Izabrani američki predsjednik Donald Tramp objavio je snimak govora u kojem svjetski poznati ekonomist Džefri Saks optužuje SAD da su uvele zemlju u rat protiv Iraka 2003. godine, po volji premijera Izraela Benjamina Netanjahua.
Saks na snimku objavljenom na društvenoj mreži TruthSocial vrijeđa Netanjahua tvrdnjom da je „mračni kučkin sin“ i da opsesivno pokušava navesti SAD na rat protiv Irana, prenijeli su danas izraelski mediji.
Tramp je postavio snimak predavanja čuvenog profesora ekonomije na Univerzitetu Kolumbija u kojem Saks govori o izgovoru za američku invaziju na Irak 2003. godine i kako je vlada SAD tada pokušavala naći način da proda taj „lažni rat“ američkom narodu.
„Odakle je taj rat došao?“, upitao je Saks retorički.
„Znate što? Dosta je iznenađujuće. Taj rat je došao zapravo od Netanjahua“, odgovorio je profesor.
Istakao je da je Netanjahu od 1995. pa nadalje zagovarao teoriju da je jedini način da se otarasi Hamasa i Hezbolaha obaranje vlada koje ih podržavaju.
„To su Irak, Sirija i Iran“, objasnio je Saks.
„I taj momak (Netanjahu) nije ništa drugo nego opsesivan i on još uvijek pokušava da nas navede na borbu s Iranom do današnjeg dana, ove sedmice. On je mračni kučkin sin, izvinite što vam to kažem“, prenose izraelski mediji ocjenu Saksa.
Dodao je da je Netanjahu naveo SAD na beskrajne ratove.
I mada se na snimku govori uglavnom o američkoj perfidnosti u građanskom ratu u Siriji, zasnovanoj na Saksovoj optužbi da je tadašnji predsjednik SAD Barak Obama naredio eliminaciju bivšeg sirijskog predsjednika Bašara el Asada s vlasti, Saks tvrdi na kraju da je to sve zapravo učinjeno po volji Netanjahua.
Netanjahu je otvoreno svjedočio kao privatni građanin i bivši premijer pred Kongresom za rat u Iraku.
On se, međutim, navodno držao podalje od Sirije tokom građanskog rata u toj zemlji i 2015. godine rekao da je Asad manje opasan od alternativa, te da je on „samo nasilnik iz komšiluka“.
Trampova odluka da postavi taj video, pod pretpostavkom da je slušao, a ne samo pročitao prateći tekst u kojem se ne pominje Netanjahu, ukazuje na moguću ozbiljnu napetost između Izraela i nove administracije SAD, u odnosu na pitanje treba li upotrijebiti vojnu silu protiv Irana, zbog bojazni da bi to moglo dovesti do opšteg rata.
Troje Palestinaca, od kojih su dvoje djece, ubijeno je danas na okupiranoj Zapadnoj obali, javila je palestinska novinska agencija Vafa.
Izraelska vojska je saopštila da su njene vazdušne snage „napale terorističku ćeliju u oblasti Tamuna“, grada sjeveroistočno od grada Nablusa. Rojtersu je rečeno da istražuje izvještaje da su djeca ubijena u napadu i da će uskoro odgovoriti na te tvrdnje.
Vafa je prenijela da su dva dječaka, starosti devet i deset godina, ubijena u napadu dronom u kom je ubijen i 23-godišnji mladić.
Palestinsko ministarstvo zdravlja nije potvrdilo zvanično tu informaciju.
Nasilje na Zapadnoj obali se intenziviralo uporedo sa 15-mjesečnim ratom između Izraela i palestinske grupe Hamas u Gazi.
Pored napada palestinskih militanata, učestali su i izraelski napadi i racije, kao i porast osvetničkih napada jevrejskih doseljenika.
Stotine Palestinaca i desetine Izraelaca ubijeno je na Zapadnoj obali od početka rata u Gazi.
Kabinet premijera Izraela Benjamina Netanjahua odbacio je danas izvještaje o napretku ka postizanju sporazuma o prekidu vatre na osnovu kojeg bi borba prestala šest do osam sedmica, u zamjenu za informaciju o taocima zatočenim u Gazi.
„Izvještaji u arapskim medijima o višesedmičnoj pauzi u ratu u zamjenu za listu imena talaca su apsolutno netačni i dodatni su dio psihološkog rata koji Hamas pokušava da iskoristi prema porodicama talaca i građanima Izraela“, navedeno je u saopštenju, prenijeli su izraelski mediji.
Prošle sedmice je izraelski veb-sajt „Ynet“ javio da Izrael razmatra da odgovori na ponudu Hamasa za jednosedmični prekid vatre u zamjenu za listu talaca, u svjetlu posjete šefa Mosada Davida Barnee Kataru.
U današnjem izvještaju se ide dalje i tvrdi da bi sporazum mogao da uključi šest do osam sedmica prekida vatre tokom kojih bi humanitarna pomoć Gazi bila značajno proširena i regulisana.
Humanitarna pomoć bi takođe uključila sveobuhvatnu rehabilitaciju zdravstvene brige u Gazi.
Izrael bi kasnije primio detaljnu listu živih talaca koje drži Hamas kao i tačnu informaciju o lokaciji tijela mrtvih koje drže ekstremističke organizacije.
U napadu palestinskih ekstremista na jug Izraela 7. oktobra 2023. godine, koji je izazvao rat, ubijeno je oko 1.200 ljudi, većinom civila, i oteto i u Gazu odvedeno više od 250 talaca.
U Gazi se još nalazi oko sto talaca, ali se zna da najmanje trećina nije više živa.
U izraelskoj osvetničkoj ofanzivi poginulo je gotovo 46.000 Palestinaca, većinom civila.
Dok posrednici vrše pritisak na Izrael i Hamas da postignu dogovor o prekidu vatre i traže oslobađanje preostalih 96 talaca, više od milion raseljenih Palestinaca suočava se s teškom situacijom, prije svega na sjeveru Gaze.
U izraelskim vazdušnim napadima poginulo je najmanje petoro ljudi u Gazi, među njima dvije bebe, saopštili su danas palestinski zdravstveni zvaničnici.
Jedan projektil pogodio je kuću u centralnom gradu Deir al-Balahu i ubio dva muškarca i jednu ženu, saopštila je bolnica Al-Aksa.
Bolnica je saopštila da je primila i tijelo četvoromjesečnog dječaka koji je poginuo u napadu na njegovu porodičnu kuću u obližnjem izbjegličkom kampu Bureij.
U gradu Gazi, u vazdušnom napadu na kuću u kvartu Šeik Radvan, poginula je tronedjeljna beba, saopštilo je Ministarstvo zdravlja koje je pod kontrolom Hamasa.
Izraelska vojska tvrdi da gađa samo militante, koje optužuje da se kriju među civilima.