Planiraš put u Južnu Afriku, Indiju ili možda čak Zimbabve? Nisi jedini. Sve više srpskih turista u 2025. odlučuje se da umjesto više kraćih odmora izabere jedno veliko, nezaboravno putovanje godišnje.
Egzotične destinacije van Evrope postaju pravi hit – ali prije nego što stigneš do svog raja, čeka te ono što svi putnici najmanje vole: dugačak let.
Satima u avionu, bez interneta, sa umornim nogama i večitim gledanjem na sat – zvuči poznato? Srećom, postoji trik koji sve više iskusnih putnika koristi da bi prebrodili duga putovanja bez stresa: vremenski bloking (eng. time blocking), odnosno planiranje vremena u toku leta.
Šta je zapravo “vremenski bloking”?
Ovo je jednostavna, ali efikasna tehnika za lakše podnošenje dugih letova. Umjesto da pasivno sjedite i stalno provjeravate koliko je još ostalo do sletanja, ovaj metod predlaže da cijeli let podjelite na manje vremenske cjeline, u koje ćete rasporediti različite aktivnosti – od gledanja filma, čitanja knjige, do obroka ili kratke dremke.
Na taj način, let više ne djeluje kao beskonačno čekanje, već kao niz malih koraka koje savladavate jedan po jedan. Ova struktura pomaže da sačuvaš energiju, smanjiš dosadu i održiš pozitivan ritam tokom puta. Umjesto osećaja iscrpljenosti, stižeš na destinaciju organizovan i mentalno svež.
Primer: Let iza Johanesburg (oko 15 sati sa presjedanjem)
Poletanje do prvi sat – Udobno se smjestite, izbjegavajte ekran, popijte vodu i opustite se. Idealno vrijeme da pustite tijelo da se „uhoda“.
Sat – dva – Večera ili obrok u avionu i piće.
Dva – četiri sata – Gledanje filma ili serije (ponesite unapred skinuti sadržaj).
Četiri do pet i po sati – Pauza od ekrana: čitanje knjige, slušanje audio-knjige ili lagana dremka.
Pet i po – šest i po sati – Grickanje grickalica i istezanje.
Šest i po do devet sati – Spavanje (ponesite masku, jastuk za vrat i čepiće za uši).
Devet do 10 i po sati – Priprema za sletanje: osvježite se, provjerite gdje vas čeka prevoz, pogledajte vremensku prognozu.
Poslednjih pola sata – Pustite laganu muziku vezanu za destinaciju – napravite doček sami sebi!
Bonus savjet: putujete s djecom?
Vremenski bloking je spas! Pomaže mališanima da znaju kada je vrijeme za crtani, kada za užinu, kada za igru – i drastično je smanjeno čuveno: „Mama, jesmo li blizu?“