Mršavo otkrivanje svog četbota od strane pretraživača Baidu-a razotkrilo je nedostatke u kineskoj trci sa konkurentskim ChatGPT-om, pošto su cenzura i američki pritisak na uvoz čipova poremetili ambicije ove zemlje u vezi sa veštačkom inteligencijom.
Dugo očekivani pregled „Ernija Bota“ prošle nedelje bio je ograničen na unapred snimljenu demonstraciju sa jednostavnim pitanjima za sumiranje radnje naučno-fantastičnog romana i rešavanje jednostavne algebarske jednačine – da bi se izbegli politički i činjenično netačni odgovori.
Od računarstva u oblaku do autonomne vožnje, nijedna od niza usluga koje je Baidu ranije obećao da može da uradi Ernie Bot nije bila izložena.
Akcije kompanije pale su za čak 10 procenata tokom otkrivanja, iako su sledećeg dana porasle na pozitivnim kritikama brokerskih kuća, uključujući Citigroup, čiji su analitičari bili među malom grupom ljudi pozvanih da testiraju bot.
Nalet kineskih kompanija, uključujući Alibaba, JD.com, Netease i TikTok-parent Bitedance, požurili su da razviju usluge koje mogu da oponašaju ljudski govor otkako je OpenAI sa sedištem u San Francisku pokrenuo ChatGPT u novembru, što je izazvalo zlatnu groznicu na tržištu.
Gugl je u utorak pozvao ljude u Sjedinjenim Državama i Britaniji da testiraju svog AI chatbot-a, poznatog kao Bard, dok nastavlja sa sopstvenim naporima da sustigne korak.
Popularnost ChatGPT-a u Kini – gde korisnici moraju da skaliraju internet zaštitni zid Pekinga koristeći virtuelne privatne mreže (VPN-ove) i strane telefonske brojeve – ostavila je Baidua i druge da se bore da povrate svoju dominaciju na domaćem terenu.
„OpenAI je verovatno potrošio isto toliko vremena samo na testiranje GPT-4 koliko je Baidu potrošio na pravljenje Ernie Bota“, rekao je Matt Sheehan, saradnik u Carnegie Endovment for International Peace.
„Kineski tehnološki ekosistem nema tradiciju finansiranja otvorenih istraživanja koja nemaju jasan put do profitabilnosti.
Ernie Bot tečno govori mandarinski, kao i druge regionalne jezike, uključujući Hakka koji se govori u Južnoj Kini i Tajvanu, i cilja na kinesko tržište sa više od milijardu korisnika interneta.
Glavobolja za programere je žestoka cenzura Pekinga svega što se smatra izazovom Komunističkoj partiji — uključujući jednokratnu čistku Vini Pua nakon što je medved iz crtanog filma upoređen sa Si Đinpingom.
Na pitanje da li je desetogodišnji predsednik „dobar lider“, jedan od najuspešnijih kineskih javno dostupnih modela u stilu ChatGPT-a, koji je razvio pekinški univerzitet Tsinghua, kaže: „Unos može da sadrži etički sadržaj. Pokušajte sa drugačijim unosom. “
Stroga ograničenja kineskog interneta znače da kompanije imaju „značajno manje resursa podataka za potrebe obuke u poređenju sa zapadnim konkurentima“, rekla je za AFP Loren Hurkomb, pravnik za tehnologiju u DLA Pajperu.
Ernie Bot još nije pokrenut za javnu upotrebu.
Kina je najavila ambiciozne planove da postane globalni lider u oblasti veštačke inteligencije do 2030. godine, a konsultantska grupa McKinsei procenjuje da bi sektor do tada mogao da doda oko 600 milijardi dolara godišnje kineskom bruto domaćem proizvodu.
Većina rasta će doći od proizvodnje automobila bez vozača, dodavanja više robota na montažne trake i otkrića u zdravstvu, navodi McKinsei, a vlada je takođe koristila AI da pojača svoj program masovnog nadzora.
Međutim, Vašington je krenuo da uguši kineske tehnološke ambicije, blokirajući sankcijama njen pristup visokokvalitetnim čipovima, opremi za proizvodnju čipova i softveru koji se koristi za projektovanje poluprovodnika.
Ovo je otežalo kineskim kompanijama kupovinu čipova, uključujući Nvidijin A100 i njegovog naslednika H100, koji se smatraju zlatnim standardom za velike sisteme AI obuke.
„Postoji pravo pitanje da li se domaće snabdevanje može generisati u kratkom roku“, rekao je Hurcombe.
Ali efektu američkih mera biće potrebno vreme da se smanji, jer su kineske kompanije požurile da prave zalihe vrhunskih čipova pre nego što je Vašington najavio kontrolu izvoza u oktobru.
Baidu ima svoju ruku za dizajn čipova, Kunlun, a kompanija kaže da je sposobna da masovno proizvodi čip od sedam nanometara koji se delimično koristi za napajanje svojih sistema veštačke inteligencije.
Dou Shen, šef Baiduove grupe AI Cloud, odbacio je pitanja o uticaju američkih ograničenja tokom razgovora sa investitorima u novembru, rekavši: „Mislimo da je uticaj prilično ograničen u bliskoj budućnosti.
Kina se godinama hvalila da je podnela više prijava za patente za veštačku inteligenciju od Sjedinjenih Država.
Međutim, prosečan broj citata njegovih patenata – što je pokazatelj važnosti i originalnosti njegovih pronalazaka – zaostajao je za Sjedinjenim Državama i drugim zemljama u razvoju 2020. i 2021. godine, prema izveštaju AI Indeks 2022. Univerziteta Stanford.
Sjedinjene Države su takođe imale dvostruko više startapova sa veštačkom inteligencijom nego Kina i imale su tri puta više privatnih investicija koje su priticale u sektor 2021. godine, navodi se u izveštaju.
Pristup kineske vlade odozgo prema dole podsticanju inovacija nije dao rezultate.
Pekinška akademija za veštačku inteligenciju, osnovana 2018. godine, predstavila je proizvod sličan ChatGPT-u pre dve godine.
Vu Dao su njegovi tvorci opisali kao „najveći svetski” model jezika veštačke inteligencije sa 1,75 triliona parametara, što je znatno veće od prethodnog OpenAI GPT-3 modela sa 175 milijardi parametara. Ali to nikada nije zaživelo.