Kolumbijski sudija koristi ChatGPT u presudi

Kolumbijski sudija koristi ChatGPT u presudi

Sudija u Kolumbiji izazvao je pometnju objavom da je koristio AI chatbot ChatGPT u pripremi presude u slučaju za medicinska prava dece.

Sudija Huan Manuel Padilja rekao je da je koristio bota za generisanje teksta u slučaju koji uključuje zahtev da se dete sa autizmom oslobodi plaćanja takse za lekarske preglede, terapiju i prevoz s obzirom na ograničene prihode njegovih roditelja.

Padilja je u utorak za Blu radio rekao da bi ChatGPT i drugi slični programi mogli biti korisni za „olakšavanje izrade tekstova“, ali „ne sa ciljem zamene“ sudija.

Presudio je u korist deteta i napisao je u svojoj presudi od 30. januara da je konsultovao ChatGPT po tom pitanju, ne precizirajući u kojoj meri se oslanjao na bota.

Padilja je takođe insistirao da „postavljanjem pitanja aplikaciji ne prestajemo da budemo sudije, misleća bića“.

ChatGPT koristi veštačku inteligenciju i gomile podataka sa interneta da generiše odgovore na pitanja koja postavljaju ljudi.

U ovom slučaju, Padilla je rekao da je pitao bota: „Da li je maloletnik autista oslobođen plaćanja takse za svoje terapije?“ između ostalih pitanja.

Odgovorilo je: „Da, to je tačno. Prema propisima u Kolumbiji, maloletnici sa dijagnozom autizma oslobođeni su plaćanja takse za svoje terapije.“

Sudija je tvrdio da ChatGPT obavlja usluge koje je ranije pružala sekretarica i to je učinio „na organizovan, jednostavan i strukturiran način“ koji bi mogao „poboljšati vreme odgovora“ u pravosudnom sistemu.

Profesor Huan David Gutierrez sa Univerziteta Rosario bio je među onima koji su izrazili nepoverenje zbog priznanja sudije.

Gutijerez, stručnjak za regulaciju i upravljanje veštačkom inteligencijom, rekao je da je postavio ista pitanja ChatGPT-u i dobio različite odgovore.

„Sigurno nije odgovorno ili etično koristiti ChatGPT kako je naumio sudija u dotičnoj presudi“, napisao je on na Tviteru.

On je pozvao na hitnu obuku sudija o „digitalnoj pismenosti“.

Kreiran od strane kompanije OpenAI sa sedištem u Kaliforniji, ChatGPT je osvojio svet od svog lansiranja u novembru, svojom sposobnošću da piše eseje, članke, pesme i kompjuterski kod za samo nekoliko sekundi.

Kritičari su izrazili bojazan da bi se mogao koristiti za široko rasprostranjeno varanje u školama i univerzitetima.

OpenAI je upozorio da njegov alat može napraviti greške.

Padilja je rekao: „Sumnjam da će se mnoge moje kolege pridružiti ovome i početi da konstruišu svoje odluke etički uz pomoć veštačke inteligencije.