Bečić: BOK apelovao na hitne izmjene svih potrebnih zakona u funkciji rješavanja bezbjednosnih izazova

Bečić: BOK apelovao na hitne izmjene svih potrebnih zakona u funkciji rješavanja bezbjednosnih izazova

Biro za operativnu koordinaciju organa obavještajno-bezbjednosnog sektora (BOK) apelovao je na hitne izmjene svih potrebnih zakona u funkciji rješavanja bezbjednosnih izazova, saopštio je koordniator BOK-a i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić.

On je kazao da dugotrajnost sudskih postupaka zbog procesnih zloupotreba, nedonošenje prvostepenih presuda u roku od tri godine, način postupanja pravosudnih organa u slučajevima kršenja mjera nadzora okrivljenih, ali i neadekvatan zakonodavni okvir, jesu razlozi koji omogućavaju da optuženi za izvršenje teških krivičnih djela budu na slobodi.

„Čime se, a što su pokazali određeni kriminalni obračuni iz prethodne godine, povećava broj potencijalnih meta, ali i potencijalnih izvršilaca teških krivičnih djela, što može uticati na usložnjavanje bezbjednosne situacije“, rekao je Bečić.

BOK je danas održao osmu sjednicu. Kako je saopšteno, u radu sjednice su pored članova BOK-a učestvovali ministar unutrašnjih poslova, direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija i v.d. pomoćnika direktora Uprave policije za Sektor za borbu protiv kriminala.

„Podsjećajući da je BOK, zajedno sa Vijećem za nacionalnu bezbjednost, MUP-om i UP više puta od početka mandata insistirao na rješavanju izraženog kadrovskog deficita u Upravi policije, BOK pozdravlja raspisivanje javnog poziva od strane MUP-a za prijem 815 policijskih službenika pozivajući kandidate koji ispunjavaju uslove da se prijave i budu dio reformi i prijeko potrebnog kadrovskog snaženja Uprave policije. BOK afirmiše i činjenicu da je u januaru 49 polaznika Policijske akademije zasnovalo radni odnos na neodređeno vrijeme“, piše u saopštenju.

Bečić je rekao da BOK afirmiše dosadašnju realizaciju mjera utvrđenih od strane Vijeća za nacionalnu bezbjednost nakon tragedije na Cetinju, u okviru kojih je u periodu između 2. januara do 22. januara u akciji “Poštuj život, vrati oružje” predato od strane građana 1315 komada vatrenog oružja, 40 803 komada municije, 139 komada ručnih bombi i više djelova oružja i eksplozivnih materija.

„…Zatim vršen pretres i oduzimanje nelegalnog oružja širom Crne Gore, sprovođene kontinuirane akcije usmjerene ka članovima organizovanih kriminalnih grupa i operativno interesantnim licima, pripremljen i stavljen na javnu raspravu od strane MUP-a Nacrt Zakona o oružju i municiji značajno rigorozniji i restriktivniji od aktuelnog, a od strane Ministarstva pravde Nacrt izmjena i dopuna Krivičnog zakona sa ciljem pooštovanja sankcija za nelegalno držanje i nošenje oružja, raspisan javni poziv za prijem 815 policijskih službenika, primljeno u radni odnos na neodređeno 49 polaznika Policijske akademije, osnažen kadrovski sastav OB Cetinje, te sprovedene druge mjere sa ciljem prevencije, poboljšanja i jačanja kapaciteta“, dodao je Bečić.

Poručio je da BOK ističe, imajući u vidu zdravstveno-socijalni karakter pomenutih sistemskih problema, afirmaciju najavljenog specijalizovanog međuresornog pristupa zdravstvenih, socijalnih, obrazovnih, bezbjednosnih i drugih institucija jer kompleksnost nalaže potrebu sistemskog odgovora u prevenciji nasilja, te ukazuje na potrebu da građani prijavljuju sve oblike devijantnog ponašanja u društvu i budu aktivan partner.

„BOK afirmiše i snažno podržava da Vlada Crne Gore u saradnji sa resornim Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija donese potrebne odluke sa ciljem stvaranja svih neophodnih pretpostavki za angažovanje zaštitara u osnovnim i srednjim školama. BOK afirmiše ranije zaključke kojima ukazuje organima obavještajno bezbjednosnog sektora na sprovođenje kontinuiranih zajedničkih, preventivnih, obavještajnih i operativnih aktivnosti, usmjerenih na sprečavanje izvršenja teških krivičnih djela i pasiviziranje djelovanja organizovanih kriminalnih grupa, uz pozornost na potencijalne hibridne prijetnje“, navodi se u saopštenju.

Bečić je kazao da BOK podržava i afirmiše odlučne akcije MUP-a i Uprave policije da kroz eliminisanje nedozvoljenih uticaja zaštite integritet policijske profesije, „kako bi se sa jedne strane sankcionisali kroz pravične i zakonite postupke svi kompromitovani policijski službenici, a sa druge strane prepoznao, podržao i nagradio rad službenika koji časno i profesionalno obavljaju svoj posao“.

„BOK afirmiše rezultate Sektora za borbu protiv kriminala ostvarene u decembru mjesecu u okviru kojih je između ostalog procesuirano i 137 lica za krivična djela sa elementima teškog i organizovanog kriminala među kojima su i vođe i članovi visokorizičnih organizovanih kriminalnih grupa, bivši i sadašnji policijski službenici i druga lica. BOK se upoznao sa nastavkom aktivnosti u vezi sa širenjem sistema video nadzora javnih površina, aktivnostima na finalizaciji Nacrta zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, aktivnostima radne grupe Ministarstva pravde na pripremi predloga Uredbe o elektronskoj kontroli izvršenja mjera nadzora, izvještajima o radu međuresornih radnih timova, kao i razmotrio druga pitanja iz svoje nadležnosti“, piše u saopštenju.