Budvansko zdravstvo: Bolnica samo na papiru, a ljekara upola manje od potrebnog

Budvansko zdravstvo: Bolnica samo na papiru, a ljekara upola manje od potrebnog

Budva je jedna od najbogatijih opština u Crnoj Gori.

Nema bolnicu, a 13 ljekara Doma zdravlja teško mogu „da odgovore“ potrebama grada u kojem tokom ljeta bude i do 100.000 ljudi.

Iako je prema poslednjem popisu u Budvi 27.000 stanovnika, u Domu zdravlja je evidentirano preko 55.000 zdravstvenih osiguranika.

Ta brojka obuhvata sezonske radnike, te strance sa privremenim boravkom kojih je prema podacima Doma zdravlja oko 20.000.

Dolaskom turista, taj broj se ljeti višestruko poveća, što je dodatni pritisak na zdravstvo, u kojem radi 13 ljekara.

Na toliki broj osiguranika, standard propisuje da ih bude 22, kaže Blažo Radoman, direktor budvanskog Doma zdravlja.

U Budvi tokom sezone boravi i više od 50.000 turista.

Uz to, oblast koju pokrivaju budvanski ljekari obuhvata više od dvadeset kilometara razuđene obale i zaleđa, sa manjim mjestima koja pripadaju opštini.

Uz obalu je Jadranska magistrala koja je tokom ljeta sinonim saobraćajnih gužvi.

Najbliže bolnice su u Kotoru i Cetinju, na oko 30 kilometara udaljenosti. Klinički centar postoji samo u 60 kilometara udaljenoj Podgorici.

Od preko milijardu eura godišnje turističke zarade Crne Gore, polovina se ostvari u Budvi, od čega se višemilionski porezi sliju u državnu kasu.

Iako vlast i opozicija u predizbornim kampanjama odavno govore da Budvi treba bolnica, sve je ostalo na elaboratu i inicijativi za njenu izgradnju, predate resornom ministarstvu prije skoro tri godine.

U njoj se navodi da je Opština spremna da obezbijedi zemljište i zajednički sa Vladom izgradi bolnicu.

Da li je izgradnja u planu, iz Ministarstva zdravlja na upit RSE nisu odgovorili.

Većina građana koje je RSE anketirao rezignirani su zbog višegodišnjih neispunjenih obećanja.

„Ovi na vlasti gledaju samo sebe, ko više gleda građane i zdravstvo? Niko! Ne znam zašto Budvani ćute, vjerovatno većina ima pare, pa idu privatno“, kaže sedamdesetogodišnja Marija, stanovnica Budve.

Na isto pitanje odbornik Lazar Vujičić iz Demokratske partije socijalista, koja podržava lokalnu vlast, smatra da je zdravstvena zaštita na niskom nivou zbog neznanja i nedostataka vizije razvoja.

„Širenje grada je trebalo da prati i „širenje“ zdravstvene zaštite. Umjesto toga, pušteno je da se stvari razvijaju „jedna preko druge“, zatrpali smo se i došli do zida“, kaže Vujičić za RSE.

U Domu zdravlja rade samo dva ginekologa i dva pedijatra, a ljekari opšte prakse oplužuju i četiri turističke ambulante namijenjene samo turistima.

Većina pacijenata Doma zdravlja sa kojima je RSE razgovarao je nezadovoljna.

Ana je jedna od zadovoljnih, i uglavnom ima pohvale za lokalno zdravstvo:
„Rijetko mi treba da idem u Dom zdravlja, ali meni je sve tamo ekstra, ima sve što treba.“

S druge strane, pacijentkinja Marija, ovako opisuje prethodni odlazak doktoru:

„Prekjuče jedan doktor, i to Rus, mijenja tri ljekara, a jedna sestra opslužuje tri ordinacije. Došla je žena sa bolovima u kičmi, kažu ne mogu je primiti, samo zakazane.“

Ni Ljilja, koja se oporavlja od saobraćajne nezgode i brojnih terapija, nije zadovoljna budvanskim zdravstvom:

„Sestre vode glavnu riječ, ne možeš ni doći do doktora. A i kad dođeš, nedostaje mi onaj nekadašnji kadar, kad je doktor bio doktor, a ne sad – samo te proslijede na novi pregled u neki drugi grad.“

Naime, Budvani za mnoge specijalističke preglede i snimanja idu u susjedne gradove i Podgoricu, gdje postoje bolnice.

Jelena, dugogodišnja hronična bolesnica, kaže da za odlazak na pregled kod specijaliste u Risnu, koji je udaljen 40 km, mora ustati zorom. Predaja uputa je u sedam sati nakon čega slijedi višesatno čekanje, često bez garancije da će doći na red.

„To je iscrpljivanje bolesnika i užasno gubljenje vremena“, kaže Jelena.

Na pitanje RSE kako odgovara na ovakve kritike pacijenata, direktor Radoman kaže da ih doživljava kao dobronamjerene:

„Nije samo kod nas problem nedostatka kadra, a ljekari koji rade su zaista opterećeni. Može se desiti da pacijent mora da čeka, ali niko ne može otići, a da mu se ne pruži zdravstvena usluga.“

U Hitnoj službi, čija je rekonstrukcija nedavno završena, nedostatak ljekara rješavaju uz pomoć kolega iz drugih gradova, kaže rukovodilac službe, dr Mitar Radulović za RSE.

U hitnoj trenutno radi pet ljekara, i vikendom jedna doktorica na specijalizaciji.

Po dvije njihove ekipe ljeti dežuraju 24 sata.

„To u sezoni nekada bude malo, jer je opština razuđena, ogroman je broj turista i puno je poziva. Zbog saobraćajnih gužvi je otežan transport u bolnice, ljeti treba najmanje sat i po da odemo i vratimo se, često i više“, kaže Radulović.

Nada se da će se ostvariti najave nadležnih da i Petrovac, gradić u okviru Opštine Budva udaljen 15-ak kilometara, dobije svoju stanicu hitne pomoći.

Mali procenat se vrati budvanskom zdravstvu od onog što grad „uspe“ u državnu kasu od poreza na polovinu turističke zarade Crne Gore koja se ostvari u Budvi.

Iz Ministarstva zdravlja su saopštili da će ove godine u budvanski Dom zdravlja i Hitnu pomoć uložiti oko 1,4 miliona eura.

Uz investiciona ulaganja Opštine Budva taj iznos će dostići oko dva miliona eura, kazao je ministar Vojislav Šimun, navodeći da je to „tri do četiri puta više nego u prethodnih pet godina“.

Lokalnu vlast u Budvi kontroliše politička grupacija, jedna od dvije frakcije nekadašnjeg prosrpskog Demokratskog fronta, procrnogorski Evropski savez i URA.

Demokratska partija socijalista koja je decenijama, do 2016.godine vladala Budvom, projektno podržava koaliciju na vlasti.