Zabrinuti recenzenti proizvoda već su primetili probleme sa velikim jezičkim modelima veštačke inteligencije, kao što su Bard i njegov najveći konkurent ChatGPT, kada se glavni advokat Google-a sastao sa rukovodiocima za istraživanje i bezbednost kako bi ih obavestio da kompanija daje AI prioritet nad svim ostalim.
Zabrinutost para o tome da čet-bot proizvodi lažne informacije, povređuje korisnike koji su postali emocionalno vezani, ili čak oslobađa „tehnološki olakšano nasilje“ putem sintetičkog masovnog uznemiravanja, naknadno je umanjila nadzornica Responsible Innovation Jen Gennai, tvrdili su izvori. Iako su recenzenti pozvali Google da sačeka pre nego što pusti Barda, Gennai je navodno izmenio njihov izveštaj kako bi u potpunosti uklonio tu preporuku.
Gennai je branila svoje postupke Tajmsu, ističući da recenzenti ne bi trebalo da dele svoja mišljenja o tome da li da nastave, jer je Bard bio samo eksperiment. Tvrdila je da je poboljšala izveštaj, „ispravivši netačne pretpostavke i zapravo dodala više rizika i šteta koje je trebalo razmotriti“. To je učinilo gotov proizvod sigurnijim, insistirala je.
Gugl je pripisao Gennaiju svoju odluku da pusti Bard kao „ograničeni eksperiment“, ali će chatbot i dalje biti potpuno integrisan u Google-ov pretraživač koji dominira na tržištu „uskoro“, prema Google-ovom veb sajtu.
Google je ranije gušio pobune zaposlenih po pitanju veštačke inteligencije. Prošle godine je otpustio Blake Lemoinea nakon što je tvrdio da je Bardov prethodnik LaMDA (Jezički model za aplikacije za dijalog) postao razuman, dok je istraživač El Mahdi El Mhamdi dao ostavku nakon što mu je kompanija zabranila objavljivanje papira sa upozorenjem na ranjivosti sajber-bezbednosti u velikim jezičkim modelima, kao što je npr. Bard. 2020. godine, istraživač veštačke inteligencije Timnit Gebru je otpušten nakon što je objavio istraživanje u kojem je Gugl optužio za nedovoljan oprez u razvoju veštačke inteligencije.
Međutim, rastuća frakcija istraživača veštačke inteligencije, tehnoloških rukovodilaca i drugih uticajnih futurista vagala je protiv brzog „napretka“ Gugla i njegovih konkurenata u Microsoftu i proizvođaču ChatGPT OpenAI dok se ne uvedu efikasne mere zaštite na tehnologiju. Nedavno otvoreno pismo u kojem se poziva na šestomesečni moratorijum na „džinovske eksperimente sa veštačkom inteligencijom“ privuklo je hiljade potpisnika, uključujući suosnivača OpenAI Elona Maska i suosnivača Apple-a Stiva Voznijaka.
Potencijal tehnologije da preokrene društvo čineći mnoga ljudska zanimanja (ili same ljude) zastarelim je centralna za upozorenja mnogih stručnjaka, iako se često navode manji rizici kao što su povrede podataka – koje su se već desile u OpenAI-u.