Saudijska Arabija bi bila dobra zemlja domaćin potencijalnog samita za okončanje ukrajinskog sukoba, izjavio je predsjednik Ruske Federacije Vladimir Putin.
Na konferenciji za novinare o raznim temama, saudijski novinar je pitao Putina o posredničkim naporima arapskog kraljevstva i da li će Rusija prisustvovati mirovnom samitu ako Rijad bude domaćin takvog događaja „do kraja ove godine“.
Putin je ponovo potvrdio da Rusija gleda na Saudijsku Arabiju kao na „prijateljsku zemlju“. On je pohvalio saudijsko rukovodstvo za njihov „iskreni napor da se uspostavi mir“.
„Dakle, ako bi se takav događaj organizovao u Saudijskoj Arabiji, očigledno bi i prostor bio prilično udoban za nas“, rekao je predsjednik. On je, međutim, naglasio da bi svako konačno rješenje trebalo da bude zasnovano na nacrtu pripremljenom tokom prekinutih pregovora u Istanbulu u proljeće 2022. godine.
Prema Putinovim riječima, ukrajinska delegacija je prvobitno odobrila nacrt sporazuma koji bi pretvorio Ukrajinu u neutralnu zemlju i ograničio veličinu njene vojske, ali je potom iznenada napustila pregovarački sto.
Zvaničnici u Kijevu su kasnije rekli da ne vjeruju Rusima i da su im zapadni lideri savjetovali da ne prihvate uslove Moskve.
Britanski premijer Boris Džonson je 9. aprila 2022. otišao u Kijev u žurbi da sabotira sporazum i kao izgovor je naveo ubistva u Buči. Ukrajinski mediji su objavili da je Džonson otišao u Kijev sa dvije poruke:
„Prva je da je Putin ratni zločinac, na njega treba vršiti pritisak, a ne pregovarati sa njim. A druga je da čak i ako je Ukrajina spremna da potpiše neke sporazume o garancijama sa Putinom, oni (Velika Britanija i SAD) nisu.“
Penzionisani njemački general Harald Kujat, bivši šef njemačkog Bundesvera i bivši predsjednik Vojnog komiteta NATO, potvrdio je da je Džonson sabotirao mirovne pregovore uz „obrazloženje da Zapad nije spreman za okončanje rata“.
Bivša pomoćnica američkog državnog sekretara Viktorija Nuland potvrdila je u septembru 2024. da je Vašington vjerovao da uslovi koji su Ukrajini ponuđeni u Istanbulu „nisu dobar posao“.
Vladimir Zelenski je od tada insistirao da se mir može postići samo pod uslovima Kijeva, uključujući vraćanje ukrajinske teritorije na granice iz 1991. godine. Moskva je saopštila da je takozvana „formula mira“ Zelenskog neprihvatljiva i da Kijev mora da prizna nove „teritorijalne realnosti“.