Letopis Matice srpske je najljepše ogledalo u kojem se ogleda srpsko duhovno, kulturno i naučno lice u minulih dva vijeka”, kazao je glavni i odgovorni urednik časopisa “Letopis” Selimir Radulović .
On je u Nikšiću, na svečanosti kojom je obilježeno 200 godina Matice srpske i časopisa “Letopis”, kazao da se časopis, koji je pokrenut 1824. godine, iako pretežno književnog karaktera, bavi i drugim umjetničkim, naučnim i društvenim saznanjima koja u središtu interesovanja imaju jezik, književnost, istoriju, religiju, folklor, kulturu, ne samo srpskog naroda, nego i cijelog slovenskog svijeta.
“Za sve vrijeme trajanja ‘Letopis’ je bio i ostao ključni srpski časopis koji nastoji da okupi provjerene vrijednosti srpske književnosti, nauke i kulture”, kazao je Radulović, koji je i upravnik Biblioteke Matice srpske.
Dodao je da je piscima, istraživačima, naučnim i kulturnim poslenicima, bila i ostala čast biti saradnik najstarijeg književnog časopisa u Evropi.
Dr Dragan Stanić , predsjednik Matice srpske, podsjetio je da velika zasluga za pokretanje časopisa pripada Georgiju Magaraševiću , istoričaru, profesoru i književniku, i Pavlu Šafariku , slavisti, etnografu i arheologu. Kako je kazao, Magarašević je godinu prije izlaska časopisa, objavio “Objavljenije” u kome je izložio koji će biti ciljevi “Letopisa” – njegovanje srpske književnosti, kao i svijest o tradiciji koja je relevantna za srpsku književnost, ali i “razvoj svekolikog znanja kakav su Srbi narod i u kakvom svijetu žive”.
“Matica srpska se posebno obnavlja u posljednjoj deceniji, vraća se sebi i hvata vezu, duhovnu, moralnu i vrijednosnu liniju, koja Maticu vezuje za osnivače, za onaj 16. februar 1824. Danas djeluje na svim prostorima gdje je srpski narod i gdje je stvarao srpski narod”, kazao je Milan Micić, generalni sekretar najstarije književne, kulturne i naučne institucija srpskog naroda, Matice srpske.
Član Izvršnog odbora Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori, doc. dr Goran Radonjić , istakao je da je Matica jedna od rijetkih institucija koja je sposobna da odoli iskušenjima i bude dosledna svojim ciljevima.
Obilježavanju jubileja prisustvovali su, između ostalih, potpredsjednik Vlade Momo Koprivica , predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević , predstavnik ambasade Republike Srbije u Crnoj Gori Draženko Mirić .
Moderator večeri bio je Luka Spasojević , a Stanić, Radulović i Micić, su, na kraju večeri, kazivali svoje stihove.
Veče je održano u prostorijama Matice srpske-Društva članova u Crnoj Gori u Nikšiću.
Predsjednik Opštine Nikšić, Marko Kovačević, sastao se sa prof. dr Draganom Stanićem, dr Milanom Micićem, Selimirom Radulovićem i Draženkom Mirićem, i tom prilikom istakao odličnu saradnju na polju kulture između Opštine Matice srpske.
“Ta saradnja se ogleda u logističkoj i materijalnoj pomoći u organizaciji brojnih književnih i naučnih događaja, kao što je ‘Ljetnja škola srpskog jezika’, koja se već petu godinu organizuje u Nikšiću”, stoji u saopštenju za javnost. Radulović je, u ime Matice srpske, uručio Kovačeviću poklon – Antologijsku ediciju “Deset vekova srpske književnosti”.