Građanima na raspolaganju više SOS brojeva, ali samo 112 javlja i mjesto nesreće

Građanima na raspolaganju više SOS brojeva, ali samo 112 javlja i mjesto nesreće

Za pozive u slučaju nasilja, krađe, požara, nesreća… građanima u Crnoj Gori na raspolaganju su jedinstveni evropski broj 112 i nacionalni brojevi hitnih službi 122, 123, 124 i 129, ali samo za 112 postoji mogućnost da se softverski i brzo utvrdi lokacija sa koje je upućen.

U Operativno-komunikacionom centru (OKC) Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) za broj 112 od 2022. godine koristi se tehnologija naprednog lociranja, Advanced Mobile Location (AML), kakvu koriste i države u Evropskoj uniji.

Te godine omogućeno je lociranje korisnika Android uređaja. Godinu kasnije, kako su “Vijestima” rekli iz Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost (EKIP), omogućeno je prepoznavanje i korisnika mobilnih telefona koji rade na iOS operativnom sistemu (iPhone).

Inicijativa da se na sličan način lociraju osobe koje pozivaju, upućena je ranije iz podgoričke Službe zaštite i spašavanja, ali, kako u izjavi za “Vijesti” tvrdi nekadašnji komandir Goran Janković , nisu naišli na odobravanje, pa se lokacija na koju se vatrogacsi-spasioci upućuju određuje na osnovu kazivanja osobe koja poziva.

Iz MUP-a i Uprave policije (UP) nisu odgovorili na pitanja “Vijesti” o mogućnostima određivanja lokacije osoba koje pozivaju i kako da se ostvari najbolji mogući kontakt sa policijom.

Nakon tragedije na Cetinju 1. januara, iz Uprave policije saopšteno je da njihovi službenici nisu odmah stigli na mjesto događaja jer im je prvobitno prijavljeno pogrešno mjesto. Vršilac dužnosti direktora UP Lazar Šćepanović na konferenciji nakon događaja kazao je da je poziv upućen cetinjskoj policiji u 17.26 časova, kada je građanin obavijestio policiju da je u jednoj kafani došlo do upotrebe vatrenog oružja i da ima više povrijeđenih. U komunikaciji sa osobom koja je prijavila događaj, kako je tada pojasnio, došlo je do nepotpune informacije kojom je ukazano na lokaciju izvršenja krivičnog djela u mjestu Bajice, na koju su upućeni dvije patrole i starješina:

“I utvrdili kada su stigli u 17.31 da to nije mjesto događaja. Ovom prilikom po prijavi građana policija je poslata na pogrešnu lokaciju”.

Kako je Šćepanović tada saopštio, preglednom nadzornih kamera, utvrđeno da je u tom trenutku, odnosno u 17.26 časova, Aco Martinović već ubio četiri osobe na licu mjesta…

U tragediji na Cetinju, Martinović je usmrtio 13, ranio tri osobe i presudio sebi.

Policija je toga dana od građana dobila tri prijave. Osim da je prvi poziv upućen cetinjskoj policiji, iz MUP-a i UP nisu odgovorili da li je to bilo na lokalni, hitni nacionalni broj za policiju 122, ili je neki od poziva upućen i na OKC 112…

U Crnoj Gori, građanima su u slučaju događaja koji zahtijevaju hitnu reakciju nadležnih, na raspolaganju jedinstveni evropski broj 112 i nacionalni brojevi – za policiju je to 122, za službu zaštite i spašavanja 123, 124 je broj na koji građani mogu da pozovu hitnu pomoć, dok se za pomoć na moru poziva 129.

Od svih, građani su najbolje upoznati sa brojem policije, pokazalo je istraživanje koje je za potrebe EKIP-a sprovedeno 2022. Te godine, građani su, uz broj za pomoć na moru, “u znatno manjoj mjeri” bili upoznati sa brojem 112, jedinstveni evropski broj za hitne slučajeve, koji se poziva radi kontaktiranja hitne medicinske pomoći, vatrogasaca i policije…

U odnosu na godinu kada je sprovedeno istraživanje, godinu kasnije broj građana koji su ostvarili pozive ka 112 porastao je. U izvještaju o radu EKIP-a za 2023. navodi se da je OKC u toku te godine primio 292.132 poziva, odnosno 32,65 odsto više nego u 2022.

Broj 112 je jedini broj za pozive u nevolji koji je dostupan u svim državama članicama Evropske unije (EU). Uveden je da se preko njega omogući građanima da imaju pristup svim službama u slučaju nevolje, kao što su vatrogasna, policijska i zdravstvena služba.

Obaveza operatora javnih telefonskih mreža da svim korisnicima usluga omoguće besplatne pozive na broj 112 za pozive u hitnim slučajevima propisana je Zakonom o elektronskim komunikacijama.

U oktobru 2014. donijet je i Pravilnik o jedinstvenom evropskom broju 112, kojim je, pored ostalog, propisan i način tačnog i pouzdanog utvrđivanja lokacije pozivaoca broja.

U izvještajima Agencije za elektronske komunikacije navodi se da su operatori podatke o lokaciji počeli da dostavljaju još od 2016. Takođe, navedeno je i da je tokom godina bilo problema sa primjenom Pravilnika, u dijelu koji se odnosi na preciznost podataka o lociranom korisniku. Prema Pravilniku, vrijeme u kojem su dostavljeni podaci o lokaciji pozivaoca za 95 odsto poziva, odnosno SMS poruka na broj 112 mora biti kraći od 30 sekundi.

“Zbog problema sa primjenom Pravilnika… tokom 2019. se počelo, a tokom 2020. i 2021. godine nastavilo sa aktivnostima na implemantiranju AML metode lociranja pozivaoca broja 112, koja daje veliku preciznost za telefone nove generacije Android i IP telefone”, navodi se u izvještaju iz 2023.

Pomoću AML metode može se locirati korisnik sa tačnošću od 50 metara za 87 odsto dobijenih lokacija.

Iz EKIP-a su “Vijestima” kazali da je u toku 2022. uspješno završeno testiranje AML metode za korisnike Androida, a godinu kasnije i za korisnike iPhone (iOS) mobilnih uređaja.

Prema podacima EKIP-a, u Crnoj Gori je u 2023. godini više od 70 odsto mobilnih telefona koji su bili Android ili iPhone (iOS).

Prema istraživanju koje su sproveli prošle godine u vezi zadovoljstva korisnika elektronskih komunikacionih usluga, 88,7 odsto populacije posjeduje mobilne telefone putem kojih se može pristupiti internetu. Od toga, skoro polovina (48,2 odsto) podržava 5G.

Ti podaci, kako navode, opravdavaju uvođenje AML metode.

Iz EKIP-a pojašnjavaju da je, prema Pravilniku o jedinstvenom evropskom broju 112, lociranje obaveza operatora. Za sada, uvođenje AML za njih nije prouzrokovalo veće troškove:

“Uvođenje AML nije prouzrokovalo skoro nikakve troškove kod mobilnih operatora, a imajući u vidu koliko je određivanje što preciznije lokacije korisnika važno za efikasan rad službi za spasavanje (MUP, Gorska služba spasa, Hitna medicinska pomoć, Vatrogasna služba…) u cilju spašavanja ljudskih života, odluka da se implementira AML je bila opravdana”, rekli su iz EKIP-a.

Ostali korisnici lociraju se po starom sistemu.

“Pomoću kojeg preciznost lociranja varira i kreće se u rasponu od nekoliko desetina metara do nivoa bazne stanice na kojoj je korisnik trenutno konektovan (ovo može ići i do nekoliko kilometara). Preciznost zavisi od gustine i rasporeda baznih stanica tako da je za gradska i prigradska naselja preciznost veća (veća je gustina baznim stanicama, pa je samim tim i preciznost veća”, rekli su iz EKIP-a.

Dodali su i da bi postizanje preciznosti da se lociraju korisnici koji ne posjeduju pametni telefon značajno uvećali troškovi operatora, te da bi to za njih i sa ekonomskog stanovišta bilo neopravdano:

“Jer bi u ruralnim i planinskim predjelima odakle i najčešće dolaze pozivi za pomoć, bila velika ulaganja, a sa ekonomskog stanovišta ne bi imali nikakvu dodatnu korist, već bi gradnja novih baznih stanica za njih bio trošak sa malim ili skoro nikakvim povećanjem prihoda”.

Na pitanje “Vijesti” na koji način bi i drugi hitni brojevi -122, 123, 124, 129 mogli da koriste istu tehnologiju lociranja, iz EKIP-a su kazali da Zakon o elektronskim komunikacijama sada predviđa da se lokacija šalje samo na broj 112, i da za to postoji odgovarajuća tehnička oprema na strani OKC 112.

“Ostale hitne službe bi trebalo da se centralizuju, i da nabave odgovarajuću opremu koja može da obradi lokaciju poslatu od operatora, što bi za Crnu Goru bilo neisplativo. Tako da bi najbolje rješenje bilo da sve ide preko 112, a da ostale hitne službe imaju odgovarajuću korisničku opremu koja može da primi lokaciju koju im proslijedi 112, ali sve ovo je stvar organizacije ostalih hitnih službi”.

MUP je 2013. godine, za vrijeme mandata Raška Konjevića , formirao radnu grupu sa zadatkom da sagleda mogućnosti objedinjavanja centara koji koriste brojeve 112, 122, 123, 124 i 129 u okviru jedinstvenog OKC 112.

Bivši komandir podgoričke Službe zaštite i spašavanja Goran Janković rekao je “Vijestima” da je u vrijeme njegovog mandata bila pokrenuta inicijativa da im se odobri mogućnost lociranja osoba koje prijavljuju određeni događaj, ali da nisu naišli na saradnju kod Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a, u okviru kojeg je OKC 112.

“Nisu bili voljni da podijele sistem sa podgoričkom službom. I pored nekoliko molbi i inicijativa, sistem 112 je ostao zatvoren za sve činioce sistema zaštite i spašavanja, iako je dominantno nabavljen i plaćen nekoliko miliona eura za službe zaštite i sistem zaštite i spašavanja”, rekao je on.

Kako je dodao, nakon toga su aplicirali za međunarodni projekat CommandD i u saradnji sa partnerskim zemljama Hrvatskom, Bosnom i Hercegovinom i Sjevernom Makedonijom dobili oko 60 hiljada eura sredstava i opreme za uvođenje sistema za ranu detekciju požara, komandovanje u kriznim situacijama, katastar svih objekata od vitalnog značaja za sistem zaštite, praćenje požara… i pored ostalog, detekciju i otkrivanje lokacije pozivaoca akcidenta.

U tu svrhu, prema riječima Jankovića, nabavljena je oprema i opremljene prostorije za komandnu sobu i nabavljeni tablet računari za instalaciju sistema utvrđivanja lokacije pozivatelja.

“Zamišljeno je bilo da kada građanin prijavi požar na kući i slično sa lica mjesta, lokacija se određuje i direktno se šalje na tablet uređaj u službenim vozilima gdje bi vatrogasci-spasioci brzo i lako dolazili do mjesta akcidenta”, pojasnio je Janković.

Projekat je, tvrdi, prekinut nakon njegove smjene.

Janković je u Službu zaštite došao iz Komunalne policije 2019. godine, a u mandatu je bio do 2025. godine. Njemu je, međutim, mandat prestao u oktobru 2024. godine, kada je tadašnja gradonačelnica Olivera Injac donijela rješenje o njegovom razrješenju.

Službu zaštite Glavnog grada vodi Zdravko Blečić.

Evropska asocijacija za brojeve hitnih službi (European Emergency Number Association, EENA) objavila je 2023. godine izvještaj o korišćenju AML metode lociranja korisnika u 30 država u Evropi.

Svakoj državi dostavljen je upitnik o tome od kada koriste AML tehnologiju, za koje operativne sisteme (Android, iOS, Harmony…), države su mogle da navedu sve brojeve hitnih službi, osim 112, za koje koriste AML, upitane su o regulativi, ali i navedu primjere kako im je AML pomogao u praksi.

Bugari su naveli više primjera – saradnja sa Gorskom službom spašavanja i u slučajevima nasilja u porodici. U jednom od primjera navode da su u ljeto 2022. pronašli ženu i muškarca koji su prijavili da su četiri sata izgubljeni u Parku prirode Vitoša i da ne uspijevaju da nađu stazu. Kako su naveli, padala je jaka kiša, a ljudi mokri, iscrpljeni i uplašeni, nisu uspijevali da pronađu stazu.

“Operater na 112 uspostavio je konferencijski poziv sa GSS i dostavio im AML podatke, pomoću kojih su mogli da ih lociraju…”.

U jednom slučaju porodičnog nasilja, navode da je žena pozvala 112 da podnese prijavu.

“Kad je operater zatražio adresu, njen suprug je napao. Čuli su se vrisci, a veza je prekinuta. Zahvaljujući koordinatama dobijenim putem AML-a, policija je utvrdila lokaciju i spasila ženu…”.

U vrijeme izvještaja, AML je u Crnoj Gori bio dostupan samo za Android korisnike. Kao i danas, samo za hitni broj 112. To su ujedno i jedini podaci za Crnu Goru.

U vrijeme kreiranja izvještaja, Slovenija, Sjeverna Makedonija i Hrvatska već su omogućile lociranje korisnika i Android i iOS uređaja.

U Švajcarskoj, taj sistem lociranja omogućen je i za druge hitne brojeve u toj državi, a osim Android i iOS uređaja, mogu da lociraju i korisnike HarmonyOS, koji koriste Huawei telefoni.

Iz EKIP-a navode i da je početkom 2021. godine završeno i testiranje eCall sistema lociranja, nakon čega je taj servis pušten u rad u okviru OKC 112.

eCall je hitni pozivni sistem u vozilima, uključuje ugradnju uređaja u vozilo koji kombinuje GSM i GPS funkciju i u slučaju nezgode, na osnovu signala senzora sudara i aktivacije vazdušnih jastuka, automatski šalje hitni poziv na broj 112.

GPS modul uređaja prikuplja informacije o položaju vozila i šalje ih putem GSM modula lokalnom dispečerskom centru za hitne slučajeve.

Jedan konkretan slučaj zabilježen je i u Crnoj Gori i naveden u izvještaju EKIP-a za 2023:

“Sredinom 2021. godine je bio jedan stvarni poziv eCall-a, iniciran automatski, prilikom saobraćajnog udesa, tako da je OKC odmah obavijestio lokalni centar policije sa preciznim podacima o mjestu udesa”.