Rad Haškog tribunala dao je značajan doprinos zadovoljenju pravde za žrtve i njihove porodice i suočavanju sa prošlošću zemalja bivše Jugoslavije, saopštio je potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović.
Iz Ministarstva vanjskih poslova (MVP) je saopšteno da se Ibrahimović danas sastao sa glavnim tužiocem Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične tribunale Seržom Bramercom, koji boravi u posjeti Crnoj Gori.
Ibrahimović je kazao da je Crna Gora privržena poštovanju međunarodnih obaveza u ovoj oblasti, te da u kontinuitetu sarađuje sa Rezidualnim mehanizmom.
„Vjerujem da je u interesu regiona i međunarodne zajednice u cjelini da Mehanizam u potpunosti ispuni svoju misiju. Rad Haškog tribunala dao je značajan doprinos zadovoljenju pravde za žrtve i njihove porodice i suočavanju sa prošlošću zemalja bivše Jugoslavije“, kazao je Ibrahimović, naglasivši da predstoji još mnogo posla, ali da ratni zločini ne zastarijevaju i da se u procesuiranju svih počinjenih zločina mora istrajati.
U saopštenju MVP se navodi da je ministar „podsjetio i na kontinuirane napore Crne Gore na planu jačanja vladavine prava, reforme pravosuđa, jačanja nacionalnih kapaciteta za procesuiranje svih oblika krivičnih djela, uključujući ratne zločine“.
„Procesuiranje ratnih zločina dio je pregovaračkog okvira za članstvo u EU, kroz poglavlje 23, a nakon dobijanja pozitivnog IBAR-a, ovo pitanje je i dio zaključnih mjerila za ovo poglavlje“, kazao je Ibrahimović.
Iz MVP su kazali da je Bramerc izrazio zadovoljstvo saradnjom sa crnogorskim institucijama i odnosom prema radu, misiji i ciljevima međunarodnih krivičnih tribunala.
„Evidentan je novi zamah i posvećenost procesuiranju ratnih zločina u Crnoj Gori, te je Mehanizam spreman da pruži svu potrebnu ekspertsku i tehničku podršku u cilju jačanja administrativnih kapaciteta, a što će doprinijeti i ispunjavanju obaveza iz pregovaračkog procesa s EU“, rekao je Bramerc.
Na toj liniji, dodaje se u saopštenju MVP, Bramerc je pozdravio napredak ka punopravnom članstvu u Uniji, prvenstveno dobijanje pozitivnog IBAR-a, koji predstavlja i potvrdu posvećenosti Crne Gore reformama u ključnim poglavljima.
„U razgovoru su pomenute i opasnosti koje sa sobom nose trendovi poricanja genocida i veličanja ratnih zločinaca u regionu, a sagovornici su ocijenili da je suočavanje sa prošlošću, kroz individualizaciju krivice, procesuiranje zločina i izgradnju kulture sjećanja, jedini siguran put za dalji razvoj i prosperitet država bivše Jugoslavije“, zaključuje se u saopštenju MVP.