Papa raspušta katolički pokret sa sjedištem u Peruu nakon ‘sadističkih zlostavljanja’

Papa raspušta katolički pokret sa sjedištem u Peruu nakon ‘sadističkih zlostavljanja’

Sodalitijum hrišćanskog života raspušten nakon što je istraga otkrila seksualna i duhovna zlostavljanja, kao i finansijsko upravljanje nepravilnosti.

Papa Franjo je preduzeo izuzetni korak raspuštanja katoličkog pokreta sa sjedištem u Peruu, Sodalitiuma hrišćanskog života (SCV), nakon godina pokušaja reformi i vatikanske istrage. Istraga je otkrila seksualna zlostavljanja od strane osnivača, finansijsko loše upravljanje od strane rukovodilaca i duhovna zlostavljanja od strane najviših članova pokreta.

Sodalitium je u ponedjeljak potvrdio raspuštanje, koje je članovima saopštio kardinal Đanfranko Ghirlanda, glavni papin pravni savjetnik, tokom vikenda na skupu u Aparecidi, Brazil. U saopštenju povodom raspuštanja, grupa je izrazila žaljenje što je vijest o odluci pape Franja procurila u javnost preko dvojice članova prisutnih na skupu, koji su „definitivno isključeni“ iz organizacije. Prenosi Gardijan

Grupa nije navela detalje, već je samo istakla da je „centralna informacija“ o raspuštanju, koju je objavio španski portal Infovaticana, „tačna, ali da sadrži nekoliko netačnosti“. Međutim, nisu precizirali o kojim netačnostima je riječ.

Vatikan nije odgovorio na nekoliko zahtjeva za komentar. Raspuštanje – ili ukidanje – pontifikalno priznatog religijskog pokreta predstavlja značajan potez za papu, a još više za papu jezuitu, s obzirom na to da je isusovački red i sam bio ukinut u 18. vijeku.

Raspuštanje SCV-a, o kojem su ranije kružile glasine, označava kraj onoga što se može smatrati sporim umiranjem pokreta, koji je osnovan 1971. godine. SCV je bio jedan od nekoliko katoličkih društava nastalih kao konzervativna reakcija na ljevičarski pokret teologije oslobođenja, koji je zahvatio Latinsku Ameriku.

Na vrhuncu svog postojanja, grupa je brojala oko 20.000 članova širom Južne Amerike i Sjedinjenih Američkih Država. Imala je ogroman uticaj u Peruu.

Bivši članovi su se 2011. godine žalili nadbiskupiji Lime zbog zlostavljanja od strane osnivača Luisa Figarija, a druge optužbe datiraju još od 2000. godine. Međutim, ni lokalna crkva ni Sveta Stolica nisu preduzele konkretne mjere sve dok jedna od žrtava, Pedro Salinas, nije 2015. godine napisao knjigu zajedno sa novinarkom Paolom Ugaz, pod naslovom „Napola monasi, napola vojnici“, u kojoj su detaljno opisane prakse Sodalitiuma.

Godine 2017. izvještaj koji je naručilo rukovodstvo grupe utvrdio je da je Figari podvrgavao svoje regrute ponižavajućem seksualnom i psihološkom zlostavljanju.

Nakon pokušaja reforme, papa Franjo je poslao svoja dva najpouzdanija istražitelja, nadbiskupa Čarlsa Šiklunu i monsinjora Đordija Bertomeua, kako bi istražili zloupotrebe u Sodalitiumu. Njihov izvještaj je otkrio „sadistička“ sektaška zlostavljanja moći, autoriteta i duhovnosti; ekonomske zloupotrebe u upravljanju crkvenim novcem; pa čak i novinarske zloupotrebe u vidu uznemiravanja kritičara.

Izvještaj je doveo do prošlogodišnjih isključenja Figarija i 10 najviših članova, uključujući i nadbiskupa koji je tužio Salinasa i Ugaz zbog njihovog izvještavanja, a koji je ranije bio primoran na prijevremeno povlačenje.

Salinas, koji je dugo pozivao na ukidanje SCV-a, rekao je da je vijest o papinoj odluci „izvanredna“, iako zakašnjela, s obzirom na to da su prve prijave podnesene prije 25 godina. Pohvalio je Šiklunu i Bertomeua, kao i novu prefekticu vatikanskog ureda za redovničke zajednice, sestru Simonu Brambilu, koja je u konačnici odgovorna za SCV.

„I naravno, bez lične posvećenosti pape Franja u ovoj dugoj istoriji nekažnjivosti, ništa se ne bi dogodilo,“ rekao je Salinas, identifikujući saučesničke peruanske institucije i biskupe koji su „radije odlučili da zatvore oči umjesto da podrže argentinskog papu u njegovoj borbi za katoličku crkvu bez zlostavljanja.“

Još uvijek nije poznato šta će se desiti sa imovinom Sodalitiuma, za koju žrtve žele da bude iskorišćena kao nadoknada za njihovu traumu. Prema kanonskom pravu, jedino Sveta Stolica može ukinuti institut poput SCV-a, a „odluka o njegovim materijalnim dobrima takođe je rezervisana za Apostolsku Stolicu.“