Iako dugoročne prognoze nikad nijesu potpuno pouzdane, konsenzus više globalnih modela daje jasnu sliku: očekuju nas temperature iznad prosjeka, manjak padavina i povećana vjerovatnoća toplotnih talasa.
U posljednjoj nedjelji maja, prema prognozama Evropskog centra za srednjoročnu prognozu vremena (ECMWF), očekuje se upad izražene zone niskog pritiska u veći dio Evrope. Ova promjena može donijeti nestabilno vrijeme, zahlađenje i obilnije padavine, posebno u centralnim i sjevernim dijelovima kontinenta. Ovakav obrazac znatno se razlikuje od mirnijeg proljeća, što ukazuje na dinamičan prelaz u meteorološko ljeto, prenosi Klix.ba.
Početak ljeta bi mogao da bude relativno stabilan, sa nešto umjerenijim temperaturama u centralnim i sjeveroistočnim djelovima Evrope. Visoki pritisak iznad sjevernog Atlantika i južne Evrope, uz nizak pritisak nad sjeveroistokom kontinenta, mogao bi uspostaviti sjeverozapadni tok koji donosi svježinu i stabilnije vremenske uslove u centralnim krajevima.
Međutim, zapadna i južna Evropa već u junu mogu očekivati temperature iznad prosjeka, a sušni periodi se prognoziraju za veći dio zapadne, južne i srednje Evrope. Više padavina moguće je na sjeveru – posebno u Velikoj Britaniji, Skandinaviji i dijelovima Poljske.
Dugoročne prognoze za jul i avgust – ključne mjesece ljeta – pokazuju jasan rast temperatura i pad količine padavina širom kontinenta. ECMWF, jedan od najpouzdanijih svjetskih meteoroloških modela, prognozira izrazito natprosječne temperature širom centralne, zapadne i južne Evrope, dugotrajne sušne periode pod uticajem stabilnog visokog pritiska, kao i povećanu vjerovatnoću toplotnih talasa, koji mogu biti jači i učestaliji u poređenju sa prethodnim sezonama.
Visoki pritisak, poznat kao „blokirajući anticiklon“, djelovaće poput štita koji odbija ciklone prema sjeveru, ostavljajući veći dio kontinenta pod suvim i toplim vazduhom. Ovakvi uslovi pogoduju razvoju suša, smanjenju rečnih tokova i stvaraju rizik za poljoprivredu i zdravlje stanovništva.