Iranci su pogubljeni u Damamu na istoku Saudijske Arabije, jer su „prokrijumčarili hašiš“ u zemlju, navodi se u saopštenju vlasti u kojem se ne precizira datum smrti.
U 2024. godini, 117 ljudi je pogubljeno zbog trgovine drogom u Saudijskoj Arabiji, prema podacima AFP-a na osnovu zvaničnih podataka.
Saudijske vlasti pokrenule su kampanju protiv droge 2023. godine, nizom racija i hapšenja.
Pogubljenja trgovaca ljudima su u porastu od prestanka moratorijuma na taj zločin prije dvije godine.
Diplomatski odnosi Irana i Saudijske Arabije, suspendovani na sedam godina, nastavljeni su u martu 2023. poslije približavanja dogovorenog pod okriljem Kine.
Saudijska Arabija je 2016. prekinula veze sa Iranom nakon što su njenu ambasadu u Teheranu i konzulat u Mašhadu napali demonstranti zbog pogubljenja saudijskog šiitskog sveštenika Nimra al-Nimra.
Saudijska Arabija je država koja je pogubila najviše zatvorenika u svijetu 2023. godine poslije Kine i Irana, navela je međunarodna nevladina organizacija Amnesti internešenel (Amnesty International) koja broji pogubljenja u toj zemlji od 1990. kad je počela primjena šerijata.
Korištenje smrtne kazne u Rijadu redovno kritikuju grupe za ljudska prava, koje smatraju da je to pretjerano i da nije u skladu sa nastojanjima zemlje da predstavi moderan i reformistički imidž na međunarodnom planu.
Prema Rijadu, smrtna kazna je neophodna za „održavanje javnog reda“ i sprovodi se samo ako su iscrpljene sve pravosudne procedure.