Rusija će testirati raketu u vježbama sa Kinom i Južnom Afrikom

Rusija će testirati raketu u vježbama sa Kinom i Južnom Afrikom

Rusija, Kina i Južna Afrika treba da počnu u petak mornaričke vežbe kod južnoafričke obale Indijskog okeana, kao demonstracija bliskih veza tri zemlje usred ruske invazije na Ukrajinu i napetih odnosa Kine sa Zapadom.

Desetodnevne vežbe, pod nazivom Mosi II, poklopiće se sa prvom godišnjicom ruske invazije na Ukrajinu 24. februara.

Ruska fregata Admiral Gorškov stigla je u Kejptaun ranije ove nedelje sa slovima Z i V na bokovima, slovima koji označavaju rusko oružje na linijama fronta u Ukrajini i koji se koriste kao patriotski simbol u Rusiji.

U znak protesta, ruska fregata je doplovila malom jahtom pod zastavom Ukrajine u luku Kejptauna. Očekuje se da će južnoafrički demonstranti koji se protive vežbi demonstrirati u petak u ruskom konzulatu u Kejptaunu.

Dolazak Admirala Gorškova izazvao je značajne kontroverze jer je naoružan najnovijim hipersoničnim projektilima Cirkon, oružjem za koje Rusija kaže da može da prodre u bilo koju raketnu odbranu kako bi pogodio ciljeve na moru i na kopnu.

Ratni brod bi trebalo da testira raketu Cirkon tokom zajedničkih pomorskih vežbi, navodi ruska državna novinska agencija Tass. Test će biti prvo lansiranje rakete u međunarodnoj vežbi.

Pored „Admirala Gorškova“, među ostalim brodovima koji učestvuju u pomorskim vežbama biće i ruski tanker za dopunu goriva, južnoafrička fregata i tri kineska broda – razarač, fregata i pomoćni brod, navodi se u saopštenju južnoafričke vojske.

Zajedničke pomorske vežbe dolaze i kada su odnosi Kine sa Vašingtonom napeti nakon što je njen balon preplovio preko SAD-a i na kraju su ga obolele SAD.

Pomorske vežbe biće izvedene iz Durbana i Ričards Beja, luka u južnoafričkoj provinciji Kvazulu-Natal.

Medijsko praćenje vežbi je ograničeno.

Južna Afrika se suočila sa domaćim kritikama zbog učešća u vežbama. Opozicioni Demokratski savez saopštio je da pokazuje da Južna Afrika nije neutralna u ruskom ratu u Ukrajini.

Južnoafričke nacionalne odbrambene snage opisale su pomorske vežbe sa Kinom i Rusijom jednostavno kao „multinacionalnu pomorsku vežbu“. Pomorske vežbe će „ojačati već cvetajuće odnose između Južne Afrike, Rusije i Kine“ sa ciljem razmene „operativnih veština i znanja“, navodi se u saopštenju vojske.

Očekuje se da će najmanje 350 pripadnika južnoafričke mornarice i drugih vojnih grana učestvovati u vežbi, saopštila je vlada.

Tri zemlje su prethodno održale pomorske vežbe Mosi I u Kejptaunu 2019.

Južna Afrika je među mnogim afričkim zemljama koje imaju prijateljske odnose sa Moskvom i uzdržale su se od glasanja o rezoluciji Ujedinjenih nacija kojom se osuđuje ruski rat u Ukrajini.

Rusija i Sjedinjene Države traže podršku Južne Afrike od početka rata u Ukrajini, što ukazuje na uticaj Pretorije kao strateškog partnera na kontinentu. Dve supersile su se borile za uticaj u Africi, šaljući najviše zvaničnike u diplomatske misije na kontinent poslednjih meseci.

Visoki američki zvaničnici, uključujući državnog sekretara Antonija Blinkena i sekretara finansija Dženet Jelen, nedavno su posetili Južnu Afriku kako bi produbili diplomatske, političke i ekonomske veze. Južnoafrički predsednik Siril Ramafosa posetio je Belu kuću u septembru 2022.

Tokom posete Južnoj Africi prošlog meseca, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov kritikovao je akcije Zapada u podršci Ukrajini i naglasio snažne veze Rusije sa Južnom Afrikom i drugim zemljama na kontinentu.