Putina dočekao crveni tepih u Mongoliji; Ukrajina bijesna

Putina dočekao crveni tepih u Mongoliji; Ukrajina bijesna

Vladimir Putin doputovao je u zvaničnu posjetu Mongoliji, prvu od 2023. zemlji koja je potpisala Rimski statut i priznala nadležnost Međunarodnog krivičnog suda, koji je izdao nalog za hapšenje ruskog predsjednika zbog sumnje da je počinio ratne zločine tokom invazije na Ukrajinu.

Putinov avion je u ponedeljak uveče sletio u mongolsku prijestonicu Ulan Bator, gdje ga je dočekala počasna garda, pored koje je prošao crvenim tepihom.

Ruski lider boravi u poseti Mongoliji na poziv predsjednika te zemlje Uhnagina Hurelsuha, koji je, kako podsjeća agencija TASS, takav predlog iznio tokom sastanka u Pekingu u jesen 2023. godine.

Ubrzo po Putinovom dolasku u Ulan Bator, portparol ukrajinskog Ministarstva spoljnih poslova Georgij Tihoj osudio je odluku mongolskih vlasti da ne uhapse ruskog predsjednika po nalogu MKS.

Sud sa sjedištem u Hagu tereti Putina da je odgovoran za ilegalnu deportaciju dece iz Ukrajine u Rusiju tokom rata, „Propust mongolske vlade da ispoštuje obavezan nalog MKS za hapšenje Putina predstavlja težak udarac za Međunarodni krivični sud i međunarodni sistem krivičnog pravosuđa“, saopštio je portparol ukrajinskog Ministarstva spoljnih poslova.

„Mongolija je dozvolila optuženom zločincu da izbegne pravdu, čime je podelila odgovornost za ratne zločine. Radićemo sa partnerima kako bi Ulan Bator snosio posledice“, dodaje se

U ponedeljak je portparol Kremlja Dmitrij Peskov ponovo rekao da se Moskva ne plaši Putinovog hapšenja u Mongoliji po nalogu MKS.

„Ne postoji takav problem sa Mongolijom“, rekao je Peskov, a prenosi TASS.

Krajem prošle nedelje, portparol MKS-a dr Fadi El-Abdalah rekao je za BBC da države članice suda „imaju obavezu da sarađuju u skladu sa Rimskim statutom“.

U sporazumu je klauzula da države članice mogu biti oslobođene obaveza ako bi njihovo izvršenje prouzrokovalo da „krše već postojeću ugovornu obavezu“ prema drugoj državi ili da naruše diplomatski imunitet predstavnika ili imovine treće zemlje.

Portparol MKS je pojasnio da će slučajevi „nesaradnje“ država potpisnica biti detaljno ispitani, nakon čega bi skupština, koju čine sve države potpisnice, mogla „preduzeti sve mjere koje smatra potrebnim [protiv prekršilaca]“.

MKS nema vlastite agencije za sprovođenje zakona.

Osumnjičene hapse zemlje članice na njihovoj teritoriji, za šta je potrebna odgovarajuća volja vlasti ovih država.

Putin prošle godine nije otišao u Južnoafričku Republiku, takođe potpisnicu Rimskog statuta, gde je pozvan na samit BRIKS-a.

Saopšteno je da je južnoafrički predsjednik od njega to posebno tražio.

Putin je ređe putovao u inostranstvo otkako je počeo rat u Ukrajinia, a sve zemlje koje je posjetio od izdavanja naloga za hapšenje ne priznaju jurisdikciju MKS-a.

Mongolija je 2002. godine priznala nadležnost MKS.

Mongolija ima reputaciju demokratske zemlje.

Organizacija Fridom haus je klasifikuje kao slobodnu zemlju, a Rusiju ne.

Ranije su ukrajinske vlasti pozvale Mongoliju da uhapsi Putina tokom njegove posjete i preda ga Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu.

Peskov je rekao da Kremlj nije zabrinut zbog poskete i da su svi njeni detalji „pažljivo pripremljeni“.

Putin će učestvovati u proslavi 85. godišnjice pobjede sovjetskih trupa nad Japanom 1939. godine u bici na Halkin Golu u Mongoliji.

Predsjednici Rusije i Mongolije će položiti cvijeće na spomenik maršalu Georgiju Žukovu, koji je komandovao sovjetskim i mongolskim trupama tokom bitke na Halkin Golu.

Ruski predsjednik je posljednji put posjetio zemlju prije pet godina, a i tada je prisustvovao svečanostima povodom obilježavanja godišnjice bitke na Halhin Golu.

Putin će se sastati i sa predsjednikom Mongolije, a predstavnici vlada dvije zemlje potpisaće nekoliko bilateralnih dokumenata, prenosi agencija TASS.