Mještani Crmnice zakazali su novu blokadu tunela Sozina za nedjelju 21. jul u periodu od devet do 12 časova. Kako su naveli protest će otkazati jedino ako dođe do izglasavanja predloga za izmjene i dopune Zakona o putevima ili dogovora o trajnom rješenju ovog pitanja sa kompanijom Monteput.
Grupa građana Crmnice reagovala je, kako su naveli u saopštenju dostavljenom medijima, na manipulacije i nastojanja da se u javnosti njihov protest ispolitizuje, podsjećajući da su se Crmničani ujedinili upravo kako bi poručili da u njihovoj priči nema mjesta politici.
“Na Trinaestojulski protest nismo pozivali nikog iz političkog života, niti ćemo u buduće to činjeti, a ko hoće da nam pruži podršku neka glasa u Skupštini ili neka institucionalno, bilo na Opštinskom nivou ili državnom, krene u rješavanje brojnih problema koji su prisutni u Crmnici i u ovom smislu očekujemo mnogo veću posvećenost Opštine Bar u narednom periodu”, poručuju u saopštenju dostavljenom medijima.
Ističu da su zahvalni političkim partijama koje se zalažu i za rješavanje njihovog problema i dodaju da očekuju od svih političara i vlasti i opozicije da ihs podrže.
Podsjećaju da su pozvali upravu Monteputa da se sastanak o trajnom rješenju prolaska kroz tunel za Crmničane održi u Gluhom Dolu u najskorijem roku, gdje će ta kompanija, kako naglašavaju, imati priliku da pokaže odgovornost prema lokalnoj zajednici, ne samo kad je riječ o prolasku kroz tunel. Očekuju, kako kažu, da Monteputa ulaže sredstva u razvoj i podršku lokalnom stanovništvu.
“Predlog Monteputa da se daju subvencije lokalnom stanovništvu bez trajnog rješenja je neadekvatan. Takve subvencije bi bile predmet njihovog diskrecionog prava i mogle bi se promijeniti ili opozvati u bilo kom trenutku. Takođe je vrijedno napomenuti da smo Monteputu dozvolili da besplatno koristi vodu sa izvorista u Gluhom Dolu za svoju vatrogasnu brigadu. I pored toga što ima preko 150 zaposlenih, samo šest je iz Crmnice, što ukazuje na nedostatak posvećenosti podršci lokalnoj zajednici. Napominjemo da smo fizički odvojeni od opštine Bar, a administrativno i u svakom drugom smislu vezani za nju te je učestalo putovanje zbog zdravstva, obrazovanja, kao i svih drugih životnih potreba egzistencijalno pitanje za nas”, piše u saopštenju.
Takođe, dodaju, putovanje Crmničana i drugih građana Bara koji imaju imanja ili posao na području Crmnice je od ogromne važnosti za razvoj sela, te je to kategorija koja je isto uvrštena u naše zahtjeve. Zbog ovih i sličnih razloga pokrenuće i aktivnosti prema Opštini Bar kako bi se dinamičnije pristupilo rješavanju brojnih problema Crmnice a s obzirom na rekordan budzet opštine, očekujemo zaista mnogo više nego što je do sada bio slučaj, a to do sada zavrjeđuje jednu veliku kritiku.
Otvoreni su, tvrde, za dijalog i konstruktivna rješenja, ali zahtijevaju da ih Monteput tretira kao ravnopravne partnere. Trenutni Monteputov stav, kako se ogleda u njihovim izjavama, kako ističu, sugeriše drugačije.
“Prihvatanje naših zahtjeva koristilo bi svim stranama, uključujući i Vladu, i pomoglo promovisanju ruralnog razvoja i razvoja turizma u Crmnici, koja ima značajan potencijal. Mnogi ljudi iz Bara koji imaju imanja u Crmnici suočavaju se sa finansijskim preprekama u svakodnevnom putovanju kroz tunel, a lokalno stanovništvo sa područja Crmnice se bori sa pristupom osnovnim uslugama zbog putarine . Riješavanje naših zabrinutosti podstaklo bi ulaganja u Crmnicu, razvoj turizma, poljoprivrede i povećalo prihode kako lokalnog stanovništva, tako i Vlade”, poručuju Crmničani i apeluju na učesnike u saobraćaju da imaju razumijevanja za njihov protest jer je to, kako zaključuju, jedini način da skrenu pažnju javnosti na svoje probleme.