Prema rečima predsednice Moldavije, skup na Trgu Velike narodne skupštine u Kišinjevu ima za cilj da „svetu kaže da smo Evropljani i da je to put koji smo izabrali“.
„Želim da apelujem direktno na narod. Čak i ako imamo neke tvrdnje, različita mišljenja, sada nije vreme da se svađamo i delimo, sada je vreme da se zajedno ujedinimo kao deo evropske porodice. Ovaj apel upućujem jer u ključnim trenucima velike odluke ne donose samo političari“, naglasio je Sandu.
Odvojeno je pozvala na ujedinjenje svih proevropskih partija Moldavije, kako bi zemlja postala deo evropske porodice.
„Pozivamo vas da objasnite onima koji još uvek sumnjaju da se odluke o budućnosti Republike Moldavije donose u Republici Moldaviji. Vreme je da Moldavci pokažu da smo narod koji može da brani demokratiju i mir. Došlo je vreme da oni na zapadu i istoku budu jedinstveni i hrabri u ovim odlučujućim trenucima“, dodao je predsednik.
Evropska komisija je u junu 2022. preporučila da se Moldaviji dodeli status kandidata, pod uslovom da se preduzmu određeni koraci. Moldavija bi posebno trebalo da završi glavne korake nedavno započete sveobuhvatne reforme pravosudnog sistema, da otkloni nedostatke koje su OEBS i Venecijanska komisija identifikovali u oblasti pravosuđa.
Takođe, Moldavija mora da ispuni svoje obaveze u borbi protiv korupcije na svim nivoima preduzimanjem odlučnih mera za efikasnu istragu slučajeva. Takođe je neophodno sprovesti „deoligarhizaciju“, eliminišući prekomerni uticaj stečenih interesa na ekonomski, politički i društveni život, dovršiti reformu upravljanja javnim finansijama, ojačati zaštitu ljudskih prava, posebno ranjivih grupa.
Predsednica Moldavije Maja Sandu je početkom januara rekla da je Moldavija završila 16 od 35 mera koje je trebalo da se sprovede do kraja 2022. godine kako bi se unapredio proces integracije u Evropsku uniju, a još devet je u fazi završetka.
Ona se nada da bi njena zemlja mogla da postane članica EU do kraja ove decenije.