Motivisani studentskom bunom u Srbiji, studenti će u Sarajevu protestovati jer još niko nije odgovarao za katastrofalna klizišta u kojima je stradalo 27 ljudi. Da li je u podijeljenoj BiH moguće jedinstvo po ovom pitanju?
Studentski protesti u Sarajevu, zakazani za ponedjeljak (10. februar), izraz su nezadovoljstva zbog „izostanka odgovornosti“ nadležnih institucija nakon poplava i klizišta koja su prošle godine pogodile sjevernu Hercegovinu i djelove srednje Bosne.
Usljed katastrofe, živote je izgubilo 27 ljudi, a najviše žrtava (19) bilo je iz Donje Jablanice.
Organizatori protesta, uključujući neformalne grupe poput „Pravda za stradale u Jablanici“ i „Hoćel’ ta promjena“, naglašavaju da nadležne institucije nisu preduzele konkretne korake ka utvrđivanju odgovornosti za ovu tragediju.
Amir Čaušević, student Univerziteta „Džemal Bijedić“, ističe da su studenti Mostara pokazali solidarnost od prvog dana nesreće i sada traže pravdu. „Bili smo na terenu, volontirali smo, pomagali ljudima, a sada je logično da podržimo proteste“, rekao je Čaušević za Avaz.
Među ključnim zahtjevima protesta su hitno pokretanje istraga, podizanje optužnica protiv odgovornih, revizija kamenoloma i drugih ekološki opasnih projekata, te transparentnost u raspodjeli pomoći.
Poplave u Jablanici nisu bile izolovan slučaj. Još 2014. godine u BiH su poplave odnijele 21 život.
Kamenolomi, ilegalna sječa šuma i nekontrolisana gradnja na bujičnim rijekama predstavljaju hronične probleme u BiH, a nedostatak zakona o šumama u Federaciji BiH i Hercegovačko-neretvanskom kantonu dodatno doprinosi ekološkim katastrofama.
Imran Pašalić, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu, poručuje: „Pozvali smo sve studente i studentkinje da se pridruže protestima. Ovdje se ne traži samo pravda za stradale, već i odgovornost institucija koje su zakazale u zaštiti građana.“
Jedno od najpotresnijih svjedočanstava dolazi od Hanadi Maslo iz Donje Jablanice, koja je u poplavama izgubila bebu u osmom mjesecu trudnoće.
„Nismo dobili nikakvu pomoć. Četiri mjeseca poslije, situacija je ista. Nula bodova“, izjavila je Maslo za N1.
Adi Selman, aktivista „Karton revolucije“, vjeruje da su ljudi u BiH spremni da svoje nezadovoljstvo izraze u vidu protesta.
„Studentske demonstracije u Srbiji primjer su koji ohrabruje. Vjerujemo da je konačno došao trenutak da i naši građani postanu svjesni svojih prava i moći i da će se organizovano suprotstavljati nepravdi“, kaže Selman za DW.
Studentske demonstracije u Srbiji imaju odjeka u regionu, uglavnom kao izraz podrške.
Početkom februara u Hrvatskoj upriličeni su skupovi u Zagrebu, Splitu i Osijeku gdje su građani odali počast stradalima u padu nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu.
Skupova je bilo i u BiH. Studenti i učenici okupili su se u subotu (8. februar) u Banjaluci. Izrazili su podršku studentima u Srbiji koji mjesecima protestuju zahtevajući političku i krivičnu odgovornost za tragediju u Novom Sadu u kojoj je stradalo 15 osoba.
Banjalučki psiholog Srđan Puhalo smatra da u BiH postoji mnogo razloga za nezadovoljstvo građana, ali da je problem u organizaciji protesta koji bi okupili širu društvenu podršku.
Kao primjer navodi upravo prošlogodišnje poplave, ističući da to nije samo posljedica prirodne katastrofe, već i ljudskog nemara i potencijalne korupcije.
„Razloga za nezadovoljstvo imamo koliko hoćete, ali BiH je mnogo komplikovanija od Srbije i Hrvatske, pa je teško organizovati jedinstven protest“, kazao je Puhalo za televizijsku platformu lista Oslobođenje. Prema njegovim riječima, etničke podjele koje održavaju političke elite dodatno otežavaju solidarnost među građanima.
Ističe da u BiH nije jasno ni protiv koje vlasti bi se protestovalo, s obzirom na složenost političkog sistema: „Imamo deset kantona, dva entiteta, Distrikt Brčko i nivo Bosne i Hercegovine – koga bi tu trebalo skinuti s vlasti?“
Iako se „etnonacionalisti“ decenijama trude da onemoguće zajedničku građansku neposlušnost ili javno izražavanje nezadovoljstva, Adi Selman vjeruje da toj praksi ipak dolazi kraj.
„Etnonacionalizam je u povlačenju, jer su mladi postali svjesni da nas tri nacionalističke grupe i maskirani ‘liberali’ trideset godina dijele i varaju kako bi nas lakše pokrali“, kaže Selman.
Zato će, kako ističe, protest u Sarajevu u ponedjeljak biti „protest svih građana BiH“.
„Došlo je vrijeme da se svi mi, građani BiH, bez obzira na to kako se zvali i odakle dolazili, organizirano suprotstavimo nepravdi i da se izborimo za opstanak i budućnost na ovim prostorima“, zaključuje Selman.
On je ubijeđen da studenti u BiH mogu biti „pokretačka snaga promjena“. „To je već dokazano putem interneta i ‘digitalnog aktivizma’, a sada je vrijeme da se sve preseli i na ulice naših gradova“, ističe sagovornik DW.
„Činjenica je da tri mjeseca nakon tragedije u Jablanici, Buturović Polju, Fojnici i drugim delovima BiH institucije nisu uradile apsolutno ništa na krivičnoj odgovornosti“, kaže Selman.
Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona navodi da su predistražne radnje u toku, ali do sada niko nije pozvan na informativni razgovor, prenose mediji.
Studenti i građani zato izlaze na ulice s jasnim zahtjevom – odgovornost i pravda za žrtve.