Potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj je kazao da investicije ne treba da plaše građane, da se problemi moraju rješavati dijalogom, a Crna Gora mora izaći iz predrasuda.
To je kazao u uvodnom izlaganju na prvoj konferenciji o razvoju nekretnina RE:D (Real estate development).
Đeljošaj je dodao da konferencija okuplja ključne aktere iz sektora finansija, ekonomije i razvoja nekretnina, te da je važno kroz javno-privatni dijalog raditi na razvoju tržišta.
„Razvoj nekretnina ne znači samo gradnju, već i održive investicije. Turizam je strateška grana i generator novih radnih mjesta, da bi osigurali njegovu održivost moramo ga razvijati. Težimo da Crna Gora ostane poželjna destinacija 365 dana u godini…“, naveo je on.
Đeljošaj je dodao da Vlada ostaje pri stateškom pristupu i da kroz dijalog žele da čuju mišljenja i stavove. Istakao je da je konferencija zakazana mjesecima ranije i prije potpisivanja Sporazuma sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, te da svi koji dolaze u Crnu Goru treba zajednički da učestvuju u kreiranju ekonomskog ambijenta i da se investicija ne treba bojati.
„Svi treba da pošaljemo poruku dijaloga i kroz njega da rješavamo sve što može biti problematično i da konačno izađemo iz predrasuda“, naglasio je Đeljošaj.
Profesorka na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore Maja Baćović je naglasila da zemlje regiona i dalje imaju privlačnost Mediterana, te da se taj potencijal mora iskoristiti kroz investicije u nekretnine i ulaganje u turizam.
„Bez izuzetka sve zemlje Balkana ulažu sredstva u razvoj infrastrukture i postaju privlačnije za investicije. Sve ekonomije Zapadnog Balkana su male i finansijska tržišta su mala pa ne mogu sama da kreiraju kamatne stope, pa se svi globalni trendovi prenose na nas“, navela je ona.
Baćović je naglasila da se činilo da se ekonomije oporavljaju nakon koronavirusa i drugih događaja, ali da bi nove carine SAD mogle usporiti privredni rast, te da će to posebno pogoditi Evropu.
„Očekuje se da će se inflacija sporije snižavati, ali će u EU biti oko dva odsto i tri i pet odsto u ostalim zemljama“, navela je ona.
Profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu Miloš Bešić je naglasio da će ljudi uvijek željeti bolji životni standard ali da je Crna Gora generalno u usponu od sticanja nezavisnosti 2006. godina.
Istakao je da je politička stabilnost države na staklenim nogama, te da to dovodi do ekonomske, državne i druge nestabilnosti.
„Svaka ekonomija je politička ali u jednom trenutku mora da diše. Mi živimo u svijetu gdje je sve postalo partijsko pitanje. To su stvari koje opterećuju ekonomski život, jednog trenutka moraju da se uspostave ekonomski kriterijumi koji će da važe“, naveo je on i dodao da Crnoj Gori nedostaje i strategija i vizija, te da se sve svodi na dnevno-politička dešavanja.
Bešić je naglasio da Crna Gora finansiranje mora da traži spolja zbog veličine, te da kao model razvoja ostaju kredibilni strateški investitori. On je naglasio i da situacija posljednjih mjeseci može uticati na plašenje investitora ali da se procesi moraju uspostaviti kako bi se nesporazumi otklonili.
Istakao je da je napredak poslovne kulture posljednjih 20 godina bio napredan i frapantan.
Organizator konferencije Lazar Mišurović je kazao da su nastojali da okupe najeminentnije ljude iz svijeta nekretnina. Organizatorka Marina Franolić je dodala da je konferencija počela prošle godine te da su do sada organizovane dvije.