Da li se tehnološke kompanije prebrzo kreću u uvođenju moćne tehnologije veštačke inteligencije koja bi jednog dana mogla nadmudriti ljude?
To je zaključak grupe istaknutih kompjuterskih naučnika i drugih uglednika u tehnološkoj industriji kao što su Elon Musk i suosnivač Applea Steve Vozniak koji pozivaju na 6-mesečnu pauzu kako bi se razmotreli rizici.
Njihova peticija objavljena u sredu je odgovor na nedavno izdanje GPT-4 od strane startap kompanije u San Francisku OpenAI, naprednijeg naslednika njegovog široko rasprostranjenog AI chat bota ChatGPT koji je pomogao da se pokrene trka među tehnološkim gigantima Microsoft i Google da otkriju slične aplikacije.
ŠTA KAŽU?
U pismu se upozorava da sistemi veštačke inteligencije sa „ljudsko-konkurentskom inteligencijom mogu predstavljati duboke rizike za društvo i čovečanstvo“ — od preplavljivanja interneta dezinformacijama i automatizacije radnih mesta do katastrofalnijih budućih rizika iz domena naučne fantastike.
U njemu se kaže da su „u poslednjih nekoliko meseci AI laboratorije zaključane u trci van kontrole da razviju i primene sve moćnije digitalne umove koje niko – čak ni njihovi kreatori – ne može da razume, predvidi ili pouzdano kontroliše.
„Pozivamo sve laboratorije za veštačku inteligenciju da odmah pauziraju na najmanje 6 meseci obuku AI sistema moćnijih od GPT-4“, kaže se u pismu. „Ova pauza treba da bude javna i proverljiva i da uključi sve ključne aktere. Ako se takva pauza ne može brzo doneti, vlade bi trebalo da se umešaju i uvedu moratorijum.”
Brojne vlade već rade na regulisanju visokorizičnih alata AI. Ujedinjeno Kraljevstvo je u sredu objavilo dokument u kome je izneo svoj pristup, za koji kaže da će „izbeći teške zakone koji bi mogli ugušiti inovacije“. Poslanici u Evropskoj uniji od 27 zemalja pregovaraju o usvajanju sveobuhvatnih pravila veštačke inteligencije.
KO JE POTPISAO?
Peticiju je organizovala neprofitna organizacija Future of Life Institute, koja kaže da potvrđeni potpisnici uključuju pionira veštačke inteligencije, dobitnika Tjuringove nagrade, Joshua Bengio i druge vodeće istraživače veštačke inteligencije kao što su Stjuart Rasel i Geri Markus. Među ostalima koji su se pridružili su Voznijak, bivši predsednički kandidat SAD Endru Jang i Rejčel Bronson, predsednica Biltena atomskih naučnika, naučno orijentisane grupe za zastupanje poznate po upozorenjima protiv nuklearnog rata koji bi okončao čovečanstvo.
Musk, koji vodi Teslu, Tviter i SpaceKs i koji je bio suosnivač OpenAI i rani investitor, dugo je izražavao zabrinutost zbog egzistencijalnih rizika veštačke inteligencije. Još iznenađujuće uključivanje je Emad Mostakue, izvršni direktor Stabiliti AI, proizvođač AI generatora slika Stable Diffusion koji je partner sa Amazonom i takmiči se sa OpenAI-jevim sličnim generatorom poznatim kao DALL-E.
KAKAV JE ODGOVOR?
OpenAI, Microsoft i Google nisu odmah odgovorili na zahteve za komentare u sredu, ali pismo već ima dosta skeptika.
„Pauza je dobra ideja, ali pismo je nejasno i ne shvata ozbiljno regulatorne probleme“, kaže Džejms Grimelman, profesor digitalnog i informacionog prava na Univerzitetu Kornel. „Takođe je duboko licemerno da Elon Musk potpiše s obzirom na to koliko se Tesla borio protiv odgovornosti za neispravnu veštačku inteligenciju u svojim automobilima koji se sami voze.