„Ja sam Feda, prvi prezenter u Kuvajtu sa vještačkom inteligencijom .“
Ovom rečenicom se na arapskom jeziku pratiocima Kuvajt njuza na Tviteru obratila žena otkrivene kose u crnom sakou i bijeloj majici – voditeljka vijesti koju je generisala vještačka inteligencija. Potom je gledaoce video klipa upitala: „Kakve vijesti volite? Recite nam vaše mišljenje.“
Plan je, najavio je Kuvajt njuz, da Feda čita vijesti objavljene na sajtu.
Kuvajt njuz je dio Kuvajt tajmsa osnovanog 1961. godine kao prvi dnevni list na engleskom jeziku u regionu Zaliva.
Zamjenik glavnog urednika oba medija Abdulah Boften rekao je da je to test potencijala vještačke inteligencije da ponudi „nov i inovativan sadržaj“.
U budućnosti bi Feda, kako kaže, mogla da poprimi kuvajtski akcenat i da čita vijesti na Tviter nalogu sajta koji ima 1,2 miliona pratilaca.
“Feda je popularno, staro kuvajtsko ime koje se odnosi na srebro… Uvijek zamišljamo robote srebrne, metalik boje, pa smo kombinovali te dvije stvari“, objasnio je Boftain.
On je rekao da prezenterkina plava kosa i svijetle oči odražavaju raznolikost domaćeg stanovništva i doseljenika u zemlju bogatu naftom i dodao: “Feda predstavlja sve”.
Prvi video klip u trajanju od 13 sekundi izazvao je poplavu reakcija na društvenim mrežama i komentare novinara.
Vrtoglavi uspon vještačke inteligencije na globalnom nivou podstakao je nadu da će ljudi od nje imati sve više koristi, posebno u oblastima kao što je zdravstvena zaštita.
S druge strane, postoji bojazan od masovnog gubitka radnih mjesta, raste strah od vještačke inteligencije kao potencijala za širenje dezinformacija i gubitka umjetničkog integriteta.