Generalni direktor Radio-televizije Crne Gore Boris Raonić nije Agenciji za sprečavanje korupcije dostavio poseban izvještaj koji se odnosi na uvećanje imovine.
Raonić, rekli su “Vijestima” u toj instituciji, posebnim izvještajem nije obavijestio o eventualnoj prodaji dva druga automobila čiji je vlasnik, zbog čega će Agencija “utvrditi činjenično stanje i preduzeti odgovarajuće mjere”.
Zakon o sprečavanju korupcije predviđa novčanu kaznu u rasponu od 500 do 2.000 eura za funkcionere koji Agenciji ne dostave vanredni izvještaj koji se odnosi na promjenu imovine veću od 10.000 eura.
“U vezi s vašim pitanjem, javni funkcioner na kojeg se odnosi upit prijavio je kupovinu novog vozila – ‘tojota korola’ 2024. godine, u svom redovnom godišnjem izvještaju dostavljenom Agenciji 22. januara 2025. U tom izvještaju naveo je i vlasništvo nad dva polovna automobila”, kazali su “Vijestima” iz Agencije.
Naglasili su da, prema informacijama kojima ta institucija raspolaže, Raonić nije podnio nijedan izvještaj u slučaju promjena koje se odnose na uvećanje imovine, iako je “imao obavezu ukoliko je ostvario prihod iznad zakonskog praga”.
“Agencija za sprečavanje korupcije će postupiti u skladu sa svojim nadležnostima, utvrditi činjenično stanje i preduzeti odgovarajuće mjere. O ishodu postupka javnost će biti blagovremeno obaviještena”, odgovoreno je redakciji.
Prema podacima iz redovnog godišnjeg izvještaja koji je prvi čovjek Javnog servisa Agenciji dostavio 22. janura, njegova osnovna plata iznosila je 3.529,5 eura. Prema izvještaju, dostupnom na sajtu ASK, Raonić tokom godine nije primao varijabile.
On je u februaru prošle godine imao je najveću neto platu u državi – 4.042,56 eura, što je podatak iz spiska 2.000 najvećih zarada u Crnoj Gori, koji objavljuje Ministarstvo finansija.
Nakon burne reakcije dijela javnosti zbog visine njegove zarade i činjenice da je imao veću platu od čelnih ljudi specijalnog tužilaštva, rektora Univerzitea Crne Gore, mnogih univerzitetskih profesora i dekana, ljekara supspecijalista…, Raonić je od Savjeta RTCG tražio da mu izmijene aneks ugovora o radu.
Tom izmjenom predviđeno je da može da prima varijabilni dio zarade u iznosu od najviše dvije, umjesto dotadašnje tri prosječne zarade na nivou RTCG. Prosječna zarada u RTCG iznosila je 800 eura.
Varijabilni dio zarade, prema pravilima RTCG, sljeduje zaposlene “po osnovu ostvarenih rezultata u radu…”.