Rusija kaže da je curenje na svemirskom brodu Sojuz uzrokovano rupom od 0,8 milimetara

Rusija kaže da je curenje na svemirskom brodu Sojuz uzrokovano rupom od 0,8 milimetara

Rupa prečnika manjeg od jednog milimetra kriva je za curenje rashladne tečnosti iz ruske svemirske letelice Sojuz prislonjene na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS), izjavio je u ponedeljak šef ruske svemirske agencije Roskosmos.

Rutinska šetnja svemirom dvojice ruskih kosmonauta otkazana je prošle nedelje nakon što je NASA primetila mlaz tečnosti iz broda. Temperature u kapsuli su od tada porasle i Roskosmos se trudio da istraži uzrok i odluči kako da reši problem.

„Preliminarna provjera je pokazala da postoji mala rupa, oko 0,8 milimetara, koja je izazvala smanjenje pritiska“, rekao je u ponedeljak ruskoj državnoj televiziji Jurij Borisov, šef Roskosmosa.

Posada nije u opasnosti, rekao je Borisov, i trenutno se nalazi unutar ISS-a.

Roskosmos je planirao da pregleda kapsulu pomoću 17 metara dugačke robotske ruke, nazvane Canadarm2, koja obavlja održavanje, premešta zalihe i hvata vozila na ISS.

Temperature u kapsuli Sojuz MS-22 sada su se stabilizovale ispod 30 stepeni Celzijusa (86 stepeni Farenhajta) i kapsula je bila u radnom stanju, rekao je Borisov. On je, međutim, situaciju nazvao „očigledno ne baš dobrom“ i rekao da će komisija pre kraja meseca odlučiti koje korake treba preduzeti.

Roskosmos je unapredio planove za potencijalno raspoređivanje rezervne svemirske letelice da preveze kosmonaute nazad na Zemlju ako se usidren Sojuz MS-22 pokaže van snage. Borisov je rekao da će rezervni svemirski brod biti spreman za lansiranje do 19. februara.

Rusija je objavila planove da se udalji od ISS – jedne od retkih oblasti velike saradnje između Sjedinjenih Država i Rusije – i lansira sopstvenu svemirsku stanicu. Borisov, koji je preuzeo dužnost šefa Roskosmosa u julu, rekao je da je ISS nadživeo svoju svrhu i da je „opasan“.