja javnog poziva za predlaganje kandidata za članove Savjeta Agencije’. Imajući u vidu da se tačka 2 predmetnog člana Zakona odnosi na NVO koje se bave zaštitom ljudskih prava i sloboda, na koje se predmetni poziv ne odnosi, već se isti odnosi isključivo na NVO iz oblasti medija, to bi navedena tehnička greška, kako je navedeno, mogla ugroziti čitav proces izbora, a ista bi kasnije mogla biti osporavana pred nadležnim sudom”, stoji u Mandićevoj odluci, objavljenoj na sajtu Skupštine.
Iz Mandićeve odluke vidi se da je 21. januara Administrativni odbor formirao radnu koja pregleda dokumentaciju prijavljenih kandidata, 22. januara Bojana Jokić iz NVO Forum šalje svoju inicijativu za poništenje javnog poziva Mandiću i predsjednici Administrativnog odbora Jeleni Nedović (PES), a odbor o tome obavještava Mandića 23. januara.
Jokić je u inicijativi navela da poziv sadrži tehničku grešku ‘’koja može dovesti u pitanje uspješnost realizacije predmetnog izbora’’, a odluka o izboru mogla bi biti osporena i pred sudom.
Podsjeća da je mandat članu Savjeta Agencije za audiovizuelne medijske (AVM) usluge koji je bio biran iz reda ovlašćenih predlagača nevladinih organizacija iz oblasti medija istekao i smatra da bi u pozivu trebalo “precizirati da pravo predlaganja imaju samo ovlašćeni predlagači iz reda NVO iz oblasti medija”, iako je u naslovu poziva to jasno navedeno.
Kao jedan od razloga za poništavanje oglasa navela je “izbjegavanje situacije u kojoj se same NVO medu sobom spore”, iako mandat članu Savjeta Agencije iz NVO koje se bave zaštitom ljudskih prava i sloboda ističe u junu 2026. godine.
“Vijesti” su sinoć pokušale da stupe u kontakt sa Jokić i pitaju je šta je tačno problem u pozivu i zašto je inicijativu dostavila dva dana prije isteka roka za prijave kandidata, ali na broj poznat redakciji nije bila dostupna.
List nije uspio da saznaju da li se bilo koja NVO iz oblasti ljudskih prava “zbunila”, pa prijavila svog kandidata za člana Savjeta za oblast medija na Mandićev poziv.
Direktor Media centra Goran Đurović smatra da je Mandićeva odluka o povlačenju oglasa politička, jer je, kako kaže, shvatio da “kandidat većine” neće proći.
Đurović je “Vijestima” rekao da je kandidat NVO iz oblasti medija bio Dragoljub Vuković , dugogodišnji novinar, medijski analitičar i predavač u oblasti medijske pismenosti (predsjednik Skupštine Media centra), kojeg je za ovu javnu funkciju juče predložilo 14 NVO koje su duže od tri godine aktivne u oblasti medija i koje su realizovale aktivnosti u oblasti medija sa godišnjim budžetima iznad 2.000 eura (što su i bili uslovi propisani zakonom).
Drugi kandidat za člana Savjeta iz NVO u oblasti medija bio je Milan Radović , dugogodišnji član Savjeta RTCG i doskorašnji član Savjeta AMU (direktor NVO Građanska alijansa).
Đurović je rekao da kada su Mandić, premijer Milojko Spajić (PES) i lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević shvatili da “njihov kandidat iz NVO Milan Radović” nema podršku većeg broja NVO (koje ispunjavaju kriterijume) u odnosu na Vukovića, odlučili su da ponište javni poziv i zaustave primjenu Zakona o AVM uslugama.
“Shvatili su da ukoliko bi se završio postupak imenovanja članova Savjeta Agencije, više ne bi imali politički uticaj nad ovom Agencijom, koja je ključni regulator tržišta elektronskih medija”, kazao je Đurović.
Savjet ima pet članova (od kojih se jedan bira za predsjednika), i oni su kandidati: univerziteta, NVO koje se bave zaštitom ljudskih prava i sloboda, NVO iz oblasti medija, Crnogorske akademije nauka i umjetnosti i Crnogorskog P.E.N. centra, te Advokatske komore Crne Gore.
Mandić je oglas za izbor dva člana Savjeta Agencija raspisao 10. decembra, što znači da je rok za prijavu istekao juče (45 dana od objave poziva). Poziv je objavio nakon što su “Vijesti” objavile da predstavnicima NVO iz oblasti medija Milanu Radoviću i Crnogorskog P.E.N. centra Rajku Todoroviću , mandat traje do decembra, pa je šef parlamenta morao najkasnije prije pola godine da raspiše oglas za njihove nasljednike.
To se dešavalo uoči zatvaranja tri poglavlja u pregovorima Crne Gore sa EU 16. decembra, od kojih je jedno bilo poglavlje 10 (informatičko društvo i mediji). Zvaničnici Evropske komisije raspitivali su se prethodno u Vladi zašto oglas nije raspisan poručujući, kao i više puta do sada, da sve institucije treba da rade u punom kapacitetu.
Iz dijela NVO pozivali su u više navrata Mandića i Skupštinu da otpočnu postupak izbora Radovićevog nasljednika, ocjenjujući da će se, ako se to ne desi, otvoriti sumnje da su posrijedi političke igre.
Đurović podsjeća da su nova zakonska rješenja bila osmišljena da povećaju samostalnost i profesionalnost Agencije.
Navodi da Savjet Agencije ima nadležnost da npr. trajno zabrani reemitovanje sadržaja Happy TV, Pink TV (i ostalih emitera iz Srbije i drugih država) kada oni šire mržnju, negiraju crnogorsku naciju, podstiču diskriminaciju itd…
“Agencija za AVM usluge će uskoro imati nadležnost i u sprečavanju govora mržnje i na društvenim mrežama. Zato je suštinski važno da ova institucija bude samostalna u svom radu a ne politički kontrolisana. To sigurno nije interes Mandića”, ocijenio je.
Đurović kaže da je Milan Radović “poželjni član” Savjeta Agencije za AVM usluge i kada su Mandić, Spajić i Knežević postali svjesni da nema načina da ga “instaliraju” u Savjet Agencije, aktivirali su Bojanu Jokić da 22. januara (dva dana prije isteka roka za dostavljanje dokumentacije za kandidate za člana Savjeta Agencije) dostavi “naručeno, nemušto, besmisleno”, pismo Mandiću i Administrativnom odboru u kojem pokušava da “manipulativno” ukaže na navodnu tehničku grešku u javnom pozivu, koja može biti osnov za navodne tužbe.
“Svaka vlast, pa i ova današnja je znala da se oduži poslušnicima iz NVO pa možemo očekivati da se autorka naručenog besmislenog dopisa, za učešće u ovoj manipulaciji nagradi nekim mjestom u nekom savjetu kojeg kontroliše vlast”, rekao je Đurović.
Prema njegovim riječima, teško da ima takvih u Crnoj Gori koji će povjerovati Mandiću da se uplašio moguće tehničke greške koja može dovesti do sudskih postupaka, znajući koliko je puta do sada prekršio Ustav ne mareći za posljedice.
“Pozivamo Andriju Mandića da javno objasni u čemu je navodna tehnička greška u javnom pozivu zbog koje je poništio javni poziv. Podsjećamo da je u javnom pozivu jasno naznačeno koje organizacije mogu da predlože kandidate za savjet Agencije. Ukoliko je došlo do propusta onda mora da smijeni Generalnog sekretara Skupštine ( Aleksandra ) Klarića ”, rekao je Đurović.
On poziva i ministarku kulture i medija Tamaru Vujović da javno osudi ponašanje Mandića koji, kako navodi, opstruira primjenu Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama, koji je usvojen u junu prošle godine kao jedan od obaveznih propisa za dobijanje Izvještaja o procjeni ispunjenosti privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24 (IBAR) u pregovorima sa EU.
“Vjerujemo da je ministarki jasno da se opstrukcijom primjene zakona, Agencija za AVM usluge i njen Savjet žele držati pod političkom kontrolom. Nadamo se da i Delegacije Evropske unije razumije da se odbijanjem primjene zakona zapravo Agencija drži pod političkom kontrolom”, kazao je.
Dodaje da se Media centar i većina drugih NVO iz oblasti medija godinama zalažu za profesionalizaciju institucija u oblasti medija.
Podsjeća da je dugogodišnji nezakoniti generalni direktor RTCG Boris Raonić bivši direktor NVO Građanska alijansa. Članica aktuelnog Savjeta RTCG, protiv koje je Osnovno državno tužilaštvo (ODT) podnijelo optužni prijedlog zbog kršenja zakona, je Amina Murić , takođe bivša uposlenica NVO Građanska alijansa.
Đurović upozorava da nedavno privremeno zatvoreno poglavlje 10 (informatičko društvo i mediji) može biti ponovo otvoreno ako se nastavi sa opstrukcijom primjene medijskih zakona.
“Kršenje procedura nije problem kao što nije bio ni za vrijeme DPS-a. Dio NVO koji nije kontrolisan od političkih partija će nastaviti sa svojim inicijativama bez obzira na trenutne vršioce vlasti”, rekao je.
Kaže da se više od jedne decenije najveći dio NVO u Crnoj Gori borio da zakonskim normama osigura da predstavnike NVO u razna tijela i savjete biraju same NVO, a ne političke partije “jer ako partije biraju predstavnike NVO onda oni služe partijama, a ne građanima”.
Đurović je podsjetio da su NVO iz oblasti medija imale obavezu da prikupe veoma obimnu dokumentaciju kojom dokazuju aktivizam u oblasti medija u prethodne tri godine.
Dodaje da su veoma zahtjevni kriterijumi za kandidate za članove Savjeta, ali i za nevladine organizacije, propisani novim Zakonom o audiovizuelnim medijskim uslugama.
Novim Zakonom pooštreni su uslovi za predlaganje kandidata za članove Savjeta Agencije iz NVO, te je time isključena mogućnost koja je postojala do tada – da Administrativni odbor bira koga će uvrstiti na listu kandidata.
Prema članu 150, NVO može biti predlagač ako, između ostalog, u prethodne tri godine prije objavljivanja oglasa, godišnji budžet za realizaciju aktivnosti u oblasti u kojoj predlaže kandidata nije bio manji od 3.000 eura, te ako je u istom periodu najmanje 2.000 eura tokom jedne godine bilo utrošeno za realizaciju aktivnosti u navedenoj oblasti.
Ako, kako piše u zakonu (član 157), NVO podnesu više odvojenih predloga, u listu koju utvrđuje Administrativni odbor mora biti uvršten kandidat koji ima podršku najvećeg broja organizacija koji ispunjavaju propisane uslove. To, prema aktu koji je važio do juna (do kad se Agencija zvala – Agencija za elektronske medije), nije bio slučaj.