Tusk: Poljska neće u mirovne snage u Ukrajini

Tusk: Poljska neće u mirovne snage u Ukrajini

Premijer Poljske Donald Tusk je danas kazao u Varšavi da Poljska nema namjeru da pošalje svoje vojnike u Ukrajinu u eventualne mirovne snage, ali će logistički i politički podržati zemlje koje bi to učinile.

„Kada je riječ o pomoći Ukrajini smatram da je to pitanje riješeno: Poljska će pomagati Ukrajini onako kao i do sada, organizaciono, finansijski u skladu sa svojim mogućnostima, humanitarno i vojno“, rekao je novinarima u Varšavi premijer Poljske koja do 1. jula predsjedava Evropskom unijom.

„Ne predvidjamo da šaljemo poljske vojnike na teritoriju Ukrajine“, ukazao je on.

Tusk namjerava da danas na skupu u Parizu lidere Velike Britanije, Njemačke, Italije, Španije, Holandije i Danske, i domaćina njihovog sasatnka, predsjednika Fracuske Emanuela Makrona, upozori da su „vremena brutalna i da nema mjesta nekakvom biranju ili Evropa ili SAD“.

„Nema mjesta filozofiji ili-ili. Ili Evropa ili SAD. Na osnovu ocjene potencijala, ali i na osnovu svijesti da je do sada u stvari ta saradnja bila garancija bezbjednosti i za Poljsku i za Zapad upozoriću sve koji bi htjeli da se igraju konkurencije izmedju Unije i SAD (da to ne čine). Jer to nema smisla“, kazao je Tusk.

Premijer naglasio je da Poljska koja izdvaja preko četiri odsto BDP godišnje za odbranu i ima dobre odnose sa SAD koje je nazivaju uzornim saveznikom, mora da ima „posebnu, pozitivnu ulogu“.

„Pitaću premijere u Parizu direktno da li su spremni da ozbiljno donose odluke“, rekao je Tusk i dodao da je današnji mini-samit velikih zemalja EU pripreman danima, ali da su debate na prošlonedjeljnoj Mihenskoj konferenciji o bezbjednosti podstakle političare i komentatore na svakojaka nagadjanja.

Donald Tusk rekao je da „u surova vremena nema razloga da se saveznici svadjaju i da ne nađu zajednički jezik u najvažnijim pitanjima“.

Poljska odbija da pošalje svoje vojnike u eventualne mirovne snage u Ukrajini ne samo zato što smatra da su joj potrebni za odbranu istočnog krila NATO i granica s Rusijom i Bjelorusijom, već i iz istorijskih razloga, pošto ne želi da da municiju ruskoj propagandi da su poljski vojnici okupatori i da zvanična Varšava želi da od Ukrajine otcijepi njene zapadne djelove koje su joj pripadale prije Drugog svjetskog rata.