Bojkot trgovačkih lanaca je bio jači na sjeveru nego u centralnom i južnom dijelu Crne Gore. Poslovanje trgovaca u Podgorici i na primorju juče je bilo na srednjem nivou, dok su megamarketi u četvrtak veče zabilježili posjećenost i pazar gotovo kao vikendom, nezvanično saznaju “Vijesti”.
Reporteri su juče obišli Podgoricu i Kolašin, u kojima je većina prolaznika sa kojima su razgovarali bila za bojkot trgovačkih lanaca zbog visokih cijena, dok je bilo i onih koji su “bojkotovali” bojkot, a drugi smatrali da neće imati efekta. U glavnom gradu je u svim posjećenim marketima bilo u prosjeku po deset mušterija, dok je u sjevernom Kolašinu promet bio značajno manji.
Na bojkot trgovačkih lanaca zbog nivoa cijena, danima pozivaju grupe građanskih aktivista, nevladinih organizacija i sindikata, a djelimično i Vlada. Isti bojkot je juče održan i u Bosni i Hercegovini i Srbiji, dok se građani u Hrvatskoj pozivaju da sedam dana ne kupuju kod tri najveća međunarodna trgovca, ali i da uopšte ne kupuju gazirana pića, vodu i deterdžente…
Da je bojkot na sjeveru osjetan i u većem procentu nego u drugim djelovima države, kazali su nezvanično iz jednog od velikih marketa. Oni su istakli da je posao u centalnom i južnom dijelu bio na srednjem nivou. Iz drugog su, ipak, kazali da su trgovine na primorju juče bile slabo posjećene i da im građani govore da samo žele pad inflacije, pa zato bojkotuju.
“U četvrtak veče smo imali posla na nivou subote, a očekujemo da će veći obim posla biti i za ovaj vikend”, naglasili su oni.
Reporter “Vijesti” je juče oko 13 časova obišao markete u centru Glavnog grada, kao i tri velike trgovine na periferiji i pijacu. U svakom od tri provjerena marketa u gradskom jezgru, bilo je po deset mušterija, većinom djece, stranaca i starijih građana. Svaki market je imao i one koji čekaju na kasi.
Parkinzi najvećih marketa u naselju Zabjelo bili su polu puni, dok je u jednom trgovalo desetak građana. U momentu posjete zauzete su bile sve kase, a na jednoj je bio i manji red. Ista posjećenost je bila i u sljedećem posjećenom marketu.
Izuzetak je bio treći hipermarket u kojem je bilo više od 20 građana, dok na pijaci juče posjećenost nije bila znatno veća nego inače.
Interesantno je da su u svim posjetama, zaposleni ili detaljno čistili kase, dopunjavali police, više osoba sa zapisnicima je bilježilo cijene, rađene su popravke rafova, što upućuje da su marketi mali predah iskoristili da se pripreme za veći obim posla koji im zasigurno stiže danas.
Na ulicama Podgorice, Leo Paljušević je kazao da su cijene previsoke u čitavom regionu, ali da Crna Gora prelazi i komšijske države. Naglasio je da podržava bojkot i da neće ići u markete.
Da u trgovinu nije išao, ali i da vjeruje da akcija građana neće imati efekta, naveo je Ljubiša Dragaš .
“Ove cijene će i dalje skakati, nema veze da li ćemo ići u prodavnicu ili ne, efekat nikakav neće dati, to je moje mišljenje. Mislim da će bojkota biti i naredni petak i subotu, koliko sam čuo. Nadamo se boljem, ali ja mislim da cijene neće pasti, one su previsoke za naš standard. Inače živim u Njemačkoj i tamo je skupo, ali su tamo veće plate, a ovdje skaču iz dana u dan. Političari kažu da su povećali plate, možda su plate nekoliko procenata veće, ali su cijene duplo veće. Meni je žao naroda, oni ništa nisu krivi, a moraju da ispaštaju na kraju…”, naveo je Dragaš.
Podršku bojkotu sada i ubuduće, dao je Dejan Pančević, koji je kazao da vjeruje da postoji dogovor među trgovcima o nivou cijena, ali da nema dokaze za tu tvrdnju. Sa druge strane, Senad Turković je naglasio da učestvuje u akciji i da želi da Crnoj Gori bude bolje.
Dodao je da su cijene više, svaki put kada uđe u prodavnicu.
“Cijene su visoke, ne znam kako čovjek izdržava. Ne znam kako oni to misle, ja ih samo slušam kako su digli plate. Kada sam imao platu 400 eura, mogao sam da kupim meso da se najedem, a sad imam hiljadu eura i ne mogu mesa da se najedem. Teletina je bila ispod deset eura, sada je 20 i kusur eura. Ispoštovaću svaki bojkot, ali mislim da bi država trebalo da reaguje i limitira te cijene, da zabrane da ne skaču svaki dan”, kazao je Turković.
Bojkot marketa Kolašinke i Kolašinci su većinom poštovali. U trgovinama kažu da je promet “značajno manji nego obično”, a prodavci su novinarku za detaljnije informacije upućivali na PR službe kompanija koje su vlasnici marketa u tom gradu. U Kolašinu postoje četiri velika marketa, a postoji još nekoliko manjih prodavnica lokalnih vlasnika, u kojima je juče bilo više kupaca.
“Značajno je manje kupaca, u jutarnjim satima ih nije ni bilo. Oni koji su ušli kupovali su uglavnom “sitnice” i ono što se baš mora. Nije bilo velikih nabavki. Naravno, bilo je i nekoliko starijih osoba koje nijesu bile obaviještene o bojkotu, a kupovali su i vlasnici restorana i poneki turista. Ne znamo kako će biti u drugom dijelu dana, s obzirom na činjenicu da su danas u mnogim preduzećima isplaćene zarade za januar”, kazali su “Vijestima” u jednom od marketa.
Oko 11 časova je u svim velikim kolašinskim marketima, bilo ukupno pet-šest kupaca. Kao razloge za “bojkotovanje bojkota” jedan od njih je naveo “nepovjerenje u akcije koje stižu iz NVO sektora i potrebu sistemskog rješenja za regulaciju cijena”.
“Ne vidim smisao bojkota. Mislim da država treba da krene da rješava poskupljenja, a ne da se mi uzdržavamo od kupovine osnovnih životnih namirnica. Ovo vidim kao još jednu akciju “prepisanu” iz regiona i ne mislim da će je vlasnici marketa osjetiti, jer će svi ovi koju su bojkotovali nadoknaditi kupovinom sjutra ili su to već učinili juče”, kazao je on.
S druge strane, većina Kolašinca, koji su na ulici bili spremni da saopšte svoje razloge za bojkot, smatraju da je bilo krajnje vrijeme da se velike kompanije upozore. Cijene u ovom gradu su ocjenjuju, više nego u mnogim drugim gradovima, čak kada je riječ i marketima iste kompanije.
“Odavno se u kolašinskim prodavnicama cijene formiraju prema platežnoj moći turista i vlasnika novih nekretnina. Nije se mislilo na lokalno stanovništvo, niko nikada sa državnog ili lokalnog nivoa nije potrudio da neku mjeru predloži, koja bi nas koji ovdje živimo od prosječnih ili ispodprosječnih plata, zaštitio od takve cjenovne politike. Moj bojkot marketa danas je i upozorenje na to”, kazao je jedan Kolašinac.
“Vijesti” su o bojkotu pitale najveće markete u državi, pri čemu su iz lanca “Domaća trgovina” kazali da nemaju komentar na ova dešavanja. Odgovori nisu stigli ni od firme “Voli” ni “HD Laković”.
Iz budvanskog “Megaprometa” su, ipak, kazali da je juče smanjena posjećenost njihovih marketa u prvom dijelu dana.
“Iako poštujemo svačije pravo na mišljenje i neki vid protesta, opet naglašavamo da se sve naše cijene formiraju isključivo na osnovu cijena dobavljača. Takođe, ocjena profesora Ekonomskog fakulteta ide u prilog našim tvrdnjama, da trgovine na malo nikako nisu odgovorne za rast inflacije”, naveli su iz ove kompanije.