Grupa Islamska država preuzela je odgovornost za ubistvo više od 70 vojnika, ranjavanje na desetine i uzimanje pet talaca u zasedi na vojni konvoj u severnoj Burkini Faso.
U saopštenju, koje je u petak objavila novinska agencija grupe Amak, navodi se da je napala konvoj koji je pokušavao da napreduje do područja pod njenom kontrolom u blizini Deoua, u provinciji Oudalan u Sahelu. Rečeno je da je zaplenilo oružje i jurilo vojnike koji su se povlačili miljama u pustinju.
Na slikama koje je objavila grupa vidi se 54 ubijena tela u vojnoj uniformi koja leže u krvavoj prašini, kao i više od 50 zaplenjenih jurišnih pušaka i slike petorice vojnika za koje je rekla da su zarobljeni.
Ovo saopštenje dolazi nedelju dana nakon napada u Deou i nekoliko dana nakon još jednog napada u gradu Tin-Akof, gde meštani i grupe civilnog društva kažu da je na desetine vojnika i civila ubijeno kada je pogođena vojna ispostava.
Nejasno je koliko je ljudi poginulo u ova dva incidenta. Vlada je prošle nedelje potvrdila da je 51 vojnik poginuo u zasedi Deou, ali nije odgovorila na zahteve za ažuriranim brojevima niti je komentarisala napad u Tin-Akofu.
Nasilje koje je povezano sa Al Kaidom i grupom Islamska država potresa zemlju već sedam godina ubivši hiljade i raselivši skoro 2 miliona ljudi. Frustracija zbog nesposobnosti vlade da zaustavi nasilje dovela je do dva državna udara prošle godine, od kojih je svakom prethodio veliki napad na vojsku.
Ovo je najsmrtonosnija zaseda na vojnike od kada je novi vođa hunte, kapetan Ibrahim Traore, preuzeo vlast u septembru i analitičari kažu da bi to moglo da ugrozi njegovu vlast.
„Postoji uporni tok militantnih napada severno od zemlje i javnost nesumnjivo primećuje nesposobnost njihove vlade da obezbedi bezbednost. Svaki dalji napad, ovaj kolosalni, mogao bi da ugrozi javnu scenu, pa čak i da zapreti da svrgne huntu“, rekao je Lejt Alkuri, izvršni direktor Intelonik Intelligence Advisori, koji pruža obaveštajnu analizu.
Jedan vojnik koji je učestvovao u zasedi u Deouu, koji nije imao ovlašćenje da razgovara sa medijima, rekao je da je njihov konvoj bio brojčano nadmašan jer ih je više od 300 džihadista opkolilo, ispaljivajući rakete i minobacače. „Izgubili smo mnogo ljudi“, rekao je.
Veliki broj džihadista i marame različitih boja koje su nosili izgledali su kao koalicija mnogih ekstremističkih franšiza koje on ranije nije video, rekao je.
Poznato je da Islamska država i grupa povezana sa Al Kaidom, poznata pod akronimom JNIM, ne rade zajedno, već se međusobno bore za teritoriju i uticaj u zemlji, kao i u susednom Maliju gde deluju. Analitičari kažu da je malo verovatno da bi udružili snage.
Neki lokalni stanovnici kažu da je porast džihadističkog nasilja nad vojskom osveta za mučenje i vansudska ubistva od strane vojnika nad ljudima za koje se pretpostavlja da su džihadisti.
Hamadou Boureima Diallo, lokalni novinar u gradu Dori u Sahelu, rekao je za Asošiejted pres telefonom da je razgovarao sa meštanima koji su bili svedoci najnovijeg napada u Tin-Akofu i koji su mogli da pobegnu i da su za ubistva okrivili osvetu.
„Ovi nedavni krvavi napadi na vojnike su zato što kada vojnici uhapse teroriste ili pretpostavljene teroriste, oni ih muče i prave fotografije ili video zapise koji kruže društvenim mrežama“, rekao je Diallo, prepričavajući šta su meštani rekli. „Videli smo neke od video snimaka na kojima se muče pretpostavljeni teroristi. … Ovo nije dobro“, rekao je on.