Izmjenama Zakona o radu u Crnoj Gori predviđeno je uvođenje očinskog odsustva, u trajanju od deset radnih dana zbog rođenja djeteta.
“Očinsko odsustvo je pravo oca djeteta da koristi odsustvo sa rada zbog rođenja djeteta u trajanju od deset radnih dana od dana rođenja djeteta. Izuzetno od stava 1 ovog člana ako je rođenje dvoje ili više djece otac djeteta ima pravo na očinsko odsustvo uz trajanju od 70 dana od dana rođenja djeteta. Prava iz stava 1 ovog člana ne može se uslovovljavati trajanjem radnog odnosa, ili trajanjem radnog odnosa sa istim poslodavcem“, glasi predloženi novi član Zakona u radu, u koji je Primorski portal imao uvid.
Uvođenjem očinskog odsustva, kako navodi predlagač Nacrta, Vlada Crne Gore, Zakon o radu se usklađuje sa Direktivom EU o uspostavljanju ravnoteže između privatnog i poslovnog života roditelja i pružatelja njege.
“Cilj ove mjere je ravnopravnija podjela obaveza u podizanju djeteta između muškarca i žene, što omogućava rano stvaranje emocionalne veze između očeva i djece„, naveli su iz Vlade.
Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama zakona o radu trajala je od 12. marta do 1. aprila. Na Nacrt izmjene Zakona o radu tokom javne rasprave stigle su brojne sugestije i primjedbe. Ministarstvo rada i socijalnog staranja prihvatilo je dvadesetak predloga.
Iz NVO „Centar za ženska prava“ saopštili su da su predložili uvođenje minimum jednog dana koji mogućava osobama sa posebno bolnim menstruacijama da uzmu plaćeno “menstrualno odsustvo” sa posla, ali da Ministarstvo taj predlog nije prihvatilo uz obrazloženje „da je osnovni razlog za donošenje izmjena i dopuna zakona usaglašavanje Zakona o radu sa Direktivom EU 2019/1158 o ravnoteži između poslovnog i privatnog života roditelja i staratelja i Direktivom EU 2019/1152 o transparentnim i predvidivim radnim uslovima, kao i definisanja odredbi kojima bi se uredio rad na daljinu shodno Evropskim okvirnom sporazumu o radu na daljinu“.
“Ovdje ukazujemo na pozitivan primjer Španije koja je usvojila zakon koji omogućava osobama sa posebno bolnim menstruacijama da uzmu plaćeno „menstrualno odsustvo“ sa posla. Zakon daje pravo na trodnevno „menstrualno odsustvo“ – sa mogućnošću produženja na pet dana – i namijenjen je ženama koje tokom ovog perioda imaju jake grčeve, mučninu, vrtoglavicu, pa čak i povraćanje. Za odsustvo je potrebna pribavljanje ljekarske izjave. Novim Zakonom treba predvidjeti pravo da se u ove svrhe iskoristi minimum jedan dan, i to po mogućnosti plaćenog odsustva”, ukazali su iz Centra za Ženska prava.
Javna rasprava je trajala 20 dana od dana objavljivanja javnog poziva na internet stranici. Ministarstvo rada i socijalnog staranja sprovelo je javnu raspravu o Nacrtu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu, upućivanjem javnog poziva građanima, naučnoj i stručnoj javnosti, državnim organima, strukovnim udruženjima, političkim subjektima, nevladinim organizacijama, međunarodnim organizacijama, medijima i svim drugim zainteresovanim licima, organizacijama i zajednicama, da se uključe u javnu raspravu i daju svoj doprinos u razmatranju Nacrta Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu. U okviru javne rasprave o Nacrtu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu, Ministarstvo je organizovalo Okrugli sto u petak, 29. mart 2024. godine, u Podgorici.