CDT: AZLP da hitno odluči o žalbi na ćutanje ministarstva u vezi spomenika Amfilohiju

CDT: AZLP da hitno odluči o žalbi na ćutanje ministarstva u vezi spomenika Amfilohiju

Centar za demokratsku tranziciju (CDT) pozvao je Agenciju za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP) da hitno reaguje na „ćutanje administracije koje ometa naše pravo i pravo javnosti da dobijemo pristup informacijama od javnog značaja“.

Ta NVO je saopštila da već 40 dana ne mogu dobiti od Ministarstva kulture i medija informacije i relevantne dokumente o procesu donošenja odluke o zahtjevu za davanje saglasnosti Opštini Berane za podizanje spomen-obilježja bivšem mitropolitu-crnogorsko primorskom Srpske pravoslavne crkve Amfilohiju.

„Ministarstvo kulture i medija nije u zakonskom roku od 15 dana odgovorilo na naš zahtjev za slobodan pristup informacijama podnijet 20. septembra. Upravo zbog toga, CDT je 8. oktobra AZLP podnio žalbu. Međutim, AZLP nam do danas nije dostavila rješenje, iako je zakonom propisano da je AZLP dužna da po žalbi donese rješenje i dostavi ga podnosiocu žalbe u roku od 15 dana od dana podnošenja žalbe“.

Kažu da su, konkretno, od Ministarstva tražili vjerodostojne kopije: prvobitnog rješenja o zahtjevu za davanje saglasnosti od 21. avgusta koje je poništeno; zahtjeva i dopune zahtjeva Opštine Berane za podizanje spomen-obilježja; kopije zapisnika sa sjednica i eventualnih pojedinačnih izjašnjenja članova Komisije za spomen-obilježja Ministarstva kulture i medija, koja je razmatrala taj zahtjev; kao i akte o obrazovanju te komisije i imenovanju njenih članova.

CDT poručuje da ovakvo ponašanje institucija predstavlja grubo kršenje Zakona o slobodnom pristupu informacijama i da urušava povjerenje građana u rad uprave. „Iako smo više puta apelovali na Ministarstvo da poštuje zakonom utvrđene rokove, oni uporno ignorišu naše zahtjeve, čime dodatno potvrđuju praksu netransparentnosti i opstruiranja prava na pristup informacijama.“

Pozvali su Agenciju da bez odlaganja odluči po njihovoj žalbi jer, kako kažu, odgađanje rješavanja ovako važnog pitanja šalje jasnu poruku da pravo građana na informacije nije u fokusu institucija.

Rekli su da će CDT, „ukoliko se ovakvo ponašanje nastavi“, iskoristiti sva zakonska sredstva, uključujući i mogućnost pokretanja spora pred Upravnim sudom.

„Transparentnost nije samo obaveza prema zakonima, već i prema građanima/kama koji finansiraju rad ovih institucija i koji imaju pravo na istinite i blagovremene informacije“, kažu iz te NVO.